Język Polski

Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest

6 lat temu

Zobacz slidy

Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 1
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 2
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 3
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 4
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 5
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 6
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 7
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 8
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 9
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 10
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 11
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 12
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 13
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 14
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 15
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 16
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 17
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 18
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 19
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 20
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 21
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 22
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 23
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 24
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 25
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 26
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 27
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 28
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 29
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 30
Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest - Slide 31

Treść prezentacji

Slide 1

Człowiekiem jestem i nic co ludzkie obce mi nie jest (Terencjusz) - humanizm i odrodzenie w Europie.

Slide 2

Humanizm Już w końcu XIV wieku zrodził się we Włoszech prąd umysłowy, który w XV wieku przeniknął niemal do wszystkich krajów europejskich. Humanizm przeciwstawiał się ideom średniowiecza, wyrażał zainteresowanie człowiekiem, akcentował jego możliwości umysłowe, uczucia i potrzeby. Dzięki ruchomej czcionce teksty humanistów zdobyły wielką popularność i bardzo szybko obiegły całą Europę.

Slide 3

Sławni humaniści. Do najznakomitszych humanistów należeli: - Marcillo Ficino filozof i lekarz - Giovanni Pico della Mirandola filozof i filolog - Niccolo Machiavelli pisarz, historyk i dyplomata; - Erazm z Rotterdamu niderlandzkireformator religijny - Michel de Montaigne pisarz i filozof - Tomasz More (Morus) pisarz polityczny i mąż stanu

Slide 4

Humanistyczne teorie państwa W okresie humanizmu powstawały równię i koncepcje teorii państwa i prawa. Za najwybitniejszego przedstawiciela myśli społecznej epoki humanizmu uważa się Niccolo Machiavellego autora polemiki politycznej Książę. W dziel swym Machiavelli twierdzi, że aby polityk był skuteczny w działaniu, powinien postrzegać człowieka takim, jakim jest a nie takim, jakim być powinien. Dlatego władcy państw dla dobra narodu powinni w wielu wypadkach postępować niemoralnie, a dobro państwa powinno uświęcać okrucieństwo i zbrodnię. Od nazwiska Machiavellego wywodzi się nazwa doktryny politycznej makiawelizm.

Slide 5

Humanista Tomasz More Odmiennego zdania był Anglik Tomasz More, który dążył do stworzenia wizji idealnego ustroju społecznego. Swoje poglądy zawarł w dziele Utopia, w którym opisał społeczeństwo żyjącej na fikcyjnej wyspie Utopia [gr. utopia miejsce, które nie istnieje]. Tomasz More swymi przemyśleniami stworzył podwaliny pod rozwój socjalizmu.

Slide 6

Monarchista Jean Bodin Z kolei wybitny teoretyk państwa Jean Bodin w dziele Sześć ksiąg o Rzeczypospolitej twierdził, że ideałem ustroju państwowego jest monarchia, ponieważ opiera się na prawie naturalnym. Postulował on stworzenie państwa scentralizowanego, w którym wszyscy bezpośrednio podlegaliby władcy. Jego teoria stała się podstawą teoretyczna monarchii absolutnej we Francji.

Slide 7

Odrodzenie W końcu XIV wieku we Włoszech rozpoczął się okres Renesansu, czyli odrodzenia. Jego podstawową cechą był powrót do form artystycznych starożytnego Rzymu i Grecji. We Włoszech jest to okres niesłychanie bujnego rozkwitu sztuki, a było to możliwe dzięki rozwojowi mecenatu artystycznego. Opiekunami artystów byli władcy państewek włoskich, zwłaszcza Medyceusze i ród Sforzów. Głównym tematem sztuki renesansowej był człowiek i otaczająca go rzeczywistość.

Slide 8

Sztuki plastyczne W okresie renesansu we Włoszech działało wielu utalentowanych artystów, m.in. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael Santi, zwani nieraz tytanami renesansu.

Slide 9

Leonardo da Vinci - był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, ale zajmował się wieloma dziedzinami nauki, m.in. filozofią, medycyną, fizyką; - największe dzieło: fresk Ostatnia Wieczerza na ścianie kościoła Santa Maria della Grazie w Mediolanie oraz obraz znany jako Mona Lisa

Slide 10

Ostatnia Wieczerza

Slide 11

Mona Lisa

Slide 12

Michał Anioł - był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, a dzięki mecenatowi rodziny Medyceuszy mógł studiować dzieła greckich i rzymskich artystów zebrane w ich kolekcji; - Najbardziej znane dzieła to : Dawid, Jeńcy oraz freski na sklepieniu i ścianach Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie wykonane na zlecenie papieża Juliusza II;

Slide 13

Dawid

Slide 14

Stworzenie Adama

Slide 15

Rafael Santi - najmłodszy z trójki renesansowych tytanów, był malarzem i architektem; - Zyskał sławę jako malarz pięknych Madonn - Po śmierci Bramantego objął kierownictwo nad budową Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie.

Slide 16

Madonna del Prato

Slide 17

Madonna Sykstyńska

Slide 18

Madonna dellImpannata

Slide 19

Innymi wybitnymi przedstawicielmi włoskiego renesansu byli: - Donatello - Tintoretto twórca epoki manieryzmu - el Greco jw - Benvenuto Cellini rzeźbiarz manierystyczny

Slide 20

Architektura Kolebką architektury renesansowej była Florencja, gdzie znajduje się do dziś jedno z najważniejszych dzieł architektonicznych kopuła katedry Santa Maria del Fiore wykonana w stylu gotyckim przez Filippo Brunelleschiego. Do najbardziej znanych obiektów epoki renesansu uznać można Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie (budowę rozpoczął Donato Bramante), którą ostatecznie ukończono dopiero w XVII wieku.

Slide 21

Santa Maria del Fiore

Slide 24

Bazylika Św. Piotra w Rzymie

Slide 26

Architektura W czasach renesansu rozwijało się tez budownictwo świeckie: pałace, wille, ratusze, kamienice mieszczańskie. Pałace spełniały przede wszystkim funkcje reprezentacyjne i miały świadczyć o zamożności ich właścicieli. Do najbardziej znanych należą: pałac Strozzi, Ruccellai i Riccardi. Za najwybitniejszego architekta późnego renesansu uważa się Andrea Palladio i jego najlepsze dzieło Villa Rotonda.

Slide 27

Pałac Strozzi

Slide 28

Pałac Rucellai

Slide 29

Pałac Riccardi

Slide 30

Villa Rotonda

Slide 31

Literatura W okresie renesansu tworzyli tacy artyści jak: Dante Alighieri autor Boskiej Komedii Giovanni Boccaccio autor Dekameronu Francesco Petrarka autor wielu sonetów Ludovic Ariost autor poematu Orland Szalony

Dane:
  • Liczba slajdów: 31
  • Rozmiar: 16.37 MB
  • Ilość pobrań: 2238
  • Ilość wyświetleń: 19247
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie