Slide 1
WODNY ŚWIAT ZWIERZĄT
Slide 2
Na ziemi występują dwa rodzaje wody: słona i słodka. Ta, która jest w morzach i oceanach, jest słona. Wody słodkie występują w rzekach, jeziorach, stawach. W wodach można spotkać wiele różnorodnych zwierząt. Różnią się one wyglądem oraz wielkością, ale ich cechą wspólną jest to, że są doskonale przystosowane do życia w wodzie.
Slide 3
Zwierzęta żyjące w wodach słodkich
Slide 4
Ryby Są zwierzętami wodnymi. Mają opływowy kształt, a ich ciało pokryte jest łuskami i śluzem. Płetwa ogonowa umożliwia rybie poruszanie się do przodu i pełni rolę steru. Ryby pobierają pokarm w wodzie. Żywią się głównie roślinami. Są też ryby drapieżne, które odżywiają się rybami mniejszymi od siebie i innymi zwierzętami. Wiele gatunków ryb żyje w ławicach podążają jedna za drugą w poszukiwaniu pokarmu.
Slide 5
Ryby rzek, jezior i stawów Szczupak
Slide 6
Ryby rzek, jezior i stawów Okoń
Slide 7
Ryby rzek, jezior i stawów Płoć
Slide 8
Ryby rzek, jezior i stawów Karp
Slide 9
Ryby rzek, jezior i stawów Leszcz
Slide 10
Ryby rzek, jezior i stawów Pstrąg
Slide 11
Skorupiaki Większość skorupiaków słodkowodnych jest roślinożerna. Często spotykamy: Rozwielitki (Dafnie)
Slide 12
Skorupiaki te występują w planktonie, stanowią pokarm dla ryb. Są bardzo małe (do 2,5 cm), a poruszają się za pomocą czułków.
Slide 13
Skorupiakiem jest też rak rzeczny. Jest on wszystkożerny, poluje nocą. Niestety często ginie z powodu zanieczyszczenia wód.
Slide 14
Mięczaki W jeziorach spośród mięczaków często można spotkać ślimaki. Najpospolitszymi ślimakami naszych wód są: Błotniarka stawowa Zatoczek rogowy
Slide 15
Płazy Są przystosowane do życia w wodzie i na lądzie. Oddychają płucami. Płazy dzielą się na bezogonowe i ogoniaste.
Slide 16
Do płazów bezogonowych należą: Żaba trawna Ropucha szara
Slide 17
Do płazów ogoniastych należą: Traszka zwyczajna Salamandra plamista
Slide 18
Ssaki W wodzie żyją także ssaki, które przystosowane są do życia w środowisku wodnym. Przykładem jest bóbr. Jego ciało ma nieprzemakalne futro. Mieszka w nawodnych domkach żeremiach.
Slide 19
Również dobrze przystosowane do poruszania się w wodzie są: piżmaki wydry
Slide 20
Zwierzęta żyjące w wodach słonych
Slide 21
Ryby W morzach ryby mają dziwne kształty i są wielokolorowe. W wodach słonych żyją: Ryba ukwiałowa (błazenek) jest bardzo mała, żyje w parach dobranych na całe życie pośród czułków ukwiału.
Slide 22
Najeżka jej ciało pokryte jest dużymi kolcami przylegającymi do skóry. Tylko w niebezpieczeństwie ustawiają się pionowo. Żywi się m.in. mięczakami.
Slide 23
Rekiny ich szkielet zbudowany jest z chrząstki. Rekin tygrysi oraz rekin biały jest niebezpieczny dla ryb, fok i kąpiących się ludzi. W szczęce ma setki ostrych zębów.
Slide 24
Płaszczki to kuzyni rekinów. Mają szkielet zbudowany z chrząstki, są mięsożerne. Niektóre płaszczki wytwarzają prąd elektryczny są to drętwy.
Slide 25
Gady W morzach najczęściej można spotkać żółwie morskie, które są największe spośród żółwi naszej planety. Żywią się skorupiakami, glonami, mięczakami. Tylko samice wychodzą na ląd złożyć jaja. Po wykluciu małe żółwie o własnych siłach próbują iść w stronę morza. Mogą przeżyć 120 lat.
Slide 26
Mięczaki W morzach spośród mięczaków można spotkać ośmiornice. Z workowatego ciała wyrasta 8 ramion, a na głowie znajduje się para wielkich wyłupiastych oczu. Zmieniają też barwę skóry, upodabniając ją do podłoża.
Slide 27
Jamochłony Ich ciało można porównać do worka, nazywane jest polipem. Do jamochłonów należą koralowce, które można spotkać we wszystkich morzach.
Slide 28
Kuzynkami korali są meduzy. Unoszą się swobodnie w toni morskiej. Mają postać parasola z otworem gębowym, który jest otoczony ramionami z parzydełkami. W Bałtyku żyje chełbia modra.
Slide 29
Ssaki Do grupy ssaków nazywanych syrenami zalicza się manat (lamantyna). Całe życie spędza w wodzie i nie wychodzi na ląd. To zwierzę jest łagodne, nigdy nie walczy.
Slide 30
Do ssaków zalicza się także: Wieloryby Chociaż to zwierzęta wodne, to oddychają płucami, dlatego co pewien czas wynurzają się na powierzchnię wody.
Slide 31
Delfiny Prawie cały czas wydają ultradźwięki, żyją w licznych stadach. Ich głównym wrogiem, tak jak wielorybów, jest orka.
Slide 32
Podsumowanie W wodach zarówno słonych, jak i słodkich występuje mnóstwo wielorakich zwierząt. Są to zwierzęta małe i duże, jedne żywią się planktonem, inne mniejszymi zwierzątkami. Świat podwodny jest kolorowy dzięki różnorodności kształtów, wielkości i barw zwierząt wodnych.
Slide 33
Bibliografia Wikipedia Wolna Encyklopedia: www.wikipedia.pl Encyklopedia zwierząt, Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz, Zielona Góra 2003. Źródła ilustracji: www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Lulemu0.gif www.hel.univ.gda.plimagesszczupak.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Perca.jpg http:pl.wikipedia.orgwikiGrafika:BlausteinseeTierwelt03.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Ecrevissepattesrouges.jpg http:pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Lustrzen.jpg http:pl.wikipedia.orgwikiGrafika:DaphniamagnaF.png http:pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Ecrevissepattesrouges.jpg http:pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Bisamratte-drawing.jpg
Slide 34
Bibliografia www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Dixi-Ranatemporaria. jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Bufobufo28Mar ekSzczepanek29 . www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Smoothnewt.jpeg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Salamandrasalam andra28MarekSzczepanek29.jpg www.obi.czczinfoundberautungbobrclanekbobr.jpeg www.przyrodapolska.plkwiecien03wydra.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Amphiprion2.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Poisson-lune.jpg http:pl.wikipedia.org wikiGrafika:Braxen2CIdunskokbok.jpg
Slide 35
Bibliografia www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Largewhiteshark.j pg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:MantabirostrisThailand3.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Green-sea-turtle.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Reef2063.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:QualleOhrenqualle2 006-01-01215.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:FLfig04.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Bowheads42.jpg www.pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Tursiopstruncatushe ad.jpg http:pl.wikipedia.orgwikiGrafika:Oncorhynchusmykiss midres150dpi.jpg
Slide 36
KONIEC
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!