Język Polski

Adam Mickiewicz – znany i nieznany

6 lat temu

Zobacz slidy

Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 1
Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 2
Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 3
Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 4
Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 5
Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 6
Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 7
Adam Mickiewicz – znany i nieznany - Slide 8

Treść prezentacji

Slide 1

Adam Mickiewicz znany i nieznany 24 grudnia 1798 r. urodził się, prawdopodobni e w Zaosiu, Adam Bernard Mickiewicz

Slide 2

Gdzie urodził się naprawdę? O zaszczytne miano miejsca urodzenia wieszcza ubiegają się Zaosie i Nowogródek. Rodzinna legenda głosi, że Adam który przyszedł na świat w noc wigilijną - urodził się w karczmie w połowie drogi miedzy tymi oddalonymi o 40 km miejscowościami. Podobno wezwana akuszerka przecięła pępowinę noworodka na książce chcąc go przeznaczyć na rozumnego

Slide 3

Okolice Nowogródka

Slide 4

Mickiewicz - studentem Jeden z wileńskich studentów tak opisywał swojego kolegę Adama: Był on podówczas dość przystojny, z czarnym okiem, z długimi, lekko zwijającymi się ciemnymi włosami, z rumieńcem na twarzy i łagodnym uśmiechem na ustach. Łatwy w koleżeńskich stosunkach, skromny w obejściu się, częściej zamyślony i rozmarzony, nie wesoły, przyciągał do siebie wszystkich i wzbudzał ogólną sympatię.

Slide 5

Biała sukienka Legenda głosi, że zanim poeta ujrzał Marylę, zakochał się w jej białej sukience, porzuconej na poręczy krzesła. Podobną scenę przedstawił później w Panu Tadeuszu, a wszystkie piękne, subtelne bohaterki jego utworów ubierają się na biało. Maryla Wereszczakówna (1799 1863)

Slide 6

Nieprzekładalne dzieło Nie od razu uznano Pana Tadeusza za arcydzieło. Żartobliwy ton poematu kłócił się w odczuciu współczesnych ze wzniosłością, charakterystyczną dla prawdziwej epopei. Krytycznie nastawiony C. K. Norwid pisał, że bohaterowie utworu jedzą, piją, grzyby zbierają i czekają, aż Francuzi przyjdą zrobić im Ojczyznę. Bardzo piękny poemat podobny do romansu W. Scotta. Dom szlachcica maluje się wybornie; heroina poematu, choć gęsi pasie, ma jakąś w sobie świeżość dawnych opisów coś dziwnie zachwycającego prostotą... Wiele opisów miejsc nieba stawów lasów jest mistrzowską ręką skreślonych. Natura cała żyje i czuje. Poemat raczej żartobliwy choć smutny a jednak często z najweselszych na pozór miejsc smutek ujmuje człowieka tak ocenił Pana Tadeusza J. Słowacki

Slide 7

Niespodziewany ślub W rozmowie z Morawskim Mickiewicz oświadczył podobno, że jeśli panna Cecylia Szymanowska przyjmie jego wezwanie, to ją do ołtarza poprowadzi. Niezobowiązujące słowa mistrza panna Cecylia odebrała jako formalne zaręczyny. Zaopatrzona w błogosławieństwa dziadków, wsiadła w Warszawie do dyliżansu i ruszyła naprzeciw swemu przeznaczeniu. Jej nagły przyjazd do Paryża zaskoczył, a nawet przeraził poetę. Narzeczeństwo trwało zaledwie trzy tygodnie, ślub odbył się we wtorek w dniu 22 urodzin Cecylii.

Slide 8

Żona Mickiewicza Cecylia Szymanowska

Dane:
  • Liczba slajdów: 8
  • Rozmiar: 1.36 MB
  • Ilość pobrań: 8927
  • Ilość wyświetleń: 36961
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie