Biologia

Efekt cieplarniany

5 lat temu

Zobacz slidy

Efekt cieplarniany - Slide 1
Efekt cieplarniany - Slide 2
Efekt cieplarniany - Slide 3
Efekt cieplarniany - Slide 4
Efekt cieplarniany - Slide 5
Efekt cieplarniany - Slide 6
Efekt cieplarniany - Slide 7
Efekt cieplarniany - Slide 8
Efekt cieplarniany - Slide 9
Efekt cieplarniany - Slide 10
Efekt cieplarniany - Slide 11
Efekt cieplarniany - Slide 12
Efekt cieplarniany - Slide 13
Efekt cieplarniany - Slide 14
Efekt cieplarniany - Slide 15
Efekt cieplarniany - Slide 16
Efekt cieplarniany - Slide 17
Efekt cieplarniany - Slide 18
Efekt cieplarniany - Slide 19
Efekt cieplarniany - Slide 20
Efekt cieplarniany - Slide 21

Treść prezentacji

Slide 1

Efekt cieplarniany Część 1

Slide 2

Czym jest efekt cieplarniany? Ziemia posiada atmosferę o grubości ponad 1000 kilometrów. Atmosfera zawiera masy powietrza, które zatrzymują i magazynują ciepło pochodzące ze słońca pod postacią promieniowania podczerwonego. Podwyższenie temperatury powierzchni Ziemi będące skutkiem zatrzymywania energii słonecznej przez gazy cieplarniane nazywane jest efektem cieplarnianym lub szklarniowym.

Slide 3

Czym są gazy cieplarniane? Gazy cieplarniane są lotnymi substancjami chemicznymi występującymi w atmosferze, których budowa fizykochemiczna pozwala na zatrzymywanie i magazynowanie energii cieplnej oraz przekazywanie jej do powierzchni Ziemi w postaci promieniowania podczerwonego.

Slide 4

Powstawanie efektu cieplarnianego Znaczna część promieniowania słonecznego jest przepuszczana przez atmosferę ziemską i pochłaniana przez powierzchnię Ziemi, co powoduje jej ogrzanie. Wskutek ocieplenia powierzchni Ziemi następuje emisja promieniowania podczerwonego. Znaczna część tego promieniowania jest pochłaniana przez znajdujące się w atmosferze cząsteczki wody, dwutlenku węgla i innych gazów oraz przez drobne kropelki wody w chmurach.

Slide 5

Energia cieplna jest przekazywana przez atmosferę głównie z powrotem do powierzchni Ziemi w postaci tzw. promieniowania zwrotnego, a tylko częściowo w przestrzeń kosmiczną. Promieniowanie zwrotne ogrzewa ponownie powierzchnię Ziemi, dlatego jest podstawową przyczyną występowania na naszej planecie efektu cieplarnianego. Energia oddawana przez naszą planetę jest mniejsza od energii przyjmowanej pochodzącej ze Słońca.

Slide 6

Promieniowanie odbite od Ziemi Promieniowanie pochłaniane przez atmosferę Promieniowanie odbijane przez atmosferę Strefa kondensacji gazów cieplarnianych Promieniowanie odbite Promieniowanie docierające do Ziemi Promieniowanie emitowane z Ziemi

Slide 7

Przyczyny powstawania wypalanie lasów, naturalne pożary, spalanie paliw produkcja lodówek, zamrażarek, dezodorantów itp. elektrociepłownie i środki transportu Struktura gazów cieplarnianych pochodzenia antropogenicznego emitowanych do atmosfery procesy gnilne, hodowla bydła i uprawa ryżu działalność powodująca zwiększenie stężenia tlenków azotu i węglowodorów dwutlenek węgla - 55 inne gazy cieplarniane - 24 metan - 15 tlenki azotu - 6

Slide 8

Skutki efektu cieplarnianego: wzrost temperatury wysychanie rzek i jezior topnienie lodowców zalewanie niżej położonych terenów susze zmiana lokalnych i globalnych warunków klimatycznych Ziemi

Slide 9

Zapobieganie Rozwijanie edukacji ekologicznej Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych Zmniejszenie emisji gazów niszczących ozon Stosowanie alternatywnych źródeł energii Oszczędzanie energii

Slide 10

Efekt cieplarniany jest jednym z największych zagrożeń współczesnej cywilizacji. Żyjemy w okresie wielkiego rozwoju przemysłowego i jesteśmy często tak zapatrzeni w siebie, że nie zauważamy szkód, jakie wyrządzamy naszemu, jak dotąd jedynemu, domowi, czyli Ziemi.

Slide 12

Dziura ozonowa Część 2

Slide 13

CZYM JEST DZIURA OZONOWA ? W atmosferze ziemskiej na wysokości od 10 do 50 km występuje warstwa o podwyższonej koncentracji ozonu (O3) ozonosfera. Maksymalne stężenie ozonu utrzymuje się na wysokości ok. 23 km. Od końca lat 70 - tych obserwuje się znaczny spadek zawartości ozonu, szczególnie nad Antarktydą, w rejonie bieguna południowego. Zmniejszenie koncentracji ozonu w ozonosferze jest nazywane dziurą ozonową.

Slide 14

POWSTAWANIE DZIURY OZONOWEJ. Dziura ozonowa powstaje wskutek niszczenia warstwy ozonowej przez związki chemiczne, zwane freonami. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego freony ulegają fotolizie, w wyniku czego uwalniane zostają atomy chloru.

Slide 15

SKUTKI NIESZCZENIA WARSTWY OZONOWEJ. Ozonosfera pochłania bardzo szkodliwe dla wszystkich żywych organizmów promieniowanie ultrafioletowe (UV) o długości fali poniżej 390 nm. Niszczenie warstwy ozonowej prowadzi do zmniejszania się efektywności pochłaniania promieni UV. W wyniku tego organizmy są narażone na zwiększone promieniowanie ultrafioletowe.

Slide 17

Promieniowanie ultrafioletowe może jednak negatywnie wpływać bezpośrednio na ludzi. Poprzez wytwarzanie pigmentów w skórze, człowiek tylko w niewielkim stopniu jest zdolny do obrony. Nadmierne promieniowanie UV może osłabiać u ludzi system immunologiczny i tym samym zmniejszać odporność na infekcje i choroby. Wśród chorób tych najgroźniejsze są z pewnością choroby nowotworowe, a szczególnie nowotwory skóry (np. czerniak).

Slide 18

OCHRONA WARSTWY OZONOWEJ. Już w 1971 roku dwóch chemików zauważyło i udowodniło niszczący wpływ freonów na warstwę ozonową atmosfery. Komisja do spraw ochrony środowiska ONZ zwróciła uwagę na to zjawisko dopiero w 1976 roku. Od tego czasu freony znalazły się na liście związków chemicznych niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Konkretne działania mające na celu niedopuszczenie do zmniejszania się warstwy ozonowej nad powierzchnią kuli ziemskiej zaczęto jednak podejmować dopiero od 1982 roku, kiedy to dr Joe Farman odkrył na Antarktydzie Zachodniej całkowity zanik ozonu w atmosferze.

Slide 19

Od pewnego czasu podejmowane są różne działania w celu zahamowania niszczenia warstwy ozonowej. W 1987 roku wiele państw zobowiązało się na konferencji w Montrealu do ograniczenia produkcji i stosowania gazów rozkładających ozon (freonów i halonów). W wyniku tych decyzji już w 1997 roku zanotowano stopniowy wzrost ozonu w stratosferze. Ze względu na długi czas przebywania freonów i halonów w atmosferze (nawet do 130 lat), proces regeneracji ozonu będzie postępował powoli.

Slide 21

Prezentację wykonali: Grzegorz Jaz (część I) Marcin Pajtak (część II) Klasa IIBG

Dane:
  • Liczba slajdów: 21
  • Rozmiar: 5.31 MB
  • Ilość pobrań: 59
  • Ilość wyświetleń: 5906
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie