Geografia

Parki Narodowe w Polsce

6 lat temu

Zobacz slidy

Parki Narodowe w Polsce - Slide 1
Parki Narodowe w Polsce - Slide 2
Parki Narodowe w Polsce - Slide 3
Parki Narodowe w Polsce - Slide 4
Parki Narodowe w Polsce - Slide 5
Parki Narodowe w Polsce - Slide 6
Parki Narodowe w Polsce - Slide 7
Parki Narodowe w Polsce - Slide 8
Parki Narodowe w Polsce - Slide 9
Parki Narodowe w Polsce - Slide 10
Parki Narodowe w Polsce - Slide 11
Parki Narodowe w Polsce - Slide 12
Parki Narodowe w Polsce - Slide 13
Parki Narodowe w Polsce - Slide 14
Parki Narodowe w Polsce - Slide 15
Parki Narodowe w Polsce - Slide 16
Parki Narodowe w Polsce - Slide 17
Parki Narodowe w Polsce - Slide 18
Parki Narodowe w Polsce - Slide 19
Parki Narodowe w Polsce - Slide 20
Parki Narodowe w Polsce - Slide 21
Parki Narodowe w Polsce - Slide 22
Parki Narodowe w Polsce - Slide 23
Parki Narodowe w Polsce - Slide 24
Parki Narodowe w Polsce - Slide 25

Treść prezentacji

Slide 1

PARKI NARODOWE W POLSCE Sylwia Potępa

Slide 2

narodowy obszar chroniony ze względu na swoje walory, głównie przyrodnicze. W Polsce w brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów. Obecnie w Polsce wyróżniamy 23 Parki Narodowe: Park - SłowińskiPark Narodowy - Woliński Park Narodowy - Wiegierki Park Narodowy - Bory Tucholskie - Biebrzański Park Narodowy - Drawieński Park Narodowy - Narwiński Park Narodowy - Białowieski Park Narodowy - Ujście Warty - Kampinowski Park Narodowy - Wielkopolski Park Narodowy - Poleski Park Narodowy - Karkonoski Park Narodowy - Świętokrzyski Park Narodowy - Park Narodowy Gór Stołowych - Roztoczański Park Narodowy - Ojcowski Park Narodowy - Babiogórski Park Narodowy - Gorczański Park Narodowy - Peiniński Park Narodowy - Magurski Park Narodowy - Tatrzański Park Narodowy - Bieszczadzki Park Narodowy

Slide 3

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY Utworzony w 1967 roku, jest położony na środkowym wybrzeżu między Łebą a Rowami. Ogólna powierzchnia Parku wynosi 18 247 ha, z tego 25 zajmują lasy, 53 wody, 14 bagna i wydmy oraz 8 inne tereny. Obecny obszar Parku stanowił kiedyś zatokę morską. Została ona oddzielona od morza Mierzeją Gardnieńsko-Łebską. W ten sposób powstały jeziora pomorskie: Łebsko i Gardno. Na terenie Parku znajdują się wydmy. Szczególne wartości przyrodnicze stanowią różnorodne zespoły roślinne. Z roślin chronionych występują tu m.in. mikołajek nadmorski, rosiczki, zimoziół północny i storczyki. Spośród fauny najcenniejsze jest bogactwo gatunków ptaków. Występuje tu 250 gatunków, w tym orzeł bielik, puchacz, bocian czarny, kormoran, ohar, zimorodek, bataliony itp.

Slide 4

WOLIŃSKI PARK NARODOWY     Położony na wyspie Wolin, reprezentuje przyrodę zachodniej części strefy nadmorskiej. Powierzchnia ogólna Parku, utworzonego w 1960 roku, wynosi 4858 ha, w tym lasy zajmują 91 powierzchni, wody 3, pozostała część przypada na inne tereny. Krajobraz pochodzenia polodowcowego. Jego charakterystycznym elementem jest wysoki brzeg zwany klifem, którego pionowe ściany dochodzą do 100 m wysokości. W części środkowej i wschodniej znajdują się jeziora: Grodno, Warnowskie, Czajne i Domysłowskie. Lasy Parku cechuje bogactwo form i typów drzewostanów. Flora i fauna są bardzo bogate. Rośnie tu około 1000 gatunków roślin naczyniowych. Z gatunków chronionych występują m.in. liczne gatunki storczyków, wiciokrzew pomorski, mikołajek nadmorski, zimoziół północny i długosz królewski. W faunie oprócz gatunków typowych dla lasów Polski, jak jeleń, sarna, dzik, borsuk, lis i wiewiórka, można spotkać wydrę, kunę i gronostaja, a także ponad 200 gatunków ptaków. Gnieździ się tu orzeł bielik uznany za symbol parku.

Slide 5

WIGIERSKI PARK NARODOWY Utworzony w 1989 roku, jest położony w północno-wschodniej części Polski. Powierzchnia ogólna Parku wynosi 14 840 ha, w tym lasy zajmują 66, wody 18, użytki rolne 14 i inne 2. Centralną część Parku zajmuje zespół 25 jezior, z jeziorem Wigry na czele. Przez teren Parku przepływa Czarna Hańcza i 4 mniejsze rzeczki. Wśród gatunków drzew pierwsze miejsce zajmują sosna i świerk oraz dąb, modrzew, brzoza, olsza i jesion. Flora składa się z około 800 gatunków roślin naczyniowych, w tym 42 gatunków chronionych prawem. Fauna reprezentowana jest przez około 80 gatunków ptaków oraz inne kręgowce lądowe charakterystyczne dla tej strefy klimatycznej, w tym przez jelenia, sarnę i wilka. Z gatunków chronionych dość licznie występuje bóbr. Działalność człowieka na tych terenach rozpoczęła się w okresie paleolitu, O czym Świadczą 184 stanowiska rozpoznane archeologicznie. Z najciekawszych zabytków historycznych wymienić należy zespół klasztorny 0.0. Kamedułów.

Slide 6

BORY TUCHOLSKIE   Park Narodowy Bory Tucholskie leży w południowowschodniej części Pojezierza Pomorskiego. utworzony został 1 lipca 1996 r. Powierzchnia: 4798,34 ha. Park Narodowy Bory Tucholskie leży w największym w kraju kompleksie leśnym - Borach Tucholskich, dlatego też lasy zajmują znaczną jego powierzchnię. Teren Parku, ukształtowany przez lodowiec skandynawski, pokrywają ubogie gleby zbudowane głównie z piasków i żwirów. W lasach rosnących na takich siedliskach głównym składnikiem drzewostanów są sosny. Krajobraz urozmaicają doliny, rynny jezior i pagóry wydmowe. Spośród jezior szczególnie ciekawe są jeziora lobeliowe o kryształowo czystej wodzie i rzadkiej roślinności. Osobliwością jest obszar zwany Strugą Siedmiu Jezior. Najważniejszymi rzekami Parku są: Brda i Czerwona Struga. Park sąsiaduje z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym chroniącym przyrodę oraz walory kulturowe południowej części Kaszub. W Parku organizowane są tez kursy o tematyce ekologicznej, plenery przyrodnicze dla młodych artystów, konkursy wiedzy przyrodniczej oraz zielone szkoły i zielone lekcje i biwaki.

Slide 7

BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY  Leży on na Pojezierzu Mazurskim. Utworzony w 1993 r., a jego powierzchnia wynosi 59223 ha. W północno-wschodniej Polsce, niedaleko Nowego Dworu, bierze swój początek Biebrza-jedna z nielicznych rzek, której dolina do dziś zachowała charakter zbliżony do naturalnego. Ta silnie meandrująca rzeka, z licznymi zakolami i staro rzeczami, stała się Osią największego parku narodowego w naszym kraju. Park chroni niespotykane gdzie indziej tereny bagienno-torfowe oraz związany z nimi szczególnie bogaty świat ptaków. Szata roślinna doliny Biebrzy odznacza się dużą jednorodnością i naturalnością. Podłoże sprzyja tu rozwojowi zbiorowisk roślin wodnych, bagiennych i torfowych. Sąsiadujące ze sobą trzcinowiska , szuwary mechowiska, podmokłe łąki turzycowe i bagienne lasy tworzą krajobraz z zauważalną strefowością ekologiczna bagiennych lasach występuje głównie olsz czarna, która jako jedna z nielicznych drzew potrafi przetrwać na podmokłych terenach. Na bagnach Biebrzańskich które dla ornitologów są prawdziwym rajem, zatrzymuje się w czasie wędrówek i gniazduje wielokrotne więcej ptaków, niż winnych dolinach rzecznych polskich i europy. Bagna Biebrzańskie są największą w Polsce ostoją łosia.

Slide 8

DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY      Utworzony w 1990 roku. Jego powierzchnia ogólna wynosi 8691 ha, z tego lasy zajmują 78, wody 13. a pozostałe 9 to grunty orne i ekologiczne oraz inne. W Parku przeważają drzewostany sosnowe z udziałem buka, dębu, olszy. Wy- stępują tu 450-letnie dęby i 330letnie buki. Przez Park przepływa jedna z najczystszych rzek w kraju -Drawa, która wraz z innymi rzekami tworzy niezwykle malownicze doliny. W rzekach występują ryby łososiowate, takie jak: łosoś, troć, pstrąg potokowy i lipień. Stwierdzono tu występowanie 638 gatunków roślin naczyniowych, w tym 43 stanowisk roślin chronionych, wśród których znajdziemy widłaki, lilie, złotogłowy, storczyki, kruszczyki, goździki. Faunę ssaków reprezentują 33 gatunki, wśród nich najcenniejsze to bóbr i wydra. W rozległych kompleksach leśnych gnieździ się 151 gatunków ptaków, w tym bocian czarny, orzeł bielik, puchacz i ryboł

Slide 9

NARWIŃSKI PARK NARODOWY Utworzony 14 lipca 1996r. Park obejmuje obszar bagiennej Doliny Górnej Narwi od Suraża do Rzędzian. Dolinę wypełniają torfy, zalegające na płytkich mułach lub iłach oraz bezpośrednio na piaskach. Walory przyrodnicze Parku to przede wszystkim unikatowy system doliny rzeki Narwi z bogatymi zespołami roślinnymi i faunistycznymi. Objęty ochroną odcinek dolny Narwi bywa nazywany Polską Amazonką. Rzeźba terenu Parku ukształtowała się podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Lodowiec zanikał powierzchniowo, nadbudowując wysoczyzny moreną, w obniżeniach pozostawiając bryły martwego lodu. Wytopienie się największych brył dało początek dzisiejszej Dolinie Narwi Szata roślinna charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem zbiorowisk i bogactwem gatunkowym. Dolina Narwi na obszarze Parku jest jednym z najważniejszych w Polsce lęgowisk ptaków wodnobłotnych, w tym wielu gatunków ginących i zagrożonych. Powszechnie występują: rokitniczka, potrzos, brzęczka, trzcinniczek i krzyżówka. Dolina Narwi jest ostoją ptaków w okresie ich wiosennych przelotów.

Slide 10

BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY      W obecnej formie utworzony został w 1947 roku. Powierzchnia ogólna Parku wynosi 5317 ha, z tego lasy zajmują 92. Ochroną ścisłą objęta jest powierzchnia 4 747 ha w całości zajęta przez lasy. Flora i fauna są bardzo bogate. Stwierdzono, że występują tu 632 gatunki roślin naczyniowych, a także bardzo liczne gatunki świata zwierzęcego. Park posiada interesujące muzeum przyrodnicze oraz kompleks zabytkowy, zwany parkiem pałacowym. Przy Parku znajduje się zamknięty ośrodek hodowli żubra oraz zagrody pokazowe z żubrami, jeleniami, dzikami i konikami polskimi.

Slide 11

UJŚCIE WARTY Park Narodowy Ujście Warty - najmłodszy z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 1 lipca 2001 roku z połączenia rezerwatu Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Park o powierzchni 8074 ha obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane w dużej mierze przez rzekę Postomię. Symbolem Parku jest gęś zbożowa. Park został założony dla ochrony unikalnych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce ostoją ptaków wodnych i błotnych. Na terenie Parku stwierdzono obecność 245 gatunków ptaków, w tym 174 lęgowych. Aż 26 z nich należy do gatunków ginących w skali światowej. Są to m.in. wodniczka, derkacz, rycyk, żuraw, bąk, bączek, rybitwa czarna. Tutaj znajduje się największe w Polsce zimowisko arktycznego gatunku łabędzia krzykliwego, a także około 50 bielików, które przyciąga obfitość zimujących kaczek, stanowiących ich pokarm.

Slide 12

KAMPINOSKI PARK NARODOWY    Utworzony w 1959 roku, reprezentuje przyrodę nizin środkowopolskich. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy. Powierzchnia ogólna Parku wynosi 35 478 ha, z tego lasy zajmują 74, grunty rolne 15, wody i pozostałe 11 . Charakterystyczne dla Parku są wydmy śród- lądowe, pokryte lasami. Przeważają drzewostany sosnowe, które zajmują 76 powierzchni leśnej. Występuje tu około 1000 gatunków roślin naczyniowych i 500 gatunków kręgowców, a wśród nich bóbr, bocian czarny, żuraw i sokół wędrowny. Tereny Parku mają bogatą tradycję historyczną. Zachowały się tu mogiły powstańców z 1830 i 1863 roku, cmentarze wojskowe i partyzanckie z czasów ostatniej wojny oraz cmentarz w Palmirach, na którym pochowane są ofiary pierwszych masowych egzekucji hitlerowskich

Slide 13

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY    Utworzony w 1957 roku, reprezentuje przyrodę regionu Pojezierza Wielkopolskiego. powierzchnia ogólna Parku wynosi 5 194 ha, w tym lasy zajmują 84, wody 8, grunty rolne 4, i inne 4. Krajobraz Parku jest bardzo urozmaicony. W wyniku działania lodowca wytworzyły się liczne wzniesienia moreny czołowej i rynny wypełnione wodą jezior. Flora Parku liczy ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele chronionych, jak storczyki, goździk siny, zimoziół i inne. Liczbę gatunków ptaków ocenia się na około 190.

Slide 14

POLESKI PARK NARODOWY   Utworzony w 1990 roku. Powierzchnia ogólna wynosi 4813 ha. Teren Parku jest płaski, w znacznej części stale podtopiony i stąd udział wód, bagien i torfowisk w jego powierzchni wynosi 28. Część torfowisk i bagien pokryta jest roślinnością drzewiastą, stąd zalesienie Parku wynosi 80. Flora i fauna są tu szczególnie bogate. Naliczono tutaj 928 roślin naczyniowych, z tego 43 gatunki objęte są całkowitą ochroną. Fauna jest najliczniej reprezentowana przez ptaki -146 gatunków, w tym 15 zagrożonych wyginięciem jak: gęś gęgawa, orlik krzykliwy, orzeł przedni, żuraw, kulik wielki i wodniczka. Zbiorowi.ska leśne są w tym Parku stosunkowo ubogie. Głównym celem ochrony są torfowiska

Slide 15

KARKONOSKI PARK NARODOWY   Utworzony w 1959 roku, Powierzchnia ogólna Parku wynosi 5 563 ha, z tego lasy zajmują 68, grunty rolne 1 , wody 1 i pozostałe 30. Park zajmuje północną część Karkonoszy. jest to najwyższa partia Sudetów. Występują tu bardzo ciekawe formy skalne ostańców (Słonecznik, Końskie Łby, Pielgrzymy), a także kotły skalne (Śnieżne Kotły z Małym i Wielkim stawem). Lasy Parku wykazują wyraźne zróżnicowanie pionowe, Wyróżnia się regiel dolny i regiel górny. 98 powierzchni leśnej Parku tworzy świerk. Lasy Karkonoszy są w stanie klęski ekologicznej, spowodowanej przemysłowym zanieczyszczeniem powietrza. Występuje tu 900 gatunków roślin naczyniowych. Faunę reprezentują tu typowe zwierzęta leśne, a także muflon sprowadzony niegdyś z Korsyki.

Slide 16

ŚWIĘTOKRZYSKI PARK NARODOWY      Utworzony w 1950 roku. Powierzchnia ogólna wynosi 5 906 ha, z tego lasy zajmują 95, pozostałe 5 to grunty rolne oraz wody. Park obejmuje główne pasmo Gór Świętokrzyskich, z najwyższym szczytem Łysicą. Dużą osobliwość przyrodniczą stanowią tzw. gołoborza -niewielkie podszczytowe zgrupowania głazów pozbawione roślinności. W zespołach leśnych dominuje jodła, która zajmuje 63 powierzchni Parku. Flora i fauna mają doskonałe warunki rozwoju. Występuje tu 700 gatunków roślin naczyniowych oraz różne gatunki zwierząt leśnych. Z zabytków historycznych wymienić należy zespół klasztorny na Świętym Krzyżu. Na uwagę zasługuje również muzeum przyrodnicze

Slide 17

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH Park Narodowy Gór Stołowych utworzony został w roku 1993 w Sudetach Środkowych na terenie jedynych w Polsce gór płytowych o charakterystycznej, warstwowej budowie geologicznej. Powierzchnia parku wynosi 6500 ha. Osobliwością i symbolem parku są ciekawe formy skalne. W wyniku dużej podatności piaskowców na erozyjną działalność wody i wiatru powstało tutaj wiele form skalnych o fantastycznych kształtach przypominających postaci olbrzymich roślin, zwierząt i ludzi. Za najciekawsze uchodzą zgrupowania skalnych ścian, wież i grzybów spotykane na Szczelińcu Wielkim - najwyższym szczycie Gór Stołowych, jak również w Błędnych Skałach, których nazwa pochodzi od labiryntu wąskich uliczek i tuneli utworzonych przez piaskowcowe skały. Sięgające średniowiecza osadnictwo na tych terenach wywarło swój wpływ na szatę roślinną Gór Stołowych. Tylko niewielki obszar zajmują lasy o charakterze zbliżonym do naturalnego z bukami, jodłami i wiązami w drzewostanie. Częściej spotkać tu można lasy świerkowe sztucznego pochodzenia. Bo gactwem Gór Stołowych jest reprezentowana przez wiele gatunków roślinność łąkowa i torfowiskowa, a także ciekawy świat zwierząt.

Slide 18

ROZTOCZAŃSKI PARK NARODOWY  Utworzony w 1974 roku. Powierzchnia ogólna wynosi 7811 ha, z tego lasy zajmują ponad 94. Park zajmuje środkową część Roztocza. Przepływa przez niego rzeka Wieprz. Występujące w Parku zespoły leśne rozwijają się dynamicznie i cechuje je bardzo wysoka zdrowotność. Drzewa osiągają znaczne rozmiary i dożywają sędziwego wieku. Gatunkami panującymi są: sosna, jodła i buk. Spotykamy tu roślinność zarówno typowo nizinną, jak też i górską, w tym wiele gatunków objętych ochroną. Występuje tu szereg zwierząt, w tym ptaków około 160 gatunków. Gady reprezentuje bardzo rzadki gatunek węża Eskulapa.

Slide 19

OJCOWSKI PARK NARODOWY      Utworzony w 1956 roku. Jest to najmniejszy polski park narodowy. Powierzchnia ogólna wynosi 1 592 ha, z tego 79 zajmują zespoły leśne, 16 grunty rolne, wody i pozostałe 5. W wyniku działania lodowca, wiatru i wody w Dolinie Ojcowskiej powstał wspaniały krajobraz urozmaicony licznymi jaskiniami, wąwozami i skałami o fantastycznych kształtach. Głównymi gatunkami lasotwórczymi są: sosna, jodła, buk i świerk. Urozmaicenie rzeźby terenu oraz mikroklimat wpłynęły na bogactwo flory Parku, która liczy ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, Wiele roślin jest chronionych prawem, wśród nich są storczyki, języcznik zwyczajny, wiśnia karłowata i inne. Fauna jest również bogata. Żyją tu typowe zwierzęta leśne, m.in.: borsuki, jenoty, tchórze, łaski, piżmaki.

Slide 20

BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY      Utworzony w 1955 roku. Powierzchnia ogólna wynosi 1 734 ha, z tego zespoły leśne zajmują 91 , grunty rolne 1 , wody i inne 7. Park zajmuje najwyższą część Beskidów Zachodnich, ze szczytem Diablak w masywie Babiej Góry. roślinność Parku jest wyraźnie piętrowa. Regiel dolny tworzą lasy jodłowo-bukowe. W reglu górnym dominuje świerk z domieszką jarzębiny. W piętrze kosodrzewiny, powyżej górnej granicy lasu, obok zwartych zarośli kosodrzewiny występuje jarzębina, wierzba śląska, porzeczka skalna, jałowiec halny i karłowate formy świerka. Rośnie tutaj rogownica alpejska oraz okrzyn jeleni, którego jedyne stanowisko w Polsce znajduje się na Babiej Górze. W lasach spotykamy np. rysie, wilki i niedźwiedzie.

Slide 21

     GORCZAŃSKI PARK NARODOWY     Utworzony w 1981 roku. Powierzchnia ogólna wynosi 6 741 ha, z tego 95 tworzą zespoły leśne, grunty rolne zajmują 3, wody 1 , pozostałe tereny 1 . Park obejmuje centralną część masywu Gorców. Głównymi gatunkami lasotwórczymi są: świerk, buk i jodła. Oprócz zespołów leśnych występują tu zespoły roślinne górskie. Krokusy i traworośla z ciemiężącą zieloną porastają polany i hale. Do osobliwości należy podejrzan lancetowaty, który ma tu jedyne stanowisko w całych polskich Karpatach. Fauna Parku jest typowa dla terenów leśnych. Wśród znacznej liczby ptaków występują: głuszec, jarząbek, bocian czarny, pluszcz i orlik krzykliwy. Spośród licznych gadów i płazów spotykamy tu salamandrę plamista -symbol Parku.

Slide 22

PIENIŃSKI PARK NARODOWY    Historia jego utworzenia sięga 1932 roku, kiedy w Pieninach powstała jednostka lasów państwowych Park Narodowy w Pieninach. W obecnym kształcie Park został utworzony w 1954 r. Powierzchnia ogólna Parku wynosi 2 329 ha, z tego na lasy przypada 72, grunty rolne 20, wody i pozostałe tereny 8. Park zajmuje środkową część Pienin. Można tu podziwiać piękne widoki, zarówno z najwyższego szczytu Pienin -z Trzech Koron, jak i z tratwy płynącej przełomem Dunajca. Głównymi gatunkami lasotwórczymi są: jodła, świerk i buk. Flora Parku jest bardzo bogata. Również bogata jest fauna Parku, licząca między innymi 45 gatunków ssaków i 95 gatunków ptaków. Wśród zabytków historycznych na uwagę zasługują ruiny zamku w Czorsztynie oraz zamek w Nidzicy.

Slide 23

MAGURSKI PARK NARODOWY Magurski Park Narodowy leży w Tatrach, sąsiadując m.in. z Tatrzańskim i Pienińskim Parkiem Narodowym. Utworzony w roku 1995, a powierzchnia 19961 ha obejmuje niskie i średnie góry typowe dla Beskidu Niskiego, bory i lasy, bogaty świat zwierząt oraz urozmaicone formy skalne - to najważniejsze z walorów Magurskiego Parku Narodowego. Główną część Parku stanowi grzbiet Magury Wątkowskiej z najwyższym wzniesieniem na Wątkowej. Ważnym elementem tutejszej przyrody jest Wisłoka tworząca ze swoimi licznymi dopływami malownicze przełomy i zakola. Na szczególną uwagę zasługuje osobliwość geologiczna - pomnik przyrody Diabli Kamień. Charakterystyczną cechą szaty roślinnej tego obszaru jest jej przejściowość pomiędzy Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi. W lasach dobrze zachowały się starodrzewy jodłowe i bukowe. Mały udział świerka w tych drzewostanach świadczy o ich naturalnym pochodzeniu. W magurskich ostępach spotkać można niedźwiedzia brunatnego, żbika, rysia oraz wiele gatunków leśnych ptaków.

Slide 24

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY Utworzony w 1954 roku. Powierzchnia ogólna wynosi 21 164 ha, z tego zespoły leśne zajmują 71 , grunty rolne 1 , wody 1 . Park obejmuje cały obszar Tatr polskich. jest to zarazem jedyny w Polsce fragment pasma górskiego o charakterze alpejskim. W Parku istnieje wyraźny układ piętrowy roślinności. W reglu dolnym występują drzewostany świerkowe z udziałem jodły, modrzewia, sosny, buka, jawora i jarzębiny. W reglu górnym panuje las świerkowy. Powyżej rozciąga się piętro kosodrzewiny. Jeszcze wyżej rozpościera się piętro alpejskie, a najwyżej piętro turniowe z ubogą roślinnością. Flora Parku jest najbogatsza ze wszystkich polskich parków narodowych. Występują tu prawem chronione gatunki alpejskie, jak kozica i świstak oraz niedźwiedź.

Slide 25

BIESZCZADZKI PARK NARODOWY     Utworzony w 1973 roku. Ogólna powierzchnia po jego powiększeniu w 1990 roku wynosi 27 064 ha. Zespoły leśne zajmują ponad 70 ogólnej powierzchni. Park obejmuje najwyższą część Bieszczadów Zachodnich, z głównym szczytem Tarnicą. Osobliwością Bieszadów są bezleśne grzbiety, zwane połoninami. Głównymi gatunkami lasotwórczymi jest buk i jodła. W roślinności Parku nie wyróżnia się typowego dla gór układu piętrowego. Lasy bukowe dochodzą do 1150 m n.p.m. i graniczą bezpośrednio z połoninami porośniętymi krzewinkami borówki czarnej i brusznicy, licznymi trawami i zaroślami olszy szarej. Flora jest reprezentowana przez wiele gatunków wschodniokarpackich, mających w Parku jedyne stanowisko w Polsce. Wśród licznej fauny można tu spotkać żubra, niedźwiedzia, wilka, rysia i żbika.

Dane:
  • Liczba slajdów: 25
  • Rozmiar: 5.78 MB
  • Ilość pobrań: 2892
  • Ilość wyświetleń: 21677
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie