Treść prezentacji

Slide 1

KOSZYKÓWK A

Slide 2

HISTORIA KOSZYKÓWKI: Koszykówka to bardzo stara gra sportowa. Istnieje wiele sporów co do jej prawdziwego pochodzenia i tak naprawdę w 100 procentach nie wiadomo kto ją wymyślił. Chodzi o najwcześniejsze próby wrzucania piłki do przymocowanej na górze obręczy, ponieważ jeśli chodzi o obecną koszykówkę, taką jaką znamy współcześnie, to powstała ona w 1891 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tej chwili nastąpił jej gwałtowny rozwój. Popularność tej dyscypliny wzrastała na całym świecie. Do dzisiaj jednak najwyższy poziom prezentują Amerykanie, w kraju których istnieje zawodowa liga o nazwie National Basketball Association (popularnie NBA). Koszykówka stała się dyscypliną olimpijską od roku 1904, kiedy to reprezentacja Stanów Zjednoczonych zdobyła złoto, na razie jednak rywalizowali jedynie mężczyźni.

Slide 3

Kobiety natomiast dołączyły dopiero w roku 1976. Wtedy też złote medale otrzymały zawodniczki z dawnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Również jeśli chodzi o NBA panie nie chciały dłużej zostawać w tyle i kilka lat temu powołano WNBA, czyli żeński odpowiednik NBA (przedrostek W od ang. women kobieta). Sezon tej ligi rozgrywa się w przerwie wakacyjnej, kiedy zespoły NBA zakończą już swoje mecze. Niestety w NBA nie ma i nie było jeszcze żadnego Polaka, mimo że coraz więcej zawodników z Europy znajduje tam zatrudnienie. Inaczej sprawa wygląda w WNBA, gdzie gra już kilka Polek. Najpopularniejszą z nich jest Małgorzata Dydek. Jeśli już mowa o Polsce i Polakach to koszykówka przybyła do naszego kraju na początku XX stulecia. Na początku jej rozwojem zajmowała się jedna z sekcji powołanego w 1928 r. Polskiego Związku Gier Sportowych. W 1957 roku powstał Polski Związek Koszykówki.

Slide 4

WYMIARY BOISKA: Boisko do gry w piłkę koszykową to prostokąt o wymiarach 24 metrów na 14 metrów. Przy krótszych bokach boiska przymocowane są tablice o szerokości 180 cm i długości 120 cm, na których usytuowane są specjalne obręcze na wysokości 3,05 metra.

Slide 7

ZASADY GRY: Celem koszykówki jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez wrzucenie piłki do kosza, czyli wspomnianej powyżej obręczy na wysokości 3,05 metra. Rywalizują dwie drużyny po pięciu zawodników. Istnieje możliwość wymiany graczy podczas gry, stąd liczba graczy może wynosić do dwunastu. Każda z drużyn ma swój kosz, którego ma za zadanie bronić i nie dopuścić do wrzucenia do niego piłki przez przeciwnika. Jednocześnie drużyna usiłuje umieścić piłkę w koszu rywala. Piłka ta ma masę od 600 do 650 gram. Zwycięża ten zespół, który zdobędzie więcej punktów w przeciągu 40 minut, które kiedyś były rozbite na 2 połowy po 20 minut z przerwą 10 minut, a obecnie są podzielone na 4 kwarty po 10 minut z przerwą dwuminutową pomiędzy 1 i 2 oraz 3 i 4 kwartą i przerwą dziesięciominutową pomiędzy 2 i 3 kwartą. Trochę inaczej wyglądają przepisy dotyczące czasu w Stanach Zjednoczonych w NBA, gdzie gra się przez 48 minut, czyli 4 kwarty po 12 minut.

Slide 8

Zasada 3 sekund - Gracz bez ruchu stoi w tzw.trumnie (pole podkoszowe), nie ruszając nogi, nie podając lub oddając rzutu. Zasada 5 sekund - Gracz po wznowieniu np. po zdobyciu punktów, lub autu przez rywala, trzyma piłkę i przez 5 sekund nie rozpoczyna akcji swojej drużyny - drużyna traci piłkę na korzyść przeciwnika. Zasada 8 sekund - Drużyna musi wyprowadzić piłkę ze swojej połowy w ciągu 8 sekund. Zasada 24 sekund - Drużyna musi w ciągu 24 sekund rzucić piłkę w stronę kosza, jeśli tego nie zrobiła, drużyna przeciwna rozpoczyna grę z autu. Aut - piłka opuszcza boisko, przeciwnik rozpoczyna grę w miejscu, gdzie piłka opuściła pole gry. Faule - Zawodnik w zawodowej lidze np. NBA lub Euroliga, może popełnić wyłącznie 5 fauli. Faule dzielą się na: -Faul ofensywny - zbytnie rozpychanie przed i podczas oddawania rzutu, próba zdobycia punktów bez poczucia zasad. -Faul defensywny - Powstrzymywanie przeciwnika przed oddaniem rzutu - popychaniem go, uderzaniem lub atakowaniem podczas rzutu lub nawet wyzywaniem.

Slide 10

REPREZENTACJA POLSKI W KOSZYKÓWCE MĘŻCZYZN: Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową) jest najważniejszym zespołem koszykarskim w kraju, powoływanym przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, narodowości, czy wyznania. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Koszykówki (PZKosz.). Obecnie zajmuje 75 miejsce w Rankingu FIBA.

Slide 11

WAŻNE MECZE: Igrzyska Olimpijskie: Debiut w turnieju IO: 7 sierpnia 1936 Polska Włochy 28:44 (12:25) Berlin1936 Pierwsze zwycięstwo w turnieju IO: 10 sierpnia 1936 Polska - Łotwa 28:23 (14:12) Berlin1936 Najwyższe zwycięstwo w turnieju IO: Polska Japonia 81:57 Tokio1964 Najwyższa porażka w turnieju IO: ZSRR - Polska 64:94 Monachium1972 Mistrzostwa Świata: Debiut w finałach MŚ: 27 maja 1967 Urugwaj1967 Mistrzostwa Europy: Debiut w finałach ME: 2 maja 1937 Francja Polska 29:24 Ryga1937 Pierwsze zwycięstwo w finałach ME: 3 maja 1937 Polska - Łotwa 32:25 Ryga1937

Slide 12

KADRA POLSKI MĘŻCZYZN: Andrej Urlep trener Rozgrywający: Iwo Kitzinger (PGE Turów Zgorzelec) Łukasz Koszarek (Anwil Włocławek) Andrzej Pluta (Anwil Włocławek) Robert Skibniewski (PGE Turów Zgorzelec) Skrzydłowi: Filip Dylewicz (Prokom Trefl Sopot) Przemysław Frasunkiewicz (Energa Czarni Słupsk) Radosław Hyży (ASCO Śląsk Wrocław) Robert Witka ([PGE Turów Zgorzelec]]) Bartłomiej Wołoszyn (Anwil Włocławek) Środkowi: Kamil Pietras (Olimpija Lublana) Szymon Szewczyk (Lokomotiw Rostów) Adam Wójcik (UPEA Capo dOrlando)

Slide 20

NAJWYBITNIEJSI ZAWODNICY W HISTORII: Jerzy Binkowski Zbigniew Dregier Kazimierz Frelkiewicz Edward Jurkiewicz Eugeniusz Kijewski Grzegorz Korcz Wiesław Langiewicz Bohdan Likszo Mieczysław Łopatka Mieczysław Młynarski Jerzy Piskun Andrzej Pstrokoński Krzysztof Sitkowski Paweł Stok Janusz Wichowski Adam Wójcik Dariusz Zelig Maciej Zieliński

Slide 21

REPREZENTACJA POLSKI W KOSZYKÓWCE KOBIET: (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową) jest najważniejszym zespołem koszykarskim w kraju, powoływanym przez selekcjonera, w którym występować mogą wszystkie zawodniczki posiadające obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, narodowości, czy wyznania. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Koszykówki (PZKosz.).

Slide 22

WAŻNE MECZE: Igrzyska Olimpijskie: Debiut w turnieju IO: 16 września 2000 Polska Nowa Zelandia 75:52 Sydney2000 Pierwsze zwycięstwo w turnieju IO: 16 września 2000 Polska - Nowa Zelandia 75:52 Sydney2000 Najwyższe zwycięstwo w turnieju IO: 16 września 2000 Polska - Nowa Zelandia 75:52 Sydney2000 Najwyższa porażka w turnieju IO: 18 września 2000 Rosja - Polska 84:46 Sydney2000 Mistrzostwa Świata: Debiut w finałach MŚ: 10 października 1959 Czechosłowacja - Polska 76:61 Moskwa1959 Pierwsze zwycięstwo w finałach MŚ: 12 października 1959 Rumunia - Polska 45:52 Moskwa1959 Mistrzostwa Europy: Debiut w finałach ME: Polska - Litwa 24:21 Rzym1938 Pierwsze zwycięstwo w finałach ME: Polska - Litwa

Slide 23

NAJWYBITNIEJSZE ZAWODNICZKI W HISTORII: Agnieszka Bibrzycka Joanna Cupryś Małgorzata Dydek Beata Krupska-Tyszkiewicz Ilona Mądra Krystyna Szymańska-Lara Elżbieta Trześniewska Sylwia Wlaźlak