Sławni ludzie Wielkiej Brytanii

Liczba slajdów:
23
Autor:
Kinga Nałęcz-Nieniewska Magdalena Jamska Laura Papież
Rozmiar:
8.76 MB
Ilość pobrań:
343
Ilość wyświetleń:
7011
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 22
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 0
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 1
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 2
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 3
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 4
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 5
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 6
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 7
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 8
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 9
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 10
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 11
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 12
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 13
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 14
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 15
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 16
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 17
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 18
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 19
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 20
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 21
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 22
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii - Slajd 0

Treść prezentacji

1
Sławni ludzie Wielkiej Brytanii
2
Elżbieta II królowa Wielkiej Brytanii Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w 1953. Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w rękach premiera. Wielka Brytania jest bardzo scentralizowanym państwem, w którym Parlament Westminsterski zajmuje się większością spraw politycznych. W ostatnich latach jednak każdy z krajów, wchodzących w skład Wielkiej Brytanii poza Anglią, otrzymał własne organy rządowe, zajmujące się sprawami lokalnymi.
3
William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, miejsce ur. Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia 1616 tamże) angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Napisał około 40 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po jego śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości. Uważa się go za poetę narodowego Anglii. Był jednym z niewielu dramaturgów, którzy z powodzeniem tworzyli zarówno komedie, jak i tragedie. Jego sztuki łączą w sobie łatwość w przyswajaniu ze złożonością charakterów postaci.
4
Herb Szekspira
5
Arthur Conan Doyle Pisarz. Ukończył studia medyczne w Edynburgu i do roku 1890 prowadził praktykę lekarską. Później zajął się wyłącznie pisarstwem. Oprócz utworów kryminalnych pisał również powieści historyczne, fantastycznonaukowe, sensacyjne i książki niebeletrystyczne. Do jego najważniejszych dzieł należą: Pies Baskervilleów, Studium w szkarłacie oraz wielokrotnie ekranizowana powieść Świat zaginiony, w której wykreował postać ekscentrycznego naukowca Georgea Challengera. Zajmował się również spirytyzmem, którego przez większość życia był gorącym entuzjastą i badaczem, z czego utracił przyjaźń z Harry Houdinim,który zajmował się demaskowaniem spirytystów Doyle sądził, że sam Houdini jest potężnym medium spirytystycznym, uważając wiele jego sztuczek za przejawy działania sił paranormalnych, a jego demaskatorska działalność jest po prostu pozbywaniem się konkurencji (zobacz: Na skraju nieznanego Doylea, opublikowana po śmierci Houdiniego, w 1931 roku). Sprawa ta uczyniła z tych dwóch niegdysiejszych przyjaciół publicznych wrogów. Uczestnik wojny burskiej.
6
John Ronald Reuel Tolkien (ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, obecnie na terytorium RPA, zm. 2 września 1973 w Bournemouth w Anglii) angielski pisarz i filolog. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie. Na przykład baśni Hobbit, eposu Władca Pierścieni i mitologii Silmarillion oraz kilku krótkich form, opowiadań baśniowych niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich. (m.in. niemiecki, łacinę, starożytną grekę, gocki, staroislandzki, nordycki, staro-irlandzki, walijski, anglosaski, hebrajski, hiszpański, francuski, rosyjski, fiński, niderlandzki, włoski, międzynarodowy język esperanto, uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać).
7
Clive Staples Lewis (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Oksfordzie) brytyjski pisarz, historyk, filozof i teolog. Stworzył cykl fantasy dla dzieci Opowieści z Narnii (The Chronicles of Narnia, 1950-1955, pierwsze wyd. polskie 1985-1989). Znany jest również z esejów religijno-filozoficznych.
8
J. K. Rowling. J. K. Rowling napisała dwa utwory (żaden z nich nie został wydany), zanim postanowiła stworzyć przygody Harryego Pottera. Na pomysł ten wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Książkę skończyła pisać w Edynburgu. Wśród wielu nagród, którymi pisarka została uhonorowana, jest także międzynarodowe odznaczenie Order Uśmiechu przyznane przez polskich młodych czytelników w 2004. Po premierze 7 tomu J. K. Rowling oznajmiła w wywiadzie, że ma zamiar napisać coś na kształt Historii Hogwartu, czyli wielką Encyklopedię Harryego Pottera. Autorka bestsellerowych przygód o młodym czarodzieju aktualnie jest w trakcie pisania dwóch różnych książek niezwiązanych z Harrym Potterem, ale nie obiecuje, że którąkolwiek opublikuje. Jedna z powieści jest dla dzieci, druga zaś jest powieścią kryminalną dla dorosłych.
9
Sir Isaac Newton (ur. 4 stycznia 1643, zm. 31 marca 1727) angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. W swoim słynnym dziele Philosophiae naturalis principia mathematica (1687 r.) przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej.
10
James Watt Inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te stały się podstawą rewolucji przemysłowej. Urodził się w szkockim mieście portowym Greenock. Ze względu na zły stan zdrowia nie uczęszczał do szkół, jakkolwiek wykazywał uzdolnienia w kierunku naprawy i budowy urządzeń. Dzięki tym umiejętnościom podjął w roku 1754 pracę na uniwersytecie w Glasgow, gdzie zdobył wykształcenie i rozwinął swoje umiejętności. Zmarł w wieku 83 lat i został pochowany na cmentarzu w Westminsterze. Od nazwiska wynalazcy nazwano jednostkę mocy wat.
11
Charles Robert Darwin (ur. 12 lutego 1809 w Shrewsbury, zm. 19 kwietnia 1882 w Downe) jeden z najważniejszych XIX-wiecznych biologów i jeden z pierwszych badaczy ewolucji. Autor teorii ewolucji, wykorzystywanej obecnie w biologii.
12
Aleksander Fleming Szkocki bakteriolog i lekarz. Odkrywca wpływu pleśni pędzlaka na gronkowce (1929), co było kamieniem milowym w odkryciu penicyliny. W czasie wojny przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby tam kontynuować swoją pracę badawczą. W 1945 roku otrzymał Nagrodę Nobla (razem z Howardem Floreyem i Ernstem Chainem).
13
Alexander Graham Bell (ur. 3 marca 1847 w Edynburgu, zm. 2 sierpnia 1922 w Beinn Bhreagh, Nowa Szkocja w Kanadzie) szkocki wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych, z zawodu był logopedą i nauczycielem muzyki.
14
Howard Carter (ur. 9 maja 1874 w Brompton, Kensington, zm. 2 marca 1939) angielski archeolog i egiptolog. Początkowo akwarelista, później archeologiczny kopista, kolorysta rysownik, w końcu uznany egiptolog i odkrywca grobowca Tutenchamona (wspólnie z lordem Carnavonem).
15
Alfred Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) brytyjski reżyser i producent filmowy. Tworzył horrory i książki dla młodzieży o trzech detektywach.
16
Rowan Atkinson (ur. 6 stycznia 1955 w Consett w hrabstwie Durham) brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najszerzej znany z roli Jasia Fasoli, którą zagrał w cyklu półgodzinnych filmów telewizyjnych oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych, a także z roli tytułowej w serialu Czarna Żmija.
17
Hugh Grant (ur. 9 września 1960 w Londynie) angielski aktor. Światową sławę zdobył rolami w komediach romantycznych, jak Cztery wesela i pogrzeb czy Notting Hill.
18
Winston Churchill (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla. W 2002 r. wygrał plebiscyt BBC na najwybitniejszego Brytyjczyka w historii.
19
Margaret Hilda Thatcher (z domu Roberts, ur. 13 października 1925) brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990, chemik, prawnik. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jeden z czołowych eurosceptyków, zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej. Była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w., piastowała ten urząd przez najdłuższy nieprzerwany czas od kadencji lorda Liverpoola. Jest także jedyną kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii była wybrana na szefa partii rządzącej, a razem z Margaret Beckett jako jedyne pełniły funkcję ministra z najważniejszej grupy resortów tzw. Great Offices of State.
20
Diana, księżna Walii Lady Diana Frances Spencer, późniejsza Diana, księżna Walii (ur. 1 lipca 1961, Sandringham, Wielka Brytania, zm. 31 sierpnia 1997 w Paryżu) pierwsza żona Karola, księcia Walii i matka jego dwóch synów, najmłodsza córka Edwarda Spencera, 8. hrabiego Spencer i Frances Burke-Roche, córki 4. barona Fermoy. Zasłynęła dzięki swej działalności dobroczynnej i charytatywnej.
21
Sir Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 w Pinner jako Reginald Kenneth Dwight) brytyjski piosenkarz, kompozytor i pianista początkowo związany z gatunkami rock and roll i rock psychodeliczny, później ewoluujący w kierunku muzyki środka, soft rocka, stał się w końcu gwiazdą współczesnej muzyki pop.
22
The Rolling Stones Jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rockowej drugiej połowy XX wieku, którego twórczość wywarła znaczny wpływ na kulturę masową i przemysł muzyczny w ostatnich czterdziestu latach. W jego obecny skład wchodzą: Mick Jagger, Keith Richards, Ron Wood i Charlie Watts.
23
Wykonanie Kinga Nałęcz-Nieniewska Magdalena Jamska Laura Papież

Mogą Cię zainteresować

Are You Bored or Boring? - Slajd 1

Are You Bored or Boring?

Are You Bored or Boring?
Sposoby mierzenia czasu - Slajd 1

Sposoby mierzenia czasu

Sposoby mierzenia czasu
Instrumenty i piosenki ludowe (po angielsku) - Slajd 1

Instrumenty i piosenki ludowe (po angielsku)

Instrumenty i piosenki ludowe (po angielsku)
Kultowe cytaty filmowe - Slajd 1

Kultowe cytaty filmowe

Kultowe cytaty filmowe

O stronie

Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach prezentacji. Dzięki nam łatwiej przygotujesz się do lekcji czy odrobisz zadanie domowe. Prezentacje podzielone są na kategorię aby łatwiej było Ci odnaleźć to czego szukasz. Nazwy kategorii odpowiadają nazwą przedmiotów szkolnych. Dzięki nam zapomnisz czym jest pracochłonne przygotowywanie prezentacji i ściągniesz "gotowca".

Ostanio dodane

2017 © Wszystkie prawa zastrzeżone

Używamy plików cookies, aby dostosować zawartość strony do Twoich preferencji i oczekiwań oraz zapewnić Ci wygodę podczas przeglądania strony www. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Co to są ciasteczka?