Biologia

Świat ssaków

6 lat temu

Zobacz slidy

Świat ssaków - Slide 1
Świat ssaków - Slide 2
Świat ssaków - Slide 3
Świat ssaków - Slide 4
Świat ssaków - Slide 5
Świat ssaków - Slide 6
Świat ssaków - Slide 7
Świat ssaków - Slide 8
Świat ssaków - Slide 9
Świat ssaków - Slide 10
Świat ssaków - Slide 11
Świat ssaków - Slide 12
Świat ssaków - Slide 13
Świat ssaków - Slide 14
Świat ssaków - Slide 15
Świat ssaków - Slide 16
Świat ssaków - Slide 17
Świat ssaków - Slide 18
Świat ssaków - Slide 19
Świat ssaków - Slide 20
Świat ssaków - Slide 21
Świat ssaków - Slide 22
Świat ssaków - Slide 23

Treść prezentacji

Slide 1

Świat ssaków

Slide 2

Ssaki żyją w różnych środowiskach, w wielu strefach klimatycznych. Występują w górach, na pustyniach, w lasach oraz w wodzie i pod powierzchnią ziemi. W przeciwieństwie od płazów i gadów są stałocieplne czyli potrafią utrzymać jednakową temperaturę ciała. Ciało ssaków pokrywa sierść chroniąca te zwierzęta przed utratą ciepła. Ze względu na różnice w rozwoju płodowym wśród ssaków wyróżnia się: stekowce, torbacze i łożyskowce.

Slide 3

Rodzaje ssaków

Slide 4

STEKOWCE Zalicza się do nich dziobaki i kolczatki. Zwierzęta te zamieszkują Australię oraz leżące w jej pobliżu wyspy. Stekowce są jedynymi ssakami, które podobnie jak ptaki składają jaja.

Slide 5

Dziobak Kolczatka

Slide 6

TORBACZE Cechą charakterystyczną torbaczy jest to, że ostatni okres rozwoju ich młodych przebiega w specjalnej torbie lęgowej. Znajduje się ona na brzuchu matki i stanowi dobrą ochronę dla młodego organizmu. Torbacze żyją w Australii oraz w obu Amerykach. Do zwierząt tych zaliczamy: kangury, koale i oposy.

Slide 7

Koala Opos

Slide 8

ŁOŻYSKOWCE Do tej grupy zalicza się większość ssaków. U zwierząt tych cały rozwój płodowy zachodzi wewnątrz organizmu matki. Substancje odżywcze zawarte w jej krwi przekazywane są młodemu organizmowi za pośrednictwem łożyska. Łożyskowce dzieli się na kilkanaście rzędów, takich jak: owadożerne, drapieżne, gryzonie, walenie, parzystokopytne, nieparzystokopytne, oraz naczelne.

Slide 9

Rodzaje Łożyskowców

Slide 10

OWADOŻERNE Zaliczamy do nich m.in.. jeże, krety i ryjówki. Odżywiają się one owadami oraz dżdżownicami i drobnymi kręgowcami.

Slide 11

Jeż Ryjówka

Slide 12

GRYZONIE Większość gryzoni jest roślinożerne. Cechą charakterystyczną tych zwierząt są wielkie stale rosnące zęby przednie zwane siekaczami. Do gryzoni zaliczamy m.in.. myszy, wiewiórki, susły, bobry, chomiki, świnki morskie oraz nutrie.

Slide 13

Suseł Wiewiórka

Slide 14

SSAKI DRAPIEŻNE Mają one silne zęby i pazury oraz bardzo dobry słuch i węch. Ich pokarmem są inne zwierzęta. Do tej grupy ssaków zaliczamy tygrysy, wilki, łasice, kuny oraz gronostaje. Jednym z największych jej przedstawicieli są niedźwiedzie.

Slide 15

Wilk Tygrys

Slide 16

Walenie Są ssakami, które całkowicie przystosowały się do życia w wodzie. Należą do nich wieloryby i płetwale, odżywiają się głównie planktonem, oraz polujące na ryby delfiny, kaszaloty, orki i morświny. Charakterystyczną cechą waleni jest wydłużony kształt ciała i kończyny przednie przekształcone w płetwy. Zwierzęta te potrafią bardzo dobrze pływać i nurkować.

Slide 17

Delfiny Orka

Slide 18

SSAKI PARZYSTO I NIEPARZYSTO KOPYTNE Odżywiają się one roślinami. Ich zęby są specjalnie przystosowane do żucia. Grupy te różni od siebie odmienna budowa kończyn. Do ssaków parzystokopytnych zaliczamy: bydło domowe, dziki, hipopotamy, łosie, wielbłądy i żyrafy. Nieparzystokopytnymi są natomiast: konie, zebry, tapiry i nosorożce.

Slide 19

Parzystokopytne Żyrafa Łoś

Slide 20

Nieparzystokopytne Zebra Koń

Slide 21

SSAKI NACZELNE Należą do nich żyjące w sadach małpiatki oraz małpy. Mają one krótką, gęstą sierść. Żywią się owocami oraz drobnymi ssakami.

Slide 22

Kapucynka Lemur

Slide 23

KONIEC Dominika Rudzka kl. VI e

Dane:
  • Liczba slajdów: 23
  • Rozmiar: 1.81 MB
  • Ilość pobrań: 88
  • Ilość wyświetleń: 5854
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie