Inne

Skansen rzeki Pilicy

6 lat temu

Zobacz slidy

Skansen rzeki Pilicy - Slide 1
Skansen rzeki Pilicy - Slide 2
Skansen rzeki Pilicy - Slide 3
Skansen rzeki Pilicy - Slide 4
Skansen rzeki Pilicy - Slide 5
Skansen rzeki Pilicy - Slide 6
Skansen rzeki Pilicy - Slide 7
Skansen rzeki Pilicy - Slide 8

Treść prezentacji

Slide 1

Skansen Rzeki Pilicy

Slide 2

Skansen Rzeki Pilicy powstaje od 2000 roku i jest pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece. Początkowo działał jako muzeum społeczne, którym opiekowało się Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpilicza (pomysłodawca i twórca placówki). Od 19 kwietnia 2005 roku Skansen funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, podlegająca bezpośrednio Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Podstawowym i konsekwentnie realizowanym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami. Wiele eksponatów otrzymało w Skansenie Rzeki Pilicy drugie życie.

Slide 3

Działalność Skansenu Rzeki Pilicy została w 2005 roku doceniona przez Polską Organizację Turystyczną, która przyznała mu Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2005 Muzeum bez kapci. W wyniku plebiscytu na 10 największych atrakcji turystycznych regionu łódzkiego przeprowadzonego przez portal internetowy naszemiasto.pl, Skansen znalazł się wśród laureatów i otrzymał tytuł Perła w

Slide 4

Zbiory Skansenu gromadzone są w działach: Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy, Wojenne trofea Pilicy, Oś rzeki Pilicy, Pamiątki po dawnej Spale, Wioślarstwo i szkutnictwo ludowe, Tradycje kuracyjne Pilicy.

Slide 5

Najbardziej rozbudowana jest ekspozycja zatytułowana Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy. Najważniejszym jej elementem jest drewniany młyn wodny, przeniesiony wraz z całym wyposażeniem w latach 1998-2000 ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą największym lewym dopływem Pilicy. Pilickie militaria zostały zgromadzone w dziale Wojenne trofea Pilicy. Najcenniejszym i jednocześnie cieszącym się największym zainteresowaniem eksponatem jest jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie Lufcikiem, został on wydobyty z Pilicy w 1999 roku. W dziale Pamiątki po dawnej Spale, większość z eksponowanych pamiątek pochodzi z czasów, kiedy Spała pełniła funkcję rezydencji rosyjskich carów (na przełomie XIX i XX wieku). 

Slide 6

Przez teren placówki przebiega symboliczna Oś rzeki Pilicy. Stoi na niej ponad 100-letnia, żelazna barka robocza typu Szczupak, żelazna łódź saperska, itp. Perełką Skansenu Rzeki Pilicy jest budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin. W tomaszowskim Skansenie odtwarzane są również wydarzenia, które miały miejsce nad Pilicą i były z nią ściśle związane. Dotychczas odbyły się tu między innymi takie wojenne inscenizacje jak: Pojmanie pilickich szmuglerów (2004), Obrona Niebieskich Źródeł (2005 i 2006), Przełamanie Linii Pilicy (2008), itp. Poza przygotowywaniem ekspozycji i odtwarzaniem nadpilickiej historii Skansen gromadzi rzadkie i cenne archiwalia, materiały ikonograficzne oraz posiada obszerną bibliotekę wydawnictw poświęconych Pilicy i Nadpiliczu.

Slide 8

Wykonała : Zuzanna Karwat Klasa 3 TT

Dane:
  • Liczba slajdów: 8
  • Rozmiar: 1.70 MB
  • Ilość pobrań: 338
  • Ilość wyświetleń: 6671
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie