Geografia

Rzeźbotwórcza działalność morza

6 lat temu

Zobacz slidy

Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 1
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 2
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 3
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 4
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 5
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 6
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 7
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 8
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 9
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 10
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 11
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 12
Rzeźbotwórcza działalność morza - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

RZEŹBOTWÓRCZA DZIAŁALNOŚĆ MORZA

Slide 2

Niszcząca działalność morza- najłatwiej zaobserwować na wysokim stromym brzegu uderzając w dolną część klifu fale żłobią w nim zagłębienia. Podcięte skały odpadają a linia brzegowa się przesuwa. Materiały skalne ze zniszczonego klifu zalega u jego podstawy i jest stale rozkruszany. Najgrubszy materiał pozostaje na miejscu i tworzy płaską platformę lekko pochyloną w stronę morza. Drobniejszy materiał skalny jest przenoszony przez wodę w kierunku morza. Niszcząca działalność morza to: -klify -jaskinie przybrzeżne -nisze abrazyjne -nawis skalny

Slide 3

Klif w Orłowie (Gdynia) Blue Caves (Błękitne Jaskinie) nawis skalny - położony w południowozachodniej Francji, w doline Vezere, w pobliżu miejscowości Les Eyzies-deTayac, nazywanej stolicą francuskiej Nisza abrazyjna, podcios brzegowy zagłębienie u podstawy klifu utworzone w wyniku

Slide 4

Budująca działalność morza to: -plaże -mierzeje -zalewy -laguny Budujące procesy brzegowe zachodzą na wybrzeżach niskich. Polegają one na akumulowaniu w strefie brzegowej materiału niesionego przez fale. Plaża Mierzeja Helska Zalew

Slide 5

Laguna (z włoskiego) część morza odcięta od niego przez lido, rafę barierową lub atol. Laguna Verde Laguny Nowej Kaledonii

Slide 6

Abrazja- niszczącą działalność wód morskich najłatwiej dostrzec na wybrzeżu wysokim. W jej wyniku tworzą się klify, które nieustannie się cofają. Na intensywność abrazji wpływa siła uderzeń fal morskich, która jest największa podczas sztormów, oraz odporność skał, z których zbudowany jest brzeg.

Slide 7

Fiordowe Szkierowe Riasowe Dalmatyńskie Lagunowe Zalewowe

Slide 8

Fiordowe - rodzaj wybrzeża wysokiego, które powstaje w wyniku zalania morzem długich, wąskich, głębokich (U-kształtnych) dolin polodowcowych (fiordów) na obszarach górskich.

Slide 9

Szkierowe (szerowe) - rodzaj wybrzeża morskiego, powstałego w wyniku częściowego zatopienia silnie zmutonizowanego obszaru polodowcowego, czyli obszaru, na którym występują płytkie doliny polodowcowe.

Slide 10

Riasowe - to wybrzeże na skraju obszaru górskiego (ale nie zlodowaconego) lub wyższego, rozcięte przez głębokie doliny rzeczne będące obecnie zatokami.

Slide 11

Dalmatyńskie - typ wybrzeża morskiego wysokiego, które powstało w wyniku zalania gór ułożonych równolegle do linii brzegowej.

Slide 12

Lagunowe - wybrzeże wyróżniające się piaszczystym wałem, zwanym lido, nadbudowanym od strony morza przez fale.

Slide 13

Zalewowe - powstają na skutek częściowego odcięcia zatoki od otwartego morza, w wyniku akumulacji materiału piaszczystego niesionego przez prądy przybrzeżne.

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 8.62 MB
  • Ilość pobrań: 4285
  • Ilość wyświetleń: 26066
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie