Geografia

Dziura ozonowa

6 lat temu

Zobacz slidy

Dziura ozonowa - Slide 1
Dziura ozonowa - Slide 2
Dziura ozonowa - Slide 3
Dziura ozonowa - Slide 4
Dziura ozonowa - Slide 5
Dziura ozonowa - Slide 6

Treść prezentacji

Slide 1

BIOLOGIA Dziura ozonowa

Slide 2

Co to dziura ozonowa? Dziura ozonowa - czyli znaczący ubytek ozonu w górnych warstwach atmosfery, przez kolejne dziesięciolecia będzie się utrzymywać. Problem pojawił się gdy zaczęto używać związki, które wykorzystywane były : w sprężarkach, w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, do produkcji lakierów, w przemyśle kosmetycznym, w medycynie.

Slide 3

Co jest przyczyną dziury ozonowej? Przyczyną tworzenia się dziury ozonowej jest niszczenie ozonu w atmosferze przez freony. Są to związki chemiczne, które w wyniku promieniowania ultrafioletowego rozkładają się na węgiel, fluor i chlor. Chlor wchodzi następnie w reakcję z ozonem prowadząc do tworzenia się tlenków i zwykłego tlenu. Tlenki chloru łączą się z kolei w dwutlenki chloru i uwalniają pojedyncze atomy chloru, które rozbijają cząsteczki ozonu. Owe reakcje zachodzą, aż do zupełnego wyczerpania się cząstek ozonu albo do usunięcia chloru w wyniku innych reakcji chemicznych. Szacuje się, iż rocznie zawartość ozonu spada od ok. 0,2 nad równikiem do ok. 0,4 - 0,8 w szerokościach umiarkowanych. Jednak najszybciej ilość ozonu maleje nad biegunem południowym. Od czasu odkrycia dziury ozonowej w 1985 r. jej powierzchnia nad Antarktydą powiększyła się o 15.

Slide 4

Co jest skutkiem dziury ozonwej? Zmniejszenie się ilości ozonu w atmosferze może mieć poważne konsekwencje dla życia na Ziemi. Jest on odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do naszego globu ze Słońca. Promieniowanie to jest bardzo szkodliwe dla wszelkich organizmów żywych. Prowadzi do uszkodzeń komórek, poprzez oparzenia skóry. Może powodować zmiany w ich materiale genetycznym i wywoływać tym samym choroby nowotworowe (m. in. czerniak). Nadmiar promieniowania UV przyczynia się także do osłabienia odporności organizmów, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka zarażenia chorobami wirusowymi i pasożytniczymi. Przyspiesza także procesy starzenia się skóry. Jest również niebezpieczny dla oczu - może być przyczyną m. in. zaćmy. Wzrost promieniowania UV niekorzystnie wpływa także na rośliny. Może prowadzić do uszkodzeń wielu gatunków roślin żywieniowych, co z kolei może wpłynąć na zmniejszenie produkcji i pogorszenie jakości żywności. Zanik ozonu w atmosferze prowadzi także do zmian klimatycznych na Ziemi.

Slide 5

Jak zapobiegać dziurze ozonowej? My, jako ludzie możemy przyczynić się do zmniejszenia dziury ozonowej. Powinniśmy świadomie wybierać się na zakupy. I tak na przykład gdy chcemy kupić kosmetyki, omijamy dezodoranty zawierają freon, a wybieramy na przykład kosmetyki w kulkach lub kosmetyki ze specjalnymi aplikaturami. Kolejną ważną sprawą jest to by zadbać o zużyte lodówki zarówno te które wydzielają freon jak i te które są ulepszone i nie potrzebowały freonu. Taki sprzęt oddajemy do sklepów, które prowadzą zbiórki zepsutych maszyn. Poza tymi czynnościami dużo zależy również od władz, które odpowiednimi ustawami mogą wymusić na producentach zaprzestanie używania freonu w różnych produktach. Władze również mogłyby wywierać wpływ na inne kraje aby zaprzestały używania freonu.

Slide 6

KONIEC Dziękujemy za uwagę! :D

Dane:
  • Liczba slajdów: 6
  • Rozmiar: 0.15 MB
  • Ilość pobrań: 751
  • Ilość wyświetleń: 13438
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie