Język Polski

W czasach baroku

6 lat temu

Zobacz slidy

W czasach baroku - Slide 1
W czasach baroku - Slide 2
W czasach baroku - Slide 3
W czasach baroku - Slide 4
W czasach baroku - Slide 5
W czasach baroku - Slide 6
W czasach baroku - Slide 7
W czasach baroku - Slide 8
W czasach baroku - Slide 9
W czasach baroku - Slide 10
W czasach baroku - Slide 11
W czasach baroku - Slide 12

Treść prezentacji

Slide 1

Klasa VI B Jakub Perłowski Filip Lipeński Wojtek Świder

Slide 2

1. Historia baroku 2. Sztuka w krajach katolickich 3. Protestanccy mistrzowie malarstwa 4. Literatura i teatr 5. Barok w Polsce

Slide 3

Barok - jest to epoka kulturowa obejmująca okres pomiędzy renesansem a oświeceniem, (pochodzi od portugalskiego barocco perła o nie regularnym kształcie, lub z francuskiego baroque - bogactwo ozdób). Barok obejmował wszystkie przejawy działalności literackiej i artystycznej, a także filozofię i architekturę. W Baroku wyróżniamy 3 fazy : Wczesny Barok (lata ok. 1580-1620); Barok dojrzały (lata ok. 1620-1680); Schyłek Baroku (lata ok. 1680-1720). Kościół Św. Anny w Krakowie jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce.

Slide 4

Ssztuka barokowa rozwinęła się najpełniej w takich krajach jak Hiszpania, Francja i Polska.   W tych krajach powstało najwięcej dzieł w tym stylu. Były to głównie kościoły i kamienice.   Na zewnątrz dekorowane były licznymi rzeżbami . W środku natomiast stosowano dekoracje gipsowe sztukaterie. Rzeźby w okresie baroku często ukazywała postacie w ruchu.

Slide 5

Do najbardziej znanych malarzy protestanckich XVII wieku należą: Holendrzy: Rembrandt i Vermeer oraz Włoch Carviggio. Artyści dużą wagę przywiązywali do pokazania danej postaci i w tym celu rozjaśniali główne elementy obrazu. Rembrandt największy holenderski malarz barokowy. Protestanccy artyści malowali portrety, sceny z życia codziennego , krajobrazy i martwą naturę.

Slide 6

Literatura w okresie baroku głównie skupiała się na tematach religijnych. Skupiano się w niej nad losem człowieka i nieuchronnością śmierci. W okresie baroku również rozwinęła się sztuka pisania poezji miłosnych, sztuka pisania pamiętników i listów. Doskonale rozwinął się dramat oraz komedia. Do największych arcydzieł tego okresu należy zaliczyć: -Świętoszek, -Don Juan -Makbet -Otello Strona tytułowa pierwszego wydania sonetów Szekspira

Slide 7

Do największych twórców literatury baroku należeli: Jean Baptiste Poquelin - Molier William Szekspir

Slide 8

Barok w Polsce trwał od XVII do połowy XVIII wieku. Doskonale rozwinęła się w tym okresie architektura i sztuka. Powstało wiele kościołów w tym stylu np: Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, Klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Wznoszone były także pałace na wzór francuski jak dwór Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pałac Jana III Sobieskiego w Wilanowie nazywany też często małym polskim Wersalem

Slide 9

W życiu codziennym barok w Polsce wzorował się na motywach francuskich oraz mieszaninie tureckich i perskich wpływów. Szlachta gromadziła często obrazy jak również azjatycką broń bogato zdobioną. Kolekcjonowano także porcelanę i dywany. Szlachta ubierała się w strój zwany kontuszem na wzór turecki.

Slide 10

W literaturze barokowej ukazywano polskiego szlachcica jako dobrego gospodarza, dzielnego wojownika i patriotę. Wybitnymi przedstawicielami byli poeci : Wacław Potocki oraz Jan Andrzej Morsztyn Jan Andrzej Morsztyn wielki podskarbi koronny, poeta

Slide 11

W okresie baroku upowszechnił się mit o pochodzeniu polskiej szlachty od starożytnych Sarmatów. Tak wywodzone pochodzenie szlachty i powszechne przekonanie o odziedziczeniu po przodkach wielu pozytywnych cech takich jak: męstwo, patriotyzm, uczciwość, umiłowanie wolności i manifestowana religijność dały podstawy do ukształtowania i utrwalenia zjawiska nazwanego sarmatyzmem.

Slide 12

Rzeczywistość jednak znacznie odbiegała od tych przekonań. Szkolnictwo, mimo upowszechnienia, reprezentowało dość niski poziom nauczania. Gościnność charakteryzująca się powszechnym umiłowaniem jadła i alkoholu zazwyczaj przeradzała się w obżarstwo i pijaństwo. Wolność kojarzono przede wszystkim z obroną uzyskanych przywilejów.

Dane:
  • Liczba slajdów: 12
  • Rozmiar: 2.94 MB
  • Ilość pobrań: 43
  • Ilość wyświetleń: 4593
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie