Biologia

Nikotynizm

6 lat temu

Zobacz slidy

Nikotynizm - Slide 1
Nikotynizm - Slide 2
Nikotynizm - Slide 3
Nikotynizm - Slide 4
Nikotynizm - Slide 5
Nikotynizm - Slide 6
Nikotynizm - Slide 7
Nikotynizm - Slide 8
Nikotynizm - Slide 9
Nikotynizm - Slide 10
Nikotynizm - Slide 11
Nikotynizm - Slide 12
Nikotynizm - Slide 13
Nikotynizm - Slide 14
Nikotynizm - Slide 15
Nikotynizm - Slide 16
Nikotynizm - Slide 17
Nikotynizm - Slide 18
Nikotynizm - Slide 19

Treść prezentacji

Slide 1

NIKOTYNIZM HISTORIA Nazwa nikotyny pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza, Jeana Nicota, który w XVI wieku zalecał tytoń jako lek. Nikotyna została pierwszy raz wyizolowana w 1828, jej chemiczna budowa odkryta w 1843, a

Slide 2

NIKOTYNA Nikotyna (ATC: N 07 BA 01) Organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych zawarty w liściach tytoniu. Śladowe ilości nikotyny znajdują się też w pomidorach, bakłażanach i papryce. Jest silnie uzależniającym narkotykiem charakterystyka opisująca uzależnienie od nikotyny jest podobna do tej opisującej uzależnienie od heroiny czy kokainy.

Slide 3

SKŁADNIKI PAPIEROSA (1)

Slide 4

SKŁADNIKI PAPIEROSA (2)

Slide 5

NIKOTYNA W CHEMII Nikotyna zbudowana jest z dwóch pierścieni heterocyklicznych, pirydyny i pirolidyny, której atom węgla w pozycji 2 stanowi centrum chiralne (naturalnie występująca nikotyna jest enancjomerem o konfiguracji S). W formie czystej jest wysokowrzącą, bezbarwną i bezwonną cieczą, szybko utleniającą się na powietrzu do brunatnego kwasu nikotynowego. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i można ją dość prosto wyodrębnić z liści tytoniu poprzez ekstrakcję wodną i destylację próżniową. NIKOTYNA Wzór sumaryczny C H N 10 14 2 Masa molowa Wygląd 162,23 gmol Bezbarwna lub lekko żółtawa, lekko oleista ciecz o zapachu pirydyny

Slide 6

DZIAŁANIE NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA MÓZG: Wiele przypadków naczyniopochodnego udaru mózgu może być wiązanych z wcześniejszym paleniem tytoniu. Przyczyną jest tutaj udowodniony wpływ palenia tytoniu na rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych. Sporo prac jednocześnie przedstawia dowody na to, iż u palaczy tytoniu rzadziej występuje choroba Parkinsona. Może to jednak być spowodowane faktem, że palacze tytoniu nie dożywają zazwyczaj wieku, w którym pojawiają się pierwsze objawy choroby Parkinsona.

Slide 7

DZIAŁANIE NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA SERCE I NACZYNIA KRWIONOŚNE: U mężczyzn, którzy zaczęli palić przed 15 rokiem życia i palili 15 - 24 papierosów dziennie, ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest 10 - krotnie większe. Palacze tytoniu dwukrotnie częściej niż niepalący umierają na zawał mięśnia sercowego. Także u osób niepalących, ale wdychających dym ulatniający się z ognika papierosa (tzw. boczny strumień) w istotny sposób wzrasta ryzyko chorób serca i płuc (tzw. palacze bierni).

Slide 8

DZIAŁANIE NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA PŁUCA: Palacze tytoniu 20 - krotnie częściej umierają z powodu rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli (PZO) niż osoby niepalące. Wśród 10 chorych na raka płuc 9 paliło papierosy. Palenie tytoniu wykazuje istotny związek i w dużym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia wszystkich głównych typów histologicznymi raka płuc, jakkolwiek w przypadku raka gruczołowego ryzyko to jest relatywnie niższe niż przy innych typach histologicznych raka. Ryzyko wystąpienia raka płuc w znaczący sposób rośnie wraz z długością okresu palenia tytoniu dla wszystkich typów raka płuc. Istnieją dowody na to, iż palenie tytoniu jest jednym z istotniejszych czynników usposabiających do wystąpienia gruźlicy układu oddechowego.

Slide 9

DZIAŁANIE NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA NERKI I PĘCHERZ MOCZOWY: Istnieje udowodniony związek pomiędzy paleniem tytoniu a zapadalnością na raka pęcherza moczowego i nerki. Ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego u palaczy jest przeciętnie 5 razy większe niż u osób niepalących i zależy od ilości wypalanych papierosów. Przy czym to podwyższone ryzyko w stosunku do palących kobiet jest relatywnie niż niż u mężczyzn, ale różnica ta może wynikać z mniejszej ilości palących kobiet w stosunku do palących mężczyzn. W niektórych badaniach aż 50 przypadków raka pęcherza moczowego u mężczyzn i 25 u kobiet było związanych z paleniem tytoniu. Niektóre z badań wykazały ponadto większą zapadalność na raka gruczołowego nerki (adenocarcinoma) u palaczy tytoniu w porównaniu do osób niepalących.

Slide 10

DZIAŁANIE NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA ŻOŁĄDEK I DWUNASTNICA: Palenie tytoniu pełni istotną rolę w powstawaniu zarówno wrzodu żołądka jak i dwunastnicy. Prowadzone badania naukowe wykazały istotną dodatnią zależność pomiędzy czasem palenia tytoniu a pojawieniem się ww. chorób. Ryzyko wystąpienia raka żołądka jest wyższe u palaczy tytoniu o około 1,5 razy.

Slide 11

DZIAŁANIE NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA JELITA: Oczywiście nie można powiedzieć, iż bezpośrednią przyczyną powstawania przepukliny pachwinowej jest palenie tytoniu. Istnieje jednak związek pomiędzy występowaniem przepukliny a silnym kaszlem, towarzyszącym przewlekłemu zapaleniu oskrzeli. Przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest natomiast w wielu przypadkach właśnie palenie tytoniu.

Slide 12

DZIAŁANIE NIKOTYNY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA TYTONIOWA TWARZ: Palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran, zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądzika oraz łuszczycy). Pierwsze zmiany na skórze palaczek opisane zostały już w 1856 roku. Dzisiaj dermatolodzy mówią o tytoniowej twarzy - łatwej do rozpoznania już na pierwszy rzut oka.

Slide 13

MECHANIZM DZIAŁANIA PALENIA TYTONIU NA SKÓRĘ TWARZY Na skutek przenikania do skóry substancji zawartych w dymie obniża się zawartość witamin A, C i E. Tymczasem te właśnie witaminy wśród rozlicznych zadań, jakie mają do spełnienia, chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Bez tych ważnych utleniaczy skóra traci elastyczność i maleją szanse na jej regenerację. Dym może obniżać poziom estrogenów, a przez to wpływać na wysuszenie skóry, w której drastycznie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. Te wszystkie procesy prowadzą do powstawania przedwczesnych zmarszczek i pogłębiania już istniejących. To dotyczy także mężczyzn, ale u kobiet zmiany mają gwałtowniejszy przebieg i są bardziej widoczne. Zapalenie papierosa skraca skurcz naczyń krwionośnych, a kurczenie naczyń ogranicza dopływ do nich składników odżywczych. Nawet, jeżeli organizm ma ich pod dostatkiem, to zasłona dymna nie pozwoli na maksymalne ich wykorzystanie. Trzy schorzenia skóry: trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca bardzo lubią składniki dymu tytoniowego.

Slide 14

DYM TYTONIOWY Dym tytoniowy zawiera ponad 4.000 substancji chemicznych, w tym aż 40 związków rakotwórczych. Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.

Slide 15

DYM TYTONIOWY Wdychanie bocznego strumienia dymu tytoniowego (ulatniającego się z papierosa) lub dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np. choroby niedokrwiennej serca) u osób niepalących. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę. Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.

Slide 16

CHOROBY SPOWODOWANE NIKOTYNĄ Palenie papierosów zwiększa ryzyko raka skóry. Osoby palące papierosy są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój jednej z najbardziej typowych postaci raka skóry raka płaskonabłonkowego kolczystokomórkowego. Rak ten zazwyczaj obejmuje części ciała podlegające ekspozycji na słonce twarz, uszy, szyję, usta, ręce. U 90 95 palaczy następuje rozwój nowotworów złośliwych płuc. Uważa się również, że około 20 30 nowotworów złośliwych płuc u osób niepalących jest związanych z paleniem biernym (palący partner w domu, palący koledzy w pracy itp.), gdyż w strumieniu bocznym znajduje się 5 razy więcej tlenku węgla, 2-3 razy więcej nikotyny, 3-4 razy więcej substancji rakotwórczych.

Slide 17

CHOROBY SPOWODOWANE NIKOTYNĄ Dym tytoniowy jest przyczyną rozwoju choroby nowotworowej również w innych narządach i układach. Szczególnie podatne są: układ krwionośny, oddechowy, pęcherz moczowy, trzustka, nerki, żołądek. Częstość zachorowania i liczba zgonów z powodu zawału serca, tętniaka aorty, nadciśnienia tętniczego, schorzeń mięśnia sercowego, schorzeń naczyń mózgowych, krwotoku mózgowego jest znacząco większa u osób palących jak niepalących. Palenie papierosów prowadzi do zwiększenia zawartości cholesterolu, zwiększa się ponadto podatność na osteoporozę. Zaś u kobiet ciężarnych dym z papierosa może być przyczyną zespołu nagłej śmierci noworodka.

Slide 18

CHOROBY SPOWODOWANE NIKOTYNĄ Inne choroby mające istotny związek z paleniem tytoniu to: - rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani związany w szczególności z paleniem cygar i fajek, - rak pęcherza moczowego, - rak nerki, - rak trzustki, - choroba wieńcowa serca, - przewlekłe zapalenie oskrzeli, - gruźlica układu oddechowego, - nadciśnienie tętnicze, - udar mózgu, - wrzody żołądka oraz dwunastnicy, - przepukliny jelitowe.

Slide 19

Pracę Wykonał: Łukasz Nuciński Klasa: II h

Dane:
  • Liczba slajdów: 19
  • Rozmiar: 0.84 MB
  • Ilość pobrań: 7459
  • Ilość wyświetleń: 38361
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie