Slide 1
Typy i rodzaje wiatrów Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wiatrów: 1. Stałe których lokalizacja, cechy niezmienne są w czasie i przestrzeni 2. Zmienne których powstanie związane jest z lokalnymi warunkami klimatycznymi
Slide 2
Pasaty są to wiatry okołorównikowe których geneza związana jest ze stałymi strefami ciśnienia ośrodków zwrotnikowych i równikowych. Wieją one ze zwrotników kierunku równika, odchylają się zgodnie z siłą Coriolisa. Są one ciepłe (gorące), suche. W górnych częściach troposfery, w kierunku zwrotników wieją wiatry suche zimne (antypasaty). Pasaty zaliczane są do wiatrów stałych. Przyczyny i powstanie tego typu wiatru proszę przygotować na podstawie podręcznika oraz załącznika na końcu prezentacji i rysunków.
Slide 3
Monsuny są to wiatry zaliczane do wiatrów stałych. stałych Geneza ich związana jest ze zmiennymi strefami ciśnienia ośrodków zwrotnikowych i równikowych. Ich cechą charakterystyczną jest zmienność kierunkowa wraz ze zmianą pory roku. Wieją one z kontynentu azjatyckiego w kierunku oceanu indyjskiego w okresie zimowym (są suche porywiste i zimne). W okresie letnim odwrotnie wiejąc znad oceanu są gorące, wilgotne i powodują deszcze zwane nawalnymi. Przyczyny i powstanie tego typu wiatru proszę przygotować na podstawie podręcznika oraz załącznika na końcu prezentacji oraz rysunków.
Slide 4
Przyczyny i powstanie tego typu wiatru proszę przygotować na podstawie podręcznika i rysunków Cechą charakterystyczną Fenu (halnego itd.) jest jego ocieplający wpływ na stronie północnej gór. Powoduje w okresie zimowym gwałtowne odwilże, różnice ciśnienia, a u meteopatów skoki nastroju. Po stronie z której wieje wiatr jest chłodniej, wilgotno, po stronie przeciwnej sucho i ciepło. Przyczyną zróżnicowania termicznego są przemiany Sucho i wilgotno adiabatyczne(wiatr lokalny).
Slide 5
Cecha charakterystyczną bryzy jest jej dobowa zmienność kierunkowa. W ciągu dnia wieje z nad zbiorników (lokalny wyż) w kierunku lądu, przynosząc wilgotne chłodne masy powietrza. Bryza nocna odwrotnie wieje nocą z nad lądu (lokalny niż) w kierunku zbiornika, jest ciepła sucha (wiatr lokalny). Przyczyny i powstanie tego typu wiatru proszę przygotować na podstawie podręcznika i rysunków
Slide 6
Cecha charakterystyczną wiatru zboczowego, dolinnego jest jego zmienność dobowa. W ciągu dnia wieje po stokach ku górze i jest ciepły. Nocą odwrotnie wieje po stokach w kierunku ku dnom dolin (wiatr lokalny). Jest wiatrem zimnym. Często powoduje poprzez wypchnięcie ciepłego powietrza ku górze inwersję termiczną (odwrócenie temperatur) oraz mgły. Charakteryzuje się wtedy wychłodzeniem doliny nad ranem oraz do południa oraz występowaniem mgieł i opadów. Powyżej jest piękna i słoneczna pogoda. Przyczyny i powstanie tego typu wiatru proszę przygotować na podstawie podręcznika i rysunków. W załączniku przedstawione zostały wybrane wiatry lokalne ze wszystkich kontynentów. Z podkreślonymi należy się zapoznać dokładniej.
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!