Inne

Pierwsza pomoc przedmedyczna

7 lat temu

Zobacz slidy

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 1
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 2
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 3
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 4
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 5
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 6
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 7
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 8
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 9
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 10
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 11
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 12
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 13
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 14
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 15
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 16
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 17
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 18
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 19
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 20
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 21
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 22
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 23
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 24
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 25
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 26
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 27
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 28
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 29
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 30
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 31
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 32
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 33
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 34
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 35
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 36
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 37
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 38
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 39
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 40
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 41
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 42
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 43
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 44
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 45
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 46
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 47
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 48
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 49
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 50
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 51
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 52
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 53
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 54
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 55
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 56
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 57
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 58
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 59
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 60
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 61
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 62
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 63
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 64
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 65
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 66
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 67
Pierwsza pomoc przedmedyczna - Slide 68

Treść prezentacji

Slide 1

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA SZKOLENIE DLA RADY PEDAGOGICZNEJ

Slide 2

PLAN SZKOLENIA 1. Co to jest pierwsza pomoc? 2. Najważniejsze regulacje prawne dotyczące udzielania pierwszej pomocy. 3. Najczęstsze urazy dzieci w wieku szkolnym. 4. Podsumowanie i dyskusja.

Slide 3

Pod pojęciem pierwszej pomocy rozumiemy szybkie, zorganizowane działanie prowadzone przez osoby (osobę) z otoczenia ofiary nieszczęśliwego wypadku lub zajścia chorobowego. Sprawne i w miarę kompetentne działanie przy udzielaniu pierwszej pomocy ma bardzo często decydujące znaczenie dla dalszych rezultatów leczenia przez fachowy personel medyczny często decyduje o życiu osoby poszkodowanej. Pierwszej pomocy zwykle udziela się na miejscu wypadku. Jeżeli świadkami wypadku jest więcej osób, jedna z nich powinna objąć kierownictwo nad akcją ratowniczą, do czasu przybycia pomocy fachowej.

Slide 4

Każdy człowiek, któremu powierza się bezpieczeństwo, zdrowie i życie drugiego człowieka, powinien nieustannie zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka spoczywa na nim. Odpowiedzialność jest tym większa, im młodszy jest podopieczny. Wobec powyższego faktu należy być świadomym, iż w tak ogromnym zbiorowisku jakim jest szkoła, nietrudno o wypadek. Nauczyciel sprawujący opiekę nad dziećmi powinien pamiętać, że pierwsza pomoc to jedynie doraźna, czasowa pomoc, zanim dotrze fachowa i wykwalifikowana siła medyczna.

Slide 5

PODSTAWA PRAWNA USTAWA z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny . Rozporządzenie MEN z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Slide 6

Zgodnie z art. 4 Ustawy o PRM kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań oraz powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów powołanych do niesienia pomocy. Omawiany przepis powinien być rozpatrywany łącznie z treścią Art. 162 Kodeksu karnego, który stanowi ()kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Slide 7

Ustawodawca określił również obowiązek przeszkolenia pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie z treścią 21 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach nauczyciele podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Ponadto, w myśl 40 tego Rozporządzenia pracownik szkoły, który dowiedział się o wypadku, powinien niezwłocznie zapewnić poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy.

Slide 8

NAJCZĘSTRZE URAZY DZIECI W WIEKU SZKOLNYM - zasłabnięcia i omdlenia - krwotoki - zranienia - urazy stawów(zwichnięcia i złamania) - urazy kręgosłupa - urazy głowy - ciała obce w nosie, gardle, oku, uchu, - oparzenia - porażenia prądem

Slide 9

Nie możemy również zapomnieć o uczniach przewlekle chorych, uczących się w naszej szkole. Powinniśmy być świadomi, ze pogorszenie stanu ich zdrowia może nastąpić w każdej chwili i będziemy pierwszymi osobami, które będą udzielać im pomocy. Obecnie w naszej szkole w klasach 1. jedna uczennica choruje na astmę, jeden uczeń ma wadę serca i jeden jest pod opieką poradni kardiologicznej. Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na uczniów z wadami wzroku. Często uczniowie Ci bagatelizują swoją chorobę, bo nie chcą odróżniać się od rówieśników.

Slide 10

Może być również tak, że choroba ujawni się dopiero w okresie dojrzewania i pojawią się wtedy typowe jej objawy. Dlatego jeśli coś nas zaniepokoi w zachowaniu ucznia przekażmy te informacje wychowawcy lub sami skontaktujmy się z rodzicami tego ucznia.

Slide 11

UTRATA PRZYTOMNOŚCI ZABURZENIA ODDYCHANIA ZATRZYMANIE KRĄŻENIA

Slide 12

Utrata przytomności Sprawdź, czy poszkodowany oddycha, czy ma wyczuwalne tętno. Wezwij natychmiast pomoc oraz pogotowie ratunkowe. Nie opuszczaj osoby poszkodowanej.

Slide 13

Badanie tętna i oddychania Odchyl głowę nieprzytomnego do tyłu, podtrzymaj żuchwę. Sprawdź, czy słyszysz, czujesz wydech osoby poszkodowanej. Zaobserwuj, czy są widoczne ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha. Nie korzystaj z pomocy piórka, lusterka lub szkła, bo mogą dać fałszywy wynik.

Slide 14

Sprawdź tętno na tętnicach szyjnych. Czterema złożonymi palcami, na przedniej powierzchni szyi. Symetrycznie, po lewej i po prawej stronie krtani. Jeżeli masz kłopoty z lokalizacją miejsca, porównaj u siebie.

Slide 15

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny ale oddycha i ma wyczuwalne tętno układamy go w pozycji bocznej ustalonej, kontrolujemy oddech i tętno aż do przybycia fachowej pomocy medycznej.

Slide 16

POZYCJA BOCZNA USTALONA KROK PO KROKU 1. UŁÓŻ POSZKODOWANEGO PROSTO, ZDEJMIJ OKULARY, NAKRYCIE GŁOWY. BLIŻSZĄ RĘKĘ UŁÓŻ TAK, ABY ZARÓWNO STAW BARKOWY JAK I ŁOKCIOWY BYŁY ZGIĘTE POD KĄTEM PROSTYM.

Slide 17

2. DALSZĄ RĘKĘ PRZEŁÓŻ W POPRZEK KLATKI PIERSIOWEJ I PRZYTRZYMAJ STRONĄ GRZBIETOWĄ PRZY BLIŻSZYM TOBIE POLICZKU.

Slide 18

3. DRUGĄ SWOJĄ RĘKĄ ZŁAP ZA DALSZĄ KOŃCZYNĘ DOLNĄ TUŻ POWYŻEJ KOLANA I PODCIĄGNIJ JĄ KU GÓRZE, NIE ODRYWAJĄC STOPY OD PODŁOŻA, 4. PRZYTRZYMUJĄC DŁOŃ DOCIŚNIĘTĄ DO POLICZKA, POCIĄGNIJ ZA DALSZĄ KOŃCZYNĘ DOLNĄ TAK, BY RATOWANY OBRÓCIŁ SIĘ NA BOK W TWOIM KIERUNKU,

Slide 19

5. UŁÓŻ KOŃCZYNĘ, ZA KTÓRĄ PRZETACZAŁEŚ POSZKODOWANEGO W TEN SPOSÓB, ABY ZARÓWNO STAW KOLANOWY JAK I BIODROWY BYŁY ZGIĘTE POD KĄTEM PROSTYM. 6. ODEGNIJ GŁOWĘ RATOWANEGO KU TYŁOWI BY UPEWNIĆ SIĘ, ŻE DROGI ODDECHOWE SĄ DROŻNE, GDY JEST TO KONIECZNE, UŁÓŻ RĘKĘ RATOWANEGO POD POLICZKIEM TAK, BY UTRZYMAĆ GŁOWĘ W ODGIĘCIU. 7. REGULARNIE SPRAWDZAJ ODDECH.

Slide 20

ĆWICZENIE PRAKTYCZNEUKŁADANIE W POZYCJI BEZPIECZNEJ.

Slide 21

Jeżeli poszkodowany nie oddycha i ma niewyczuwalne tętno masz 4 minuty na uratowanie mózgu przed niedotlenieniem Niezwłocznie rozpocznij podstawowe czynności ratunkowe. Prowadź zastępcze oddychanie i masaż pośredni serca. Kontynuuj działania do momentu przybycia pogotowia ratunkowego.

Slide 22

Pamiętaj ! W nieszczęśliwych wypadkach i w schorzeniach przebiegających ostro często pierwsze minuty decydują o dalszych losach pacjenta! Szybka i właściwa pomoc może uratować życie.

Slide 23

Resuscytacja krążeniowoUŁÓŻ POSZKODOWANEGO NA TWARDYM PODŁOŻU oddechowa. . Załóż rękawiczki ochronne. . Udrożnij drogi oddechowe ratowanego. . Odegnij głowę do tyłu, tak by broda była skierowana ku górze. . Ustal miejsce uciskania klatki piersiowej. . Rozpocznij masaż serca wykonaj 30 ucisków. . Dwa razy wdmuchnij powietrze i znów 30 razy uciśnij mostek. . Po około minucie sprawdź, czy ratowany ma wyczuwalne tętno i czy oddycha, jeśli nie kontynuuj reanimację, jeśli tak kontroluj jego stan do przyjazdu Pogotowia Ratunkowego. Jeżeli reanimują dwie osoby, jedna wykonuje masaż serca, a druga sztuczne oddychanie. Należy wdmuchiwać powietrze w stosunku 30:2 , tzn. po 30 uciśnięciach klatki piersiowej następuje 2 sztuczne oddechy.

Slide 26

ĆWICZENIE PRAKTYCZNE RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO- ODDECHOWA

Slide 27

ASTMA OSKRZELOWA stan, w którym dominującym objawem jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem. Typowe objawy to: napady duszności spowodowane skurczem oskrzeli świszczący oddech kaszel

Slide 28

Napady astmy pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem (kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt, pierze, niektóre pokarmy i in.) w trakcie wysiłku fizycznego podczas oddychania mroźnym powietrzem w trakcie infekcji (bakteryjnych wirusowych) układu oddechowego.

Slide 29

PIERWSZA POMOC Poszkodowanemu, który przechodzi atak astmy należy podać leki rozszerzające oskrzela, np. Salbutamol, Atrovent. Poszkodowanego należy umieścić w miejscu z dala od dymu tytoniowego, najlepiej na świeżym powietrzu.

Slide 30

Zasłabnięcia i omdlenia

Slide 31

Zasłabnięcie to krótkotrwała utrata przytomności na skutek niedostatecznego przepływu krwi do mózgu. Medycznym terminem, który określa się zasłabnięcie, jest omdlenie. Dotyczy ono najczęściej dzieci powyżej 10. roku życia, szczególnie dziewczynek w okresie dojrzewania. Jeśli dziecko ma mniej niż 10 lat albo zasłabnięcia powtarzają się, skonsultuj się z lekarzem. Kiedy poszkodowany osuwa się na ziemię, krew z powrotem napływa do mózgu, dlatego przytomność powraca. Omdlenie może wystąpić niespodziewanie. Czasami poprzedzone jest zawrotami i niewielkim bólem głowy. Osoba, która niebawem zasłabnie, wygląda blado, jest senna, ma zimną lub lepką skórę, czasami występują też nudności i spowolniona akcja serca.

Slide 32

Pierwsza pomoc ułożenie osoby w pozycji prostej, leżącej (na wznak), a następnie podniesienie jej nóg do góry, nogi muszą znajdować się powyżej tułowia( tzw. pozycja przeciwwstrząsowa) dostarczenie dopływu świeżego powietrza (otwarcie okna, wyniesienie na zewnątrz, zapewnienie przestrzeni), rozpięcie ubrania, które mogłoby spowodować zbędny ucisk, zwłaszcza dróg oddechowych, w momencie, gdy chory poczuje się lepiej i może wstać, nie powinien tego robić gwałtownie, ale spokojnie, najlepiej podtrzymując się drugiej osoby, a następnie spocząć jeszcze na moment w pomieszczeniu ze świeżym powietrzem lub na zewnątrz, aż poczuje się dobrze, jeśli osoba chora nie odczuwa poprawy swojego stanu, czuje się źle, lub skarży się na jakieś dolegliwości (bóle głowy, bóle serca, brak tchu itp.) bezzwłocznie należy zapewnić jej pomoc lekarską.

Slide 33

POZYCJA PRZECIWSTRZĄSOWA

Slide 34

KRWOTOKI krwotok to ,spowodowane przerwaniem ścian naczynia, wydostanie się krwi poza jego światło. W organiźmie człowieka znajduje się 5 litrów krwi. Jeżeli utarci on 1 litr stanowi to poważne zagrożenie życia.

Slide 35

OBJAWY KRWOTOKU bladość skóry ogólne osłabienie przyspieszone i ledwo wyczuwalne tętno znaczne obniżenie ciśnienia krwi mroczki przed oczami niepokój szum w uszach zimny pot w części przypadków utrata przytomności

Slide 36

Jeżeli podejrzewamy zaistnienie krwotoku wewnętrznego to pierwsza pomoc skupia się na wezwaniu pomocy lekarskiej. Krwawienie zewnętrzne jest najczęściej spowodowane zranieniem lub skaleczeniem się o przedmioty ostre, może być wynikiem ugryzienia przez psa itp.

Slide 37

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoków zewnętrznych: ucisk bezpośredni ułożenie osoby krwawiącej w pozycji leżącej, krwawiąca kończyna powinna zostać uniesiona do góry (nad poziom serca), ale nie należy przemieszczać jej jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia złamania, jeśli znajduje się w pobliżu jakaś tkanina należy osłonić nią miejsce, które zostało zranione, następnie należy spróbować zatamować wypływ krwi poprzez uciśniecie rany palcami, uciskanie to powinno trwać około 10 minut, a palce do rany muszą być mocno przyciśnięte, jeśli jest to rana na kończynie, które musi zostać uniesiona do góry, to osoba udzielająca pierwszej pomocy jedną rękę powinno podtrzymywać kończynę w górze, a druga tamować wypływ krwi,

Slide 40

Przez jakiś czas nie powinno się tą kończyną wykonywać żadnych ruchów, aby ponownie nie wywołać krwotoku, z tego samego powodu nie należy zmieniać opatrunku, w przypadku przesiąknięcia można dołożyć kilka warstw gazy. Ucisk pośredni stosuje się go jeżeli krwawienie nie ustało po tamowaniu uciskiem bezpośrednim, polega na uciskaniu tętnicy doprowadzającej krew do uszkodzonej części ciała (10 minut).

Slide 41

Krwawienie z nosa Pierwsza pomoc Posadź ratowanego tak, aby głowa była pochylona do przodu. W ten sposób krew nie będzie spływała do tchawicy. Uspokój ratowanego, każ mu oddychać ustami. Sprawdź, czy w nosie nie tkwi ciało obce. Każ ratowanemu wydmuchać nos. Uciśnij miękką część nosa palcami i trzymaj przez 15-20 minut. Do grzbietu nosa przyłóż zimny okład. Wezwij Pogotowie Ratunkowe, jeśli krwotok jest masywny

Slide 43

Nie wolno !!! układać ratowanego w pozycji leżącej, ponieważ krwawienie nasila się jeżeli głowa jest nisko ułożona !

Slide 44

ZRANIENIA Główną zasadą udzielania pierwszej pomocy przy zranieniach jest pozostawienie rany w takim stanie, w jakim ją zastaliśmy. Jedyne istotne zadanie do wykonania, jakie mamy, to przykryć ją jałowym materiałem opatrunkowym, który powinniśmy mieć w apteczce.

Slide 45

Zranioną kończynę dobrze jest unieść powyżej poziomu serca. Ranę trzeba ucisnąć opatrunkiem z gazy, tak aby zatamować krwotok. Ratownik nie powinien zapominać o rękawiczkach ochronnych.

Slide 46

Opatrunek z gazy należy silnie przywiązać bandażem lub chustą trójkątną. Jeżeli opatrunek przemaka, na pierwszą warstwę można przyłożyć wałek z bandaża lub gazy i silnie przywiązać następnym bandażem.

Slide 47

Jeżeli w ranie utkwił jakiś kawałek metalu, drewna, szkła (ciało obce), nie należy go z rany wyrywać. Na ostrz obkurczyły się mięśnie, może ono tkwi pomiędzy naczyniami krwionośnymi i nerwami. Wyrywanie grozi silnym krwotokiem i uszkodzeniem nerwów. Wokół ciała obcego układamy gazę jałową, rolki bandaża, tak aby stabilizować, a nie przemieszczać je w ranie. Dociskając brzegi rany tamujemy krwotok. Opatrunek z gazy mocujemy delikatnie bandażem lub chustą trójkątną. Stabilizujemy zranioną część ciała.

Slide 48

URAZY STAWÓW SKRĘCENIE Objawy : bolesność obrzęk okolicy stawu często krwawy wylew ograniczona ruchomość kończyny jest to zamknięte uszkodzenie stawu spowodowane zbytnim jego naciągnięciem, polegające na krótkotrwałym przemieszczeniu powierzchni stawowych kości. Do skręcenia najczęściej dochodzi na skutek gwałtownych, nieprawidłowych ruchów w stawach.

Slide 49

SKRĘCENIE Pierwsza pomoc Unieruchomić staw i sąsiadujące z nim kości. Nie wolno poruszać stawu lub usiłować go nastawić!!!

Slide 50

URAZY STAWÓW ZWICHNIĘCIE Objawy : bolesność obrzęk okolicy stawu często krwawy wylew niemożliwe wszelkie ruchy w stawie jest to uszkodzenie stawu, w którym powierzchnie stawowe trwale utraciły ze sobą styczność. Rozdzielone elementy kostne w stawie nie mogą powrócić samoistnie do prawidłowej sytuacji anatomicznej.

Slide 51

ZWICHNIĘCIE Pierwsza pomoc: Pozostaw staw w przymusowej pozycji jaką sobie ustalił sam poszkodowany Często zbędne są dalsze czynności w celu unieruchomienia Przy konieczności unieruchomienia ustala się pozycję zwichniętego stawu w pożądanym ułożeniu za pomocą prostych środków pomocniczych

Slide 52

ZŁAMANIE Objawy : ból, bolesność dotykowa zmiana zabarwienia skóry zmiana kształtu krwawienie widoczne w ranie odłamy kostne

Slide 53

Pierwsza pomoc Unieruchomić dwa sąsiadujące stawy Jeżeli pojawiło się krwawienie załóż opatrunek Dowiedz się od ratowanego, czy doznał innych urazów Wezwij Pogotowie Ratunkowe

Slide 54

UNIERUCHOMIENIE RĘKI ZA POMOCĄ CHUSTY TRÓJKĄTNEJ

Slide 55

Nie wolno !!! ruszać ratowanego bez wyraźnej potrzeby przemieszczać ratowanego bez unieruchomienia złamanej części ciała samodzielnie nastawiać złamanej kończyny zostawiać ratowanego samego

Slide 56

URAZY KRĘGOSŁUPA Objawy: ból głowy, szyi ból pleców zaburzenia oddychania niedowład porażenie siły mięśniowej bezwiedne oddawanie moczu i (lub) stolca zaburzenia czucia utrata przytomności Pierwsza pomoc Wezwij Pogotowie Ratunkowe Stale obserwuj ratowanego. Jeśli ratowanego trzeba umieścić w innym miejscu, poszukaj osób, które mogą w tym pomóc. Sprawdź, czy ratowany ma wyczuwalne tętno i czy oddycha. Jeśli nie rozpocznij reanimację

Slide 57

Nie wolno ruszać ratowanego, jeśli ze względu na jego bezpieczeństwo nie jest to absolutnie konieczne!

Slide 58

URAZY GŁOWY Przy uderzeniu w głowę istnieje niebezpieczeństwo urazu mózgowego i późniejszych poważnych komplikacji.

Slide 59

Osobę przytomną z raną głowy należy ułożyć w pozycji półsiedzącej podpartej. Ranę osłonić jałową gazą. Nie wolno uciskać rany, ponieważ grozi to uszkodzeniem mózgu.

Slide 60

Wystąpienie u dziecka poniżej wymienionych objawów jest wskazaniem do szybkiej wizyty w szpitalu. Po zauważeniu choćby jednego z objawów dzwoń na pogotowie i nie podawaj dziecku nic do picia i do jedzenia: dziecko, po doznanym urazie głowy, krzyczy dłużej niż 15 minut, co może wskazywać na pęknięcie kości czaszki lub krwotok wewnątrzczaszkowy, u dziecka wystąpił napad drgawek , dziecko jest splątane lub nieprzytomne, dziecko wielokrotnie wymiotuje (jednorazowe wymioty zaraz po urazie spowodowane są często przestrachem lub bólem), z ucha, nosa lub ust dziecka płynie krew lub przezroczysta ciecz, dziecko nie może utrzymać równowagi przy siedzeniu, chodzeniu dziecko nie może sobie przypomnieć okoliczności wypadku ani poprzedzających go zdarzeń, dziecko odczuwa silne bóle głowy, źrenice dziecka różnią się wielkością.

Slide 61

CIAŁA OBCE W GARDLE, OKU, PRZEŁYKU Ciała obce znajdujące się na powierzchni gałki ocznej, na przykład kurz lub sadzę usuwa się przez przemywanie wodą (z kranu). Pojedyncze ziarno pyłu lub owada można zetrzeć rogiem czystej chusteczki delikatnym ruchem w kierunku nosa. Jeżeli ciała obce, np. opiłki metalu, utkwiły w gałce ocznej, należy opatrzyć dwoje oczu również to niezranione. Natychmiast udać się do okulisty! W żadnym przypadku nie próbować samodzielnie wydobyć przedmiotu z oka. Unikać manipulowania przy oku, czyli nie wycierać, nie trzeć.

Slide 62

Ciała obce w tchawicy wywołują silny odruch kaszlu; przy unieruchomieniu przedmiotu w tchawicy powstaje przeciągły, świszczący odgłos. Istnieje wówczas niebezpieczeństwo uduszenia i dlatego trzeba działać natychmiast! Przy pochylonej górnej części ciała należy mocno uderzać otwartą dłonią w miejsce pomiędzy łopatkami, aby spowodować atak kaszlu, dzięki któremu ciało obce wydostanie się na zewnątrz. Jeśli to nie pomaga, wezwać pogotowie!

Slide 63

Manewr Heimlicha udrażniający drogi oddechowe

Slide 64

OPARZENIA Pierwsza pomoc : Ochłodź oparzoną część ciała czystą zimną wodą Zdejmij odzież, starając się nie urazić oparzonej części ciała Po ochłodzeniu, kiedy skóra wyschnie, załóż opatrunek Osobie przytomnej podaj środki przeciwbólowe Jeśli oparzenie jest rozległe zawieź poszkodowanego do lekarza

Slide 65

Nie wolno !!! podawać niczego doustnie przy oparzeniach wewnętrznych i rozległych oparzeniach zewnętrznych smarować oparzonej skóry maściami, kremami, spirytusem lub tłuszczami spożywczymi przekłuwać pęcherzy zostawiać ratowanego samego , jeśli oparzenie jest rozległe

Slide 66

PORAŻENIE PRĄDEM Objawy : ból poparzenia skóry zaburzenia oddychania utrata przytomności

Slide 67

Pierwsza pomoc Odłącz natychmiast ratowanego od źródła prądu. wyłącz bezpieczniki, wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego odsuń kabel elektryczny od ratowanego przedmiotem, który nie przewodzi prądu ( np. suchym kijem od szczotki) Sprawdź, czy poszkodowany nie wymaga reanimacji Wezwij Pogotowie Ratunkowe Pamiętaj, aby ratując porażonego samemu nie zostać porażonym. Odetnij dopływ prądu najszybciej jak to możliwe.

Slide 68

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Dane:
  • Liczba slajdów: 68
  • Rozmiar: 2.52 MB
  • Ilość pobrań: 700
  • Ilość wyświetleń: 11700
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie