Muzyka

Instrumęty strunowe

6 lat temu

Zobacz slidy

Instrumęty strunowe - Slide 1
Instrumęty strunowe - Slide 2
Instrumęty strunowe - Slide 3
Instrumęty strunowe - Slide 4
Instrumęty strunowe - Slide 5
Instrumęty strunowe - Slide 6
Instrumęty strunowe - Slide 7
Instrumęty strunowe - Slide 8

Treść prezentacji

Slide 1

IN S TR U M EN TY S TR U N O W E SZARPANE: -harfa -banjo -gitara SMYCZKOWE: -skrzypce -altówka UDERZANE: -fortepian -pianino

Slide 2

H arfa Instrument strunowy szarpany w kształcie stylizowanego trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, wywodzący sie z łuku muzycznego. Harfa była znana już w Azji Mniejszej około 5000 lat temu. Znana była również w kulturze w starożytnej Mezopotamii Instrumenty przypominające harfę znaleźć można w wielu kulturach. Współczesną popularność instrument ten zawdzięcza królowej Francji Harfa jest instrumentem narodowym w Peru, Irlandii i Paragwaju.

Slide 3

B anjo muzyczny instrument strunowy z grupy szarpanych. banjo posiada okrągłe pudło rezonansowe przypominające tamburyn. Struny (4-8) rozpięte są wzdłuż gryfu z progami. W banjo 5-strunowym piąta struna - krótsza traktowana jest jako struna burdonowa i strojona jest od połowy gryfu. Rodzaje banjo to:banjo 4-strunowe banjo 5-strunowe ,występujące w dwóch odmianach - z rezonatorem i bez ( banjo 6-strunowe, strojone jak gitara; banjo elektryczne.

Slide 4

G itara Instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. W Instrumencie wszystkie dźwięki zapisane w nutach brzmią na gitarze oktawę niżej niż wynikałoby to z zapisu nutowego .Klucz wiolinowy z dopisaną małą ósemką pod spodem nazywa się kluczem gitarowym. Gitary są wykonywane i naprawiane przez lutników, a obecnie w coraz większym stopniu maszynowo, jednak najlepszej jakości instrumenty są nadal wykonywane ręcznie bądź z dużym udziałem człowieka. Muzyk, który gra na gitarze to gitarzysta. Muzyk grający na gitarze basowej to basista

Slide 5

Skrzypce Pudło skrzypiec składa się z dwóch lekko wypukłych płyt, wierzchnia często wykonana z drewna świerkowego, dolna z drewna jaworowego. Płyty łączą ze sobą boczki, również z drewna jaworowego. Płyty mają boczne wycięcia w kształcie litery C. Górna płyta wzmocniona jest belką przebiegającą pod struną G. Od wewnątrz płytę górną i dolną rozpiera drewniany kołeczek zwany duszą Do pudła rezonansowego przymocowana jest szyjka, na niej znajduje się gryf a całość kończy komora kołkowa z główką zwykle w charakterystycznym kształcie ślimaka. 4 struny, podparte na podstawku napinane są za pomocą kołków umieszczonych w komorze kołkowej..

Slide 6

A ltów ka muzyczny instrument strunowy z grupy chordofonów smyczkowych. Altówka jest nieco większa od skrzypiec ma niższy, głębszy i łagodniejszy ton. Większa od skrzypiec, ale na tyle niewielka, by można grać na niej jak na skrzypcach opierając na ramieniu. Struny, podparte na mostku napinane są za pomocą stożkowatych naciągów Struny altówki, niegdyś wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych dziś niemal wyłącznie wykonywane są ze stali lub tworzyw sztucznych z cienką stalową owijką. Technika gry na altówce jest taka sama jak na skrzypcach, altowiolista gra z nieco większym oparciem. Smyczek jest nieco dłuższy i nieco cięższy niż w skrzypcach. Altówka powstała wraz ze skrzypcami w okresie baroku i była używana jako instrument akompaniujący skrzypcom, grający zwykle w rejestrach środkowych, pogłębiając przestrzeń muzyczną. Dopiero współcześnie, wraz z rozwojem sztuki instrumentacji zaczęto traktować altówkę jako samodzielny instrument nadając mu ważniejszą rolę w orkiestry symfonicznej. Zaczęto też komponować utwory solowe na altówkę.

Slide 7

Fortepian strunowy młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane są młoteczkami obciągniętymi filcem. Naciśnięcie klawisza powoduje uderzenie młoteczka w strunę, przenosząc jednocześnie dynamikę uderzenia w klawisz. Natychmiast po pobudzeniu struny młoteczek odbija się od niej i w zależności od siły uderzenia, zatrzymuje się wyżej lub niżej. Pozwala to na szybką repetycję Po zwolnieniu nacisku na klawisz do struny przyciskany jest tłumik wyciszający jej drgania. W ten dość skomplikowany sposób mechanizm fortepianu realizuje podstawową cechę tego instrumentu odróżniającą go od wcześniejszych instrumentów strunowych, klawiszowych, które nie miały możliwości kształtowania dynamiki dźwięku oraz czasu jego trwania. Ciekawostki Największa kolekcja fortepianów w Polsce znajduje się w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.     Johann Sebastian Bach nie napisał żadnego oryginalnego utw na fortepian.     Największy fortepian na świec zbudowała firma Challen w Malezj

Slide 8

Pianino Poprzednikami pianina było klawicyterium .Za pierwszego budowniczego fortepianu uważa się Włocha Bartolomeo Cristoforiego, który zbudował pierwszy instrument strunowy z mechanizmem młoteczkowym ok. 1709 roku. Mechanizm pianinowy ulepszył i opatentował Wornum w 1826 r. Rozwiązanie to było na tyle dobre, że stosuje się je po dziś dzień. Jedyną modyfikacją jest zastosowanie innego tłumika. Długo jednak pianino nie zdobywało popularności. Popularność zdobyło pianino w drugiej połowie XIX wieku, gdy w mieszczańskich domach zaczęło ono wypierać fortepian z powodu niższej ceny i mniejszych rozmiarów Pianino jest obecnie bardzo popularnym instrumentem strunowym.

Dane:
  • Liczba slajdów: 8
  • Rozmiar: 0.48 MB
  • Ilość pobrań: 533
  • Ilość wyświetleń: 10084
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie