Historia

Polskie symbole narodowe

5 lat temu

Zobacz slidy

Polskie symbole narodowe - Slide 1
Polskie symbole narodowe - Slide 2
Polskie symbole narodowe - Slide 3
Polskie symbole narodowe - Slide 4
Polskie symbole narodowe - Slide 5
Polskie symbole narodowe - Slide 6
Polskie symbole narodowe - Slide 7
Polskie symbole narodowe - Slide 8
Polskie symbole narodowe - Slide 9

Treść prezentacji

Slide 1

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Slide 2

SYMBOLE NARODOWE FLAGA GODŁO HYMN

Slide 3

Flaga jest prostokątna, podzielona na dwa pasy o układzie poziomym: biały na górze, czerwony na dole. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy w dniu 3 maja 1792 roku. Flaga została zatwierdzona uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Po odzyskaniu niepodległości flagę uchwalił sejm odrodzonej Polski w dniu 1 sierpnia 1919 roku.

Slide 4

Od 1955 roku istnieje jeszcze flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana flagą państwową z godłem. Od roku 2004 dzień 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Slide 5

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu, w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo.

Slide 6

Wizerunek orła pojawił się już w czasach Bolesława Chrobrego. Na przestrzeni wieków zmieniał się jego wygląd: Godło Przemysła II Godło Stanisława Poniatowskiego Godło Kazimierza Wielkiego Godło z lat 1919 - 1927 Godło Zygmunta Starego Godło PRL

Slide 7

Mazurek Dąbrowskiego polska pieśń patriotyczna, od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Pieśń powstała w lipcu 1797 we włoskim miasteczku Reggio. Pierwotnie był Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Został napisany przez Józefa Wybickiego.

Slide 8

Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz... Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Marsz, marsz... Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Marsz, marsz...

Slide 9

W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z: www.wikipedia.pl (repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Microsoft Clip Gallery.

Dane:
  • Liczba slajdów: 9
  • Rozmiar: 0.64 MB
  • Ilość pobrań: 91
  • Ilość wyświetleń: 5123
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie