Slide 1
Wykonały: Marta Bobińska Roksana Brzezicka
Slide 3
Stonehenge, Anglia Stonehenge jedna z najsłynniejszych, europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej comiesięczną menstruację), słońce - mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument. Należy do English Heritage, a otaczające go tereny do National Trust.
Slide 4
Widok na Stonehenge
Slide 5
Pont Du Gard, Francja Akwedukt Pont du Gard - to zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Akwedukt został po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Budowla o łącznej długości około 50,0 km i całkowitym spadku 17,0 m składała się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z bloków kamiennych bez użycia zaprawy. Akwedukt został zbudowany w latach 26 p.n.e. - 16 p.n.e. na polecenie Agrypy (na moście zachowała się inskrypcja z 19 p.n.e. poświęcona Agrypie).
Slide 6
Pont Du Gard
Slide 7
Alhambra, Hiszpania Alhambra (czerwona wieża) - dawna twierdza mauretańskich kalifów, zbudowana w XIII-XV w Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii. Zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife - letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Wewnątrz jest Patio de los Leones (podwórze lwów) z wodotryskiem opartym na 12 lwach; do dziedzińca tego przylegają 4 sale: jedna z nich: Sala de las Dos Hermanas (sala dwóch sióstr), zwana tak z powodu dwóch jednakowych płyt marmurowych w podłodze. Dziedzińce okolone cienistymi kolumnadami; wiele chłodnych zakątków, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których roztaczają się widoki.
Slide 8
Alhambra
Slide 10
Petra, Jordania Petra to obecnie ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza wielobarwna.
Slide 11
Petra
Slide 12
Wielki Mur Chiński, Chiny Wielki Mur Chiński mur obronny, zaopatrzony w bramy i wieże, od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nanshan o długości ok. 2400 km (uwzględniając tylko wiodącą nitkę muru bez bocznych odgałęzień, w wersji pochodzącej z czasów dynastii Ming, całość to około 6000 kilometrów), mający dawniej chronić Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Nazywany jest też Murem 10000 Li. (10000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej nieskończoną długość muru.).
Slide 13
Wielki Mur Chiński
Slide 14
Terakotowa Armia, Chiny Terakotowa Armia Figury żołnierzy i koni nazywana jest armią ośmiu tysięcy figur naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny. Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu. W trakcie pochówku cesarza w 210 p.n.e. cała armia również została zakopana pod ziemią. Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu uzyskać władzę w życiu pozagrobowym.
Slide 15
Terakotowa Armia
Slide 17
Świątynia w Karnaku, Egipt Świątynia Chonsu świątynia w Karnaku (dawne Teby) znajdująca się w południowo-wschodnim narożniku Św. Amona. Została zbudowana przez Ramzesa III lecz w świątyni znaleziono też imiona Ramzesa IV i Ramzesa XI. Świątynia była poświęcona bogu księżyca Chonsu. Przed pylonem znajdowało się dwadzieścia kolumn w pięciu rzędach (w każdym po pięć kolumn). Po obu stronach kolumnady stały cztery sfinksy (w sumie osiem).
Slide 18
Świątynia Chonsu
Slide 19
Kartagina, Tunezja Kartagina Nowe Miasto to starożytne miasto-państwo w północnej Afryce na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu dzisiejszego Tunisu, założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Bardzo ważny ośrodek handlowy. Szczyt potęgi Kartagina osiągnęła w III w. p.n.e. W tym samym stuleciu wdała się w serię wojen z Rzymem, które zakończyły się zagładą miasta w 146 p.n.e. Po kilkudziesięciu latach Kartagina odrodziła się, jako rzymska kolonia. Po podboju Północnej Afryki przez Arabów w VII w. miasto zaczęło tracić na znaczeniu i w końcu opustoszało.
Slide 20
Kartagina
Slide 21
Meroe, Sudan Meroe starożytne miasto w Nubii, znajdujący się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od Chartumu, w północnej części dzisiejszego Sudanu niedaleko współczesnych miast Kabushija i Begrawija. Od VI w. p.n.e. ośrodek kultury meroickiej z zachowanymi śladami dawnej kultury egipskiej i greckiej. W l. 300 r. p.n.e. do 350 r. n.e. Meroe było stolicą królestwa Kusz po przeniesieniu z wcześniejszej stolicy Napaty. W tym czasie Meroe było również nekropolą nubijskich królów kuszyckich. Tu rozwinęło się pismo meroickie, które z czasem zastąpiło egipskie. W IV w. n.e. miasto zostało opuszczone. Prace wykopaliskowe, prowadzone również przez polskich archeologów, odsłoniły m.in. nekropolę królewską obejmującą kilkadziesiąt niewielkich grobów i piramid z komorami podziemnymi, budowanych z piaskowca, o wysokość od 10 do 30 m, a także pozostałości kilku pałaców królewskich, wielką świątynię Amona i inne budowle sakralne (poświęcone m.in. Izydzie), zabudowę miejską oraz resztki pieców hutniczych.
Slide 22
Meroe
Slide 24
Tikal, Gwatemala Tical miasto Majów położone na terenie Gwatemali w departamencie El Petén w pobliżu jeziora Petén Itzá. Najprawdopodobniej dawna stolica państwa Majów. Zostało założone w początkowym okresie klasycznym, w III wieku. Pierwotne centrum kulturowe znajdowało się pod silnymi wpływami Teotihuacán (do ok. 400 r.). W tym okresie rozpoczęto wznoszenie w mieście pierwszych piramid w stylu talud-tablero. Okres największego rozkwitu przypada na VII VIII w. W IX w. miasto zostało opuszczone. Ukryte w dżungli ruiny zostały odkryte pod koniec XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy.
Slide 25
Tikal
Slide 26
Tula, Meksyk Tula (także Tollan) zachowane ruiny miasta Tolteków, w środkowym Meksyku, w zachodniej części stanu Hidalgo. Miasto zostało założone w IX wieku jako Tollan (Wśród sitowia). Miejsce założenia miasta miało charakter obronny, otoczone było z trzech stron ścianami wąwozu, którego dnem płynęła rzeka. Największy rozkwit przeżyło w X wieku. Było centrum kulturowym Mezoameryki. Miasto zajmowało powierzchnię około 8,0 km2 i liczyło kilkadziesiat tysięcy mieszkańców. Zniszczone w XII wieku przez plemiona Chichimeków. Przetrwało do podboju Meksyku przez Hiszpanów jako zależne od Azteków małe miasto-państwo. Obecnie znajduje się w nim park archeologiczny związany ze sztuką Tolteków.
Slide 27
Tula
Slide 28
Pałac Klifowy, USA Pałac Klifowy rozległe ruiny osiedla klifowego położonego na terenie Parku Narodowego Mesa Verde w Stanach Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części stanu Kolorado. Osiedle zostało wbudowane w ścianę kanionu przez Indian Anasazi, którzy zamieszkiwali to miejsce w latach 10731273. Ruiny mają ponad 80 m długości i składają się z ok. 150-200 wielopoziomowych pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Część z nich miała paleniska, inne służyły jako spiżarnie i kiwa, miejsca kultu religijnego. Pomieszczenia zdobiły geometryczne malowidła ścienne, od frontu znajdował się taras, na którym wspólnota wyrabiała ceramikę i mełła zboża. Ok. 1300 r. z nieznanych przyczyn miejsce zostało opuszczone przez mieszkańców.
Slide 29
Pałac Klifowy
Slide 31
Płaskowyż Nazca, Peru Nazca - pustynny płaskowyż w Ameryce Południowej położony w południowo-zachodniej części Peru w paśmie Kordyliery Nadbrzeżnej. Wyglądem przypomina kosmodrom. Płaskowyż znany jest zwłaszcza z tzw. Rysunków z Nazca - systemu linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta lub figury geometryczne będących dziełem kultury Nazca. Są to naziemne geoglify, rysunki wykonane metodą nasypową. Rozciągają się one na przestrzeni kilkuset metrów jeden (pająk, kondor, drzewo). Widziane w całości mogą być tylko z lotu ptaka.
Slide 32
Płaskowyż Nazca
Slide 33
Tiahuanaco, Boliwia Tiahuanaco - największy ośrodek kultury andyjskiej z okresu regionalnego, wpisany na listę światoweg dziedzictwa kultury UNESCO. Położony jest w pobliżu jeziora Titicaca w departamencie La Paz w Boliwii na wysokości 3800 m n.p.m. Nie do końca wyjaśnione są źródła powstania i przyczyny upadku tego miasta. Ruiny zostały odkryte przez konkwistadorów, odwiedzane przez podróżników w XIX w. zostały opisane i zilustrowane
Slide 34
Tiahuanaco
Slide 35
Machu Picchu, Peru Machu Picchu (keczua - stary szczyt) najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w masywie Kordylierów, w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba. Miasto powstało w XV wieku według kompleksowo opracowanego planu, opuszczone ok. 1537 r. z nieznanych nam powodów. Odkrycie Machu Picchu (24 lipca 1911) przypisywano amerykańskiemu uczonemu Hiramowi Binghamowi. W rzeczywistości odkrycia Machu Picchu dokonał 40 lat wcześniej niemiecki handlarz Augusto R. Berns.
Slide 36
Machu Picchu
Slide 38
Wyspa Wielkanocna, Oceania Wyspa Wielkanocna wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wzniesienia Wschodniopacyficznego. 3791 mieszkańców (70 stanowią Polinezyjczycy), jedyna miejscowość to Hanga Roa. Należy do Chile, wchodzi w skład regionu Valparaíso. Znajduje się w odległości 2.078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy - Pitcairn i 3.600 km od brzegów Chile. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy moai.
Slide 39
Moai na Wyspie Wielkanocnej
Slide 40
Opera w Sydney, Australia Sydney Opera House budynek w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, położony na przylądku Bennelong Point w Sydney. Opera budowana była w latach 1957 1973, wykonana została ze stali, betonu i szkła, kosztem 400 milionów marek. Otwarcie nastąpiło 20 października 1973 na uroczystości z tej okazji pojawiła się królowa Elżbieta II. Głównymi architektami byli Jörn Utzon i Ove Arup, których projekt został wybrany spośród 222 innych, zgłoszonych przez przedstawicieli 32 państw świata. Budynek opery został wpisany 28 czerwca 2007 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Slide 41
Opera w Sydney
Slide 42
A co dla nas jest najpiękniejsze? Dla nas najpiękniejszym miejscem na ziemi jest małe miasteczko. Nie jest ono wcale najczystrze i niewiadomo jak rozwinięte, ale to w nim przeżywaliśmy najpiękniejsze chwile w swoim życiu. W nim również niektórzy z nas się urodzili, a już na pewno wychowali. O czym mówię? Oczywiście o Lubsku! Jest położone 45 km od Zielonej Góry i jakieś 20 km od Żar. Znajduje się w nim wiele zabytków takich jak: Kościół NSPJ, kościół zwany Mariackim, Baszta Pachołków czy Zamek. Jakby nie patrzeć Lubsko to piękna i spokojna miejscowość.
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!