Język Polski

Zwyczaje i tradycje wielkanocne

6 lat temu

Zobacz slidy

Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 1
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 2
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 3
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 4
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 5
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 6
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 7
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 8
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 9
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 10
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 11
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 12
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 13
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 14
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 15
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 16
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 17
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 18
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 19
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 20
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 21
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 22
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 23
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 24
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 25
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 26
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 27
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 28
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 29
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 30
Zwyczaje i tradycje wielkanocne - Slide 31

Treść prezentacji

Slide 1

Zwyczaje i tradycje wielkanocne

Slide 2

WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia).

Slide 3

Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym jutrznią. W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń.

Slide 4

Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus). Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów.

Slide 5

Po wielkim poście kiedyś bardzo ściśle przestrzegany ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. O wielu wielkanocnych obyczajach pamiętamy także dzisiaj. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.

Slide 6

Tłusty czwartek to w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia dopuszczone, a nawet wskazane jest wielkie obżarstwo. Najpopularniejszym przysmakiem są oczywiście pączki, ale dużą popularnością cieszą się również faworki i inne łakocie.

Slide 8

Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami.

Slide 9

Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Slide 10

Świąteczne porządki Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Slide 11

Wielki Czwartek jest to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek kończy się Mszą Wieczerzy Pańskiej, podczas której odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom (na pamiątkę obmycia nóg uczniów przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy).

Slide 13

Wielki Piątek - w tym dniu odbywają się uroczyste Drogi Krzyżowe, na wzór ostatniej wędrówki Jezusa na Golgotę.

Slide 14

Wieczorem rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej, czyli przedstawianie po kolei historii zapisanej w Biblii, a opowiadającej jak to się stało, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany. Najbardziej chyba znane widowiska pasyjne odbywają się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Slide 16

W Wielki Piątek wszystkich wiernych obowiązuje ścisły post. A świeckie (a nawet całkiem pogańskie) przesądy głoszą, że przesadzane w tym dniu rośliny, najlepiej się przyjmują i bujnie rosną.

Slide 17

Święconka Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post).

Slide 18

Święcono też chrzan, bo gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania, masło oznakę dobrobytu i jajka symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Slide 21

Lany poniedziałek Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła to nieprędko znalazła męża.

Slide 22

Wykupić się można było od oblewania pisanką stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Slide 24

Szukanie zajączka Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego. Zajączek przynosi grzecznym dzieciom prezenty w wielkanocnym koszyczku.

Slide 26

Wielkanocne jajo Jajo króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie.

Slide 27

Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości.

Slide 28

Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ma około 100 kalorii.

Dane:
  • Liczba slajdów: 31
  • Rozmiar: 1.91 MB
  • Ilość pobrań: 77
  • Ilość wyświetleń: 6615
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie