Biologia

Recykling

6 lat temu

Zobacz slidy

Recykling - Slide 1
Recykling - Slide 2
Recykling - Slide 3
Recykling - Slide 4
Recykling - Slide 5
Recykling - Slide 6
Recykling - Slide 7
Recykling - Slide 8
Recykling - Slide 9
Recykling - Slide 10
Recykling - Slide 11
Recykling - Slide 12
Recykling - Slide 13
Recykling - Slide 14
Recykling - Slide 15
Recykling - Slide 16
Recykling - Slide 17
Recykling - Slide 18
Recykling - Slide 19
Recykling - Slide 20
Recykling - Slide 21
Recykling - Slide 22
Recykling - Slide 23
Recykling - Slide 24
Recykling - Slide 25
Recykling - Slide 26
Recykling - Slide 27
Recykling - Slide 28
Recykling - Slide 29
Recykling - Slide 30
Recykling - Slide 31
Recykling - Slide 32
Recykling - Slide 33

Treść prezentacji

Slide 1

RECYKLING to: EKOLOGIA plus EKONOMIA

Slide 2

DEFINICJA ODZYSKU Podwójne znaczenie słowa odzysk: potoczne, gdzie odzysk to odzyskiwanie czegoś z tego, co już było wykorzystywane oraz ustawowe, gdzie odzysk definiuje się jako wszelkie działania, nie stwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania (Ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001r. (Dz. U. Nr 62, poz. 628)

Slide 3

Recykling Recykling z łacińskiego re z powrotem, ponownie kyklos koło, obieg Recykling-rozumie się przez taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji i materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiałów o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym recykling organiczny, wyjątkiem jest odzysk energii. (Ustawa o odpadach)

Slide 4

Recykling W uchwalonej 5 kwietnia 2006 r. Ramowej Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 200612WE w sprawie odpadów terminu recykling nie został zdefiniowany. Definicja recyklingu jest w dyrektywie sektorowej 9462WE z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Przez recykling rozumie się odzyskanie z opadów produktów, materiałów lub substancji bądź dla ich pierwotnego przeznaczenia bądź innego celu. Recykling nie obejmuje odzysku energii.

Slide 5

Definicja recyklingu Komentarz Definicja ta obejmuje przetwarzanie materiałów organicznych, ale nie obejmuje, między innymi, odzysku energii, przetwarzania odpadów w celu stosowania ich jako paliwo, procesów obejmujących ich spalanie lub stosowanie jako źródła energii, włączając energię chemiczną, lub działania polegające na wykorzystywani odpadów do zasypywaniu wykopów. Wyróżnia ona jasno recykling materiałowy jako odrębny proces, inny niż zastosowanie jako paliwo w wielkich piecach i piecach cementowych oraz zastosowanie w innych quasi-recyklingowych procesach. Zastosowania te będą nadal kontynuowane, ale nie będą klasyfikowane jako recykling materiałowy, lecz jako odzysk.

Slide 6

ODZYSK I RECYKLING Rodzaj procesu Kwalifikacja R1 Wykorzystanie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii odzysk R2 Regeneracja lub odzyskiwanie rozpuszczalników recykling i odzysk R3 Recykling lub segregacja substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (włączając kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania ) recykling i odzysk R4 Recykling lub regenaracja metali i związków metali recykling i odzysk R5 Recykling lub regeneracja innych materiałów nieorganicznych recykling i odzysk R6 Regeneracja kwasów lub zasad recykling i odzysk R7 Odzyskiwanie składników stosowanych do usuwania zanieczyszczeń recykling i odzysk R8 Odzyskiwanie składników z katalizatorów recykling i odzysk R9 Powtórna rafinacja oleju lub inne sposoby ponownego wykorzystania oleju recykling i odzysk R10 Rozprowadzenie na powierzchni ziemi, w celu nawożenia lub ulepszenia gleby lub rekultywacji gleby i ziemi nie zakwalifikowane ani do odzysku ani do recyklingu

Slide 7

ODZYSK I RECYKLING cd R11 Wykorzystanie odpadów pochodzących z któregokolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 do R10 nie zakwalifikowane ani do odzysku ani do recyklingu R12 Wymiana odpadów w celu poddania któremukolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 do R11 nie zakwalifikowane ani do odzysku ani do recyklingu R13 Magazynowanie odpadów, które mają być poddane któremukolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 do R12 ( z wyjątkiem tymczasowego magazynowania w czasie zbiórki w miejscu, gdzie odpady są wytwarzane) odzysk R14 Inne działania prowadzące do wykorzystania odpadów w całości lub części lub do odzyskania z odpadów substancji lub materiałów, łącznie z ich wykorzystaniem , niewymienione w punktach od R1 do R13 recykling i odzysk

Slide 8

Recykling - rodzaje surowcowy przetwarzanie materiałów i odpadów do postaci surowców, z których te materiały zostały wytworzone chemiczny materiały odpadowe przetwarzane są do materiałów o innych właściwościach, np. gaz energetyczny ze zużytych opon

Slide 9

Recykling - rodzaje energetyczny odzysk energii zużytej na wytworzenie wyrobów i towarów, np. spalanie odpadów lub produkcja z nich paliw lub przetwarzanie ich na materiały termoizolacyjne organiczny obróbka tlenowa lub beztlenowa odpadów ulegających biodegradacji

Slide 10

Stłuczka szklana Stłuczka szklana materiał złożony z zniszczonych lub bezużytecznych wyrobów szklanych oraz odpadów szkła powstających przy krajaniu lub powstawaniu wyrobów. do 120 złton Rodzaje stłuczki: - mieszana, barwna, półbiała, różna, półbiała okienna i bezbarwana.

Slide 11

Stłuczka - oszczędność 1 tona stłuczki pozwala zaoszczędzić około: - 800 kg piasku szklarskiego, - 250 kg sody, - 180 kg mączki wapiennej, - 30 paliwa (przy dodatku 10 stłuczki), - 8 kJ na kg szkła. Zmniejsza emisję CO2, SO2, NOx, chlorów, fuorów i ścieków.

Slide 12

Stłuczka wykorzystanie Stłuczka szklana po rozdrobnieniu może być wykorzystania do produkcji (poza ponownym wykorzystaniem w przemyśle szklarskim): - mączek mineralnych mas ceramicznych, - materiałów termo- i dźwiękoizolacyjnych, - materiałów ściernych.

Slide 13

Stłuczka - wymagania - Stłuczka musi być wolna od: ceramiki (porcelana izolatory energetyczne), cegły, betonu, kamieni, gleby, metali (szczególnie kolorowych), taśm, drewna tekstyliów itp., szkła budowlanego (np. szyby zbrojone), szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z pozostałościom środków chemicznych);

Slide 14

Stłuczka - wymagania Stłuczka może zawierać: - nalepki i etykiety do 1 - kat.I, - etykiety i nalepki, pozostałości nakrętek, sporadycznie kapsle od 2 do 10 - kat.II, - zanieczyszczenia jak wyżej od 11 do 15 kat.III, -stłuczkę mocno zanieczyszczoną można rozdrobnić i użyć jako dodatek do betonów.

Slide 15

Dyrektywa opakowaniowa Odzysk ogółem: 50 65 (masy wszystkich opakowań wprowadzonych na rynek) Recykling ogółem: 25 45 (masy wszystkich opakowań wprowadzonych na rynek) Przy czym dla każdego z materiałów minimum 15 Takie cele musimy osiągnąć do końca 2007 roku

Slide 16

Oznacza to, że w 2007 roku należy: Odzyskać ogółem: ok. 2 mln ton (wszystkich opakowań wprowadzonych na rynek) Recykling ogółem: ok. 1 mln ton (wszystkich opakowań wprowadzonych na rynek) Szacujemy, że w 2003 roku odzyskano ok. 750 tys. ton odpadów z opakowań

Slide 17

50 odzysk w 2007 Jak to osiągnąć? Bez rozwiniętego systemu zbiórki selektywnej; Bez jasnej strategii edukacji ekologicznej; Bez możliwości sfinansowania szybkiej rozbudowy systemu.

Slide 18

Warunki realizacji dyrektywy Infrastruktura zbiórki selektywnej (pojemniki, transport) przetwórstwa (sortownie, instalacje do recyklingu) Wsparcie organizacyjno logistyczne dla gmin Edukacja ekologiczna społeczeństwa

Slide 22

Makulatura - oszczędność Wykorzystanie 1 tony makulatury oszczędza średnio: - 17 drzew - 3,5 m3 drewna, - 60 m3 wody, - 310 kWh energii elektrycznej, - 10 MJ energii cieplnej, - wodorotlenek sodu, siarczan sodu, chlor i jego związki.

Slide 23

Makulatura - oszczędność Oraz zapobiega: - powstawaniu dużych ilości ścieków silnie zaniczyszczonych, częściowo toksycznych; - emisji do atmosfery gazów takich jak: - siarkowodór, merkaptan metylu, siarczek metylu, dwutlenek siarki i in.

Slide 24

Makulatura - oszczędność 1 tona papieru (gazet) w postaci luźnej zajmuje ok. 9 m3 a tektury około 11 m3 ich gospodarcze wykorzystanie ogranicza zmniejszająca się objętość składowiska. W 1997 r. poddano recyklingowi 42 z 1, 66 mln ton papieru i tektury.

Slide 25

Makulatura wykorzystanie do produkcji papieru i tektury, do produkcji materiałów izolacyjnych dla budownictwa.Proces polega na zmieleniu makulatury, nasyceniu klejami, formowaniu i prasowaniu termicznym. do produkcji pulpy zawierającej nasiona traw. do izolacji ściennych nanoszonych metodą natrysku.

Slide 26

Wykorzystanie tworzyw sztucznych Z tworzyw do wykorzystania nadają się: - PET przede wszystkim butelki HDPE i LDPE, - PP butelki po płynach do mycia naczyń lub napojach oznaczonych ww symbolami.

Slide 27

Wykorzystanie tworzyw sztucznych Do recyklingu obecnie nie nadają się opakowania z PCW, pojemniki i butelki z zawartością, pojemniki po olejach silnikowych, płynach niezamarzających, wyrobach garmażeryjnych, artykułach jednorazowego użytku, sprzętu gospodarstwa domowego, elementy budowlane, obudowy, wyroby techniczne, zabawki.

Slide 28

Tworzywa sztuczne Recykling tworzyw sztucznych pozwala odzyskać kwas tereftalowy i glikol (z PET-ów) 1 tona butelek PET w postaci luźnej zajmuje do 50 m3, artykułów z innych tworzyw sztucznych od 12 do 20 m3. Możliwość odzysku energii (odzysk energetyczny).

Slide 29

Tworzywa - składowanie Problemy ze składowaniem tworzyw sztucznych: - utrudniona eksploatacja wskutek porywania fragmentów folii, - słaba zagęszczalność, ale dobrze nadające się jako podłoże dla pojazdów, - nie stwarzają problemów związanych z emisją (odcieki i gaz).

Slide 30

Rodzaje tworzyw sztucznych PET politereftalen etylenu (butelki do napojów, tacki opakowań do lekarstw i kosmetyków); HDPE polietylen wysokiej gęstości (pojemniki butelki np. na mleko, wodę destyklowaną, opakowania na detergenty i środki piorące, roztwory soli, wybielacze, oleje silnikowe, płyny niezamarzające);

Slide 31

Rodzaje tworzyw sztucznych PVC (PCW) polichlorek winylu (butelki, pojemniki na margaryny i olej, pasty do podłogi, blistery np. na tabletki, rury drenarskie, okna, rynny); LDPE polietylen niskiej gęstości (folie i torby foliowe, tacki, pojemniki na żywność, elastyczne wieczka);

Slide 32

Rodzaje tworzyw sztucznych PP polipropylen (zewnętrzne części baterii, opakowania na leki, pojemniki na dodatki do olejów, zamknięcia do butelek, liny i taśmy, pojemniki na jogurt); PS i High impact PS (wysokostandardowy PS) polistyrol (polistyren) (pojemniki na jogurt, tacki na ciastka, opakowania na witaminy, opakowania dla barów szybkiej obsługi fast foodów, kosze na śmieci, taśmy na kasetach audio);

Slide 33

Rodzaje tworzyw sztucznych Inne tworzywa sztuczne inne niż wymienione wcześniej wykonane np. z wielowarstwowanych żywic lub złożone z różnych części, pojemniki do wyciskania (np. ketchup);

Dane:
  • Liczba slajdów: 33
  • Rozmiar: 1.02 MB
  • Ilość pobrań: 62
  • Ilość wyświetleń: 5536
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie