Inne

Kąpiele i półkąpiele

6 lat temu

Zobacz slidy

Kąpiele i półkąpiele - Slide 1
Kąpiele i półkąpiele - Slide 2
Kąpiele i półkąpiele - Slide 3
Kąpiele i półkąpiele - Slide 4
Kąpiele i półkąpiele - Slide 5
Kąpiele i półkąpiele - Slide 6
Kąpiele i półkąpiele - Slide 7
Kąpiele i półkąpiele - Slide 8
Kąpiele i półkąpiele - Slide 9
Kąpiele i półkąpiele - Slide 10
Kąpiele i półkąpiele - Slide 11
Kąpiele i półkąpiele - Slide 12
Kąpiele i półkąpiele - Slide 13
Kąpiele i półkąpiele - Slide 14
Kąpiele i półkąpiele - Slide 15
Kąpiele i półkąpiele - Slide 16
Kąpiele i półkąpiele - Slide 17
Kąpiele i półkąpiele - Slide 18
Kąpiele i półkąpiele - Slide 19
Kąpiele i półkąpiele - Slide 20
Kąpiele i półkąpiele - Slide 21
Kąpiele i półkąpiele - Slide 22
Kąpiele i półkąpiele - Slide 23
Kąpiele i półkąpiele - Slide 24
Kąpiele i półkąpiele - Slide 25
Kąpiele i półkąpiele - Slide 26
Kąpiele i półkąpiele - Slide 27
Kąpiele i półkąpiele - Slide 28
Kąpiele i półkąpiele - Slide 29
Kąpiele i półkąpiele - Slide 30
Kąpiele i półkąpiele - Slide 31
Kąpiele i półkąpiele - Slide 32
Kąpiele i półkąpiele - Slide 33
Kąpiele i półkąpiele - Slide 34
Kąpiele i półkąpiele - Slide 35
Kąpiele i półkąpiele - Slide 36
Kąpiele i półkąpiele - Slide 37
Kąpiele i półkąpiele - Slide 38

Treść prezentacji

Slide 1

KĄPIELE I PÓŁKĄPIELE Karolina Biskupska i Maciej Winkler

Slide 2

KĄPIELE

Slide 3

KĄPIELE Kąpielą nazywa się postępowanie, w którym całe ciało lub jego część pozostaje przez określony czas zanurzone w ośrodku o odpowiedniej temperaturze.

Slide 4

KĄPIEL ZIMNA Temperatura wody od 8 do 20 stopni C. Czas trwania od kilku sekund do 1 min. W zależności od ogólnego stanu i samopoczucia chorego.

Slide 5

KĄPIEL CHŁODNA Temperatura wody od 20 do 27 stopni C. Czas trwania kąpieli od 5 do 15 min.

Slide 6

METODYKA KĄPIELI ZIMNYCH I CHŁODNYCH Kąpiele te wykonuje się w specjalnych wannach- wanny drewniane lub baseny. W czasie kąpieli chory powinien wykonywać energiczne ruchy i rozcierać ciało w celu przyspieszania odczynu naczyniowego.

Slide 7

WSKAZANIA

Slide 8

CHOROBY PRZEMIANY MATERII: Otyłość Cukrzyca

Slide 9

PRZECIWWSKAZANIA Choroby serca i naczyń Choroby nerek Niedokrwistość Nerwice Nerwobóle

Slide 10

KĄPIEL LETNIA Temperatura wody od 28 do 33 stopni C. Czas kąpieli 10-20 minut.

Slide 11

WSKAZANIA Stany podciśnienia tętniczego Dychawica oskrzelowa Niektóre choroby układu nerwowego Nadmierna pobudliwość

Slide 12

KĄPIEL CIEPŁA Temperatura wody od 34 do 37 stopni C. Czas kąpieli 10-30 minut

Slide 13

WSKAZANIA Jako zabieg higieniczny Wzmożona pobudliwość Bezsenność Niektóre choroby skóry

Slide 14

KĄPIEL KINEZYTERAPEUTYCZNE

Slide 15

METODYKA: Kąpiele te wykonuje się w wannach kinezyterapeutycznych o specjalnej budowie. Wymiary wanny: 3x3,5x1,5 m. lub odpowiednio przystosowany basen kąpielowy Zróżnicowana głębokość basenu umożliwia ćwiczenie zarówno dzieciom jak i dorosłym. Ludzi z porażeniem zanurza i wynurza się za pomocą specjalnego dźwigu.

Slide 16

METODYKA : Obowiązkowy stały nadzór instruktora gimnastyki leczniczej. Temperatura wody w wannie wynosi od 34 do 37 stopni C, natomiast w basenie zbliżona do obojętnego punktu cieplnego skóry. W basenach, w których prowadzi się ćwiczenia z dziećmi, temperatura wody powinna być o 2-3 stopnie wyższa od stosowanej dla dorosłych. Wodę w wannach kinezyterapeutycznych należy zmieniać po każdej kąpieli, natomiast w basenach okresowo i odkażać zgodnie z przepisami sanitarno

Slide 17

WSKAZANIA: Schorzenia narządu ruchu Choroby układu nerwowego Zaburzenia czynności ruchowych Wady postawy Element kompleksowej rehabilitacji

Slide 18

PRZECIWWSKAZANIA: Niewydolność krążenia Choroby nowotworowe Czynna gruźlica płuc Reumatoidalne zapalenie stawów Gruźlica stawów Zakaźne choroby skóry

Slide 19

KĄPIEL O TEMPERATURZE WZRASTAJĄCEJ, WG. SCHWENINGERA- HAUFFEGO

Slide 20

KĄPIEL O TEMPERATURZE WZRASTAJĄCEJ Zabieg polega na kąpieli kończyn górnych lub dolnych w wodzie, której temperatura wzrasta stopniowo w czasie zabiegu od 35 do 42 stopni C.

Slide 21

METODYKA Kąpiel wykonuje się w specjalnych urządzeniu, składającym się z wanienek na wodę, przystosowanych kształtem do rodzaju zabiegu, oraz elektrycznego urządzenia ogrzewczego, umożliwiającego ogrzewanie wody w taki sposób, aby jej temperatura wzrastała o jeden stopień w czasie 2-3 minut. Czas zabiegu od 15 do 25 minut. Po upływie 10-15 minut od chwili rozpoczęcia zabiegu występuje u pacjenta: - uczucie ciepła, - zaczerwienienie skóry, - pocenie się.

Slide 22

METODYKA W zależności od wskazań i odczynu chorego wykonuje się kąpiel jednej lub obu kończyn. Obserwacja chorego. Kąpiele te wykazują korzystny wpływ na czynność serca i obniżają ciśnienie krwi, szczególnie u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Slide 23

WSKAZANIA Nadciśnienie tętnicze bez zmian chorobowych w narządach Nerwice naczynioruchowe

Slide 24

PRZECIWWSKAZANIA Niewyrównane wady serca

Slide 25

KĄPIELE PAROWE

Slide 26

KĄPIELE PAROWA CAŁKOWITA, ZWANA INACZEJ ŁAŹNIĄ PAROWĄ Kąpiel wykonuje się w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu do którego doprowadza się parę wodną przez rury znajdujące się pod ławkami. Schodkowate ustawienie ławek umożliwia choremu przeniesienie się do wyższej części pomieszczenia, gdzie panuje wyższa temperatura. W pomieszczeniu znajduje się również instalacja z zimną wodą. Działanie kąpieli parowej polega na przegrzaniu ustroju.

Slide 27

METODYKA Temperatura w pomieszczeniu zabiegowym waha się od 40 do 45 stopni C. Czas zabiegu wynosi 15-30 minut. Po zabiegu stosuje się letni natrysk lub kąpiel Zabieg wykonuje się 2 do3 razy w tygodniu. W czasie tej kąpieli można stosować rozcieranie ciała lub chłostanie gałązkami wierzbowymi lub brzozowymi, w celu wzmożenia odczynu ze strony powierzchownych naczyń krwionośnych.

Slide 28

ŁAŹNIA PAROWA SZAFOWAMETODYKA Zabieg wykonuje się w drewnianej szafce, do której doprowadzana jest para wodna. W czasie zbiegu chory siedzi na krzesełku umieszczonym w szafce. Głowa pacjenta znajduje się poza szafką, dzięki czemu nie oddycha on parą wodną. Ze względu na obciążający ustrój charakter tego zabiegu na głowę i okolice serca stosuje się zwykle zimne okłady. Temperatura powietrza waha się od 40 do50 stopni C. Czas zabiegu 10-20 minut.

Slide 29

WSKAZANIA Zaburzenia przemiany materii (otyłość) Przewlekłe stany zapalne stawów Zapalenia okołostawowe Nerwobóle

Slide 30

PRZECIWWSKAZANIA Niewydolność krążenia Choroba nadciśnieniowa Stany wyniszczenia Skłonność do krwawień Stany chorobowe w okresie ostrym

Slide 31

KĄPIEL WIROWA Tę postać kąpieli nazywa się również masażem wirowym. W zabiegu tym wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne, związane z ruchem wirowym.

Slide 32

METODYKA Zabieg wykonuje się w specjalnych zbiornikach przystosowanych do zabiegów na kończynach górnych, kończynach dolnych oraz dla całego ciała. Zbiorniki te są wyposażone w urządzenia o napędzie mechanicznym, wprawiające wodę w ruch wirowy. Kąpiel ta stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciała. Powoduje ona rozluźnienie tkanek, zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz złagodzenie bólu. Temperatura wody od 32 do 40 stopni C. Czas zabiegu 15-20 minut.

Slide 33

WSKAZANIA Przewlekłe stany zapalne Stany pourazowe Przewlekłe zapalenia stawów Zapalenia okołostawowe Przykurcze bliznowe

Slide 34

PÓŁKĄPIELE

Slide 35

PÓŁKĄPIEL CIEPŁAMETODYKA Temperatura wody wynosi na początku zabiegu 32-34 stopni C. Woda powinna sięgać choremu do pępka, gdy chory siedzi w wannie. Przed kąpielą pacjent zmywa twarz i klatkę piersiową zimną wodą W czasie zabiegu kąpielowy kilkakrotnie polewa wodą plecy i kark chorego. Przed użyciem węża gumowego wpuszcza się następnie do wanny zimną wodę, aby obniżyć temperaturę wody kąpielowej o 4-5 stopnie. Ochłodzoną wodą polewa się ponownie chorego. Czas zabiegu wynosi 4-5 minut. Po wyjściu chorego z wody wyciera się go ogrzanym ręcznikiem kąpielowym.

Slide 36

WSKAZANIA Nerwica Psychonerwica Ograniczone schorzenia układu nerwowego Półkąpiele ciepłe łączy się niekiedy ze szczotkowaniem KKG, KKD, klatki piersiowej i brzucha, przy użyciu szczotki o niezbyt twardym włosiu. Szczotkowanie wykonywane w trakcie półkąpieli pobudza naczynia skórne i znajduje zastosowanie w niektórych chorobach skóry, przewlekłych schorzeniach gośćcowych i nerwobólach.

Slide 37

PÓŁKĄPIEL GORĄCA- METODYKA Temperatura wody wynosi 38-42 stopni C. Czas zabiegu 10-15 minut. Wskazania: Przewlekłe schorzenia gośćcowe Nerwobóle Przewlekłe stany zapalne narządów rodnych oraz układu moczowego Przeciwwskazania: nie stosuje się u osób wyniszczonych i w wieku starszym.

Slide 38

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

Dane:
  • Liczba slajdów: 38
  • Rozmiar: 0.14 MB
  • Ilość pobrań: 996
  • Ilość wyświetleń: 11511
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie