Slide 1
ZASADY DEMOKRACJI KLASA II B
Slide 2
CZYM JEST DEMOKRACJA ? Demokracja - jest to ustrój polityczny w którym źródłem władzy jest wolne społeczeństwo czyli obywatele ; wszelkie decyzje podejmowane są drogą głosowania którego wynik przesądza większość. Słowo demokracja wywodzi się z języka greckiego od słów demos ,-lud oraz kratos -władza. Cytaty
Slide 3
PAŃSTWO DEMOKRATYCZNE -państwo konstytucyjne, państwo prawa, które realizuje zasady: Suwerenności narodu Pularizmu Trójpodziału władzy Państwa prawa Konstytucjonalizmu i praworządności przedstawicielstwa Rządu większości z poszanowaniem praw mniejszości
Slide 4
FUNDAMENTALNE ZASADY DEMOKRACJI 1. Zasada suwerenności narodu źródłem władzy jest naród, który jest uprawniony do decydowania i rozstrzygania w sprawach najważniejszych dla państwa (np. wybierając parlament, prezydenta itp.). W warunkach demokracji możliwe jest prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa.
Slide 5
2.Zasada pluralizmu - realizowana w płaszczyźnie politycznej, społecznej i ekonomicznej. Pluralizm polityczny polega na tym, że w państwie możliwe jest istnienie wielu partii i innych organizacji politycznych, które są niezależne od władz państwowych ani od siebie wzajemnie. Mogą tworzyć programy i strukturę organizacyjną, maja różną tożsamość ideową. Mogą też swobodnie ze sobą rywalizować (w ramach prawa i ustalonych reguł)o poparcie wyborców, dzięki któremu niektóre z nich będą rządzić państwem, a inne będą tworzyć opozycję lub zabiegać o wpływ na politykę państwa.
Slide 6
3.TRÓJPODZI AŁ WŁADZY władza państwowa dzieli się na: ustawodawczą (odpowiedzialną za stanowienie prawa), -wykonawczą - sądowniczą (rozstrzygająca spory na (mającą je podstawie realizować w obowiązujących norm praktyce) prawnych).
Slide 7
4.Państwo prawa - istnieje wtedy, gdy organizacja i działanie władzy publicznej oparte są na prawie. Prawo określa wzajemne stosunki między władzami, władzą i jednostkami jako podmiotami prawa i między jednostkami. W takim państwie zagwarantowana jest równość obywateli. Dozwolone jest wszystko, czego nie zabrania prawo. Prawa jednych ograniczone są prawami drugich. Prawem związane jest społeczeństwo i władza. Prawo stoi ponad władzą. Podstawą rozstrzygania praw publicznych jest zasada większości.
Slide 8
5.KONSTYTUCJONALIZM I PRAWORZĄDNOŚĆ Konstytucjonalizm współcześnie rozumiany jest jako ustrój oparty na konstytucji, a także jako określenie sprawowania władzy zgodnie z ustawą zasadniczą. Jest on również związany z praworządnością, czyli rządzeniem zgodnie z obowiązującym prawem.
Slide 9
6.ZASADA PRZEDSTAWICIELST WA (reprezentacji) władza pośrednia, przedstawiciele są wybierani w cyklicznych, wolnych i tajnych wyborach. Lud nie sprawuje swojej władzy bezpośrednio, a wybiera do jej sprawowania swoich przedstawicieli przed nim
Slide 10
7.Zasada ograniczonych rządów większości lub Rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości rządy większości z zastrzeżeniem, że żadna mniejszość nie może być represjonowana. Początkowo dotyczyła głównie mniejszości religijnych i etnicznych, dopiero później politycznych.
Slide 11
Demokracja to sprawowanie rządów poprzez dyskusje, ale efektywna jest tylko wtedy, kiedy dyskusje udaje się uciszyć. - Clement Attlee Jeśli chce się demokracji, trzeba pogodzić się z odrobiną nieudolności. - Hugh Cubitt Sejf demokracji otwiera się nie na hasło, a na tchnienie prawdy. -Zbigniew Waydyk Początki demokracji wyrosły na wierze, że jeśli ludzie w pewnym sensie są równi, to są równi we wszystkim. Arystoteles Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany
Slide 12
KONIEC !
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!