Język Polski

Zwyczaje Wielkanocne

6 lat temu

Zobacz slidy

Zwyczaje Wielkanocne - Slide 1
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 2
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 3
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 4
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 5
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 6
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 7
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 8
Zwyczaje Wielkanocne - Slide 9

Treść prezentacji

Slide 1

WIELKANO C

Slide 2

PALMA WIELKANOCNA jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmow W tym dniu obchodzimy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W Polsce ta niedziela była niegdyś nazywana Kwietną lub Wierzbną, ponieważ wierzba zastępowała w naszym kraju gałązki palmowe. Polskie kościoły zakwitały wiązkami wierzbiny, modrzewiu, borowiku. W Niedzielę Palmową wierni uczestniczą we mszy, podczas której następuje poświęcenie palm - symbolu odradzającego się życia. Palmy wielkanocne przygotowywane były w dawnych czasach z gałązek wierzbowych: miały one chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed ogniem i złymi mocami. Aby nie cierpieć

Slide 3

PISANKI Symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: - KRASZANKI - powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. - PISANKI - powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. - OKLEJANKI - są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny itp. - NALEPIANKI - powstają przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

Slide 4

BARANEK WIELKANOCNY Baranek wielkanocny jest symbolem Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności. Postawiony na stole baranek wielkanocny przypomina o tym, że Chrystus odkupił ludzi oraz, że są oni przeznaczeni do wiecznego ucztowania na godach Baranka.

Slide 5

Wielka Sobota święcenie pokarmów Przez cały dzień odbywa się święcenie pokarmów. W koszyczku najczęściej umieszcza się: chleb, szynkę, jaja, wianek kiełbasy, garnuszek masła, sól, chrzan, pieprz i ocet. Wkłada się także

Slide 6

SZUKANIE ZAJĄCZKA Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być, po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Slide 7

WIELKA NIEDZIELA dzień radości Wielka Niedziela rozpoczyna się wieczorną liturgią Wigilii Paschalnej, po której odprawia się procesję rezurekcyjną W Polskim zwyczaju, rano rodzina zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Slide 8

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Slide 9

Opracowanie: Marzanna Greń PSP Brody Ilustracje znalezione w Internecie. Źródła tekstowe: Encyklopedia i Wikipedia

Dane:
  • Liczba slajdów: 9
  • Rozmiar: 3.23 MB
  • Ilość pobrań: 46
  • Ilość wyświetleń: 4874
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie