Slide 1
Adam Mickiewicz znany i nieznany 24 grudnia 1798 r. urodził się, prawdopodobni e w Zaosiu, Adam Bernard Mickiewicz
Slide 2
Gdzie urodził się naprawdę? O zaszczytne miano miejsca urodzenia wieszcza ubiegają się Zaosie i Nowogródek. Rodzinna legenda głosi, że Adam który przyszedł na świat w noc wigilijną - urodził się w karczmie w połowie drogi miedzy tymi oddalonymi o 40 km miejscowościami. Podobno wezwana akuszerka przecięła pępowinę noworodka na książce chcąc go przeznaczyć na rozumnego
Slide 3
Okolice Nowogródka
Slide 4
Mickiewicz - studentem Jeden z wileńskich studentów tak opisywał swojego kolegę Adama: Był on podówczas dość przystojny, z czarnym okiem, z długimi, lekko zwijającymi się ciemnymi włosami, z rumieńcem na twarzy i łagodnym uśmiechem na ustach. Łatwy w koleżeńskich stosunkach, skromny w obejściu się, częściej zamyślony i rozmarzony, nie wesoły, przyciągał do siebie wszystkich i wzbudzał ogólną sympatię.
Slide 5
Biała sukienka Legenda głosi, że zanim poeta ujrzał Marylę, zakochał się w jej białej sukience, porzuconej na poręczy krzesła. Podobną scenę przedstawił później w Panu Tadeuszu, a wszystkie piękne, subtelne bohaterki jego utworów ubierają się na biało. Maryla Wereszczakówna (1799 1863)
Slide 6
Nieprzekładalne dzieło Nie od razu uznano Pana Tadeusza za arcydzieło. Żartobliwy ton poematu kłócił się w odczuciu współczesnych ze wzniosłością, charakterystyczną dla prawdziwej epopei. Krytycznie nastawiony C. K. Norwid pisał, że bohaterowie utworu jedzą, piją, grzyby zbierają i czekają, aż Francuzi przyjdą zrobić im Ojczyznę. Bardzo piękny poemat podobny do romansu W. Scotta. Dom szlachcica maluje się wybornie; heroina poematu, choć gęsi pasie, ma jakąś w sobie świeżość dawnych opisów coś dziwnie zachwycającego prostotą... Wiele opisów miejsc nieba stawów lasów jest mistrzowską ręką skreślonych. Natura cała żyje i czuje. Poemat raczej żartobliwy choć smutny a jednak często z najweselszych na pozór miejsc smutek ujmuje człowieka tak ocenił Pana Tadeusza J. Słowacki
Slide 7
Niespodziewany ślub W rozmowie z Morawskim Mickiewicz oświadczył podobno, że jeśli panna Cecylia Szymanowska przyjmie jego wezwanie, to ją do ołtarza poprowadzi. Niezobowiązujące słowa mistrza panna Cecylia odebrała jako formalne zaręczyny. Zaopatrzona w błogosławieństwa dziadków, wsiadła w Warszawie do dyliżansu i ruszyła naprzeciw swemu przeznaczeniu. Jej nagły przyjazd do Paryża zaskoczył, a nawet przeraził poetę. Narzeczeństwo trwało zaledwie trzy tygodnie, ślub odbył się we wtorek w dniu 22 urodzin Cecylii.
Slide 8
Żona Mickiewicza Cecylia Szymanowska
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!