Slide 1
Działania zbrojne w Europie Zachodniej w latach 1939 1940. Wojna zimowa. Atak III Rzeszy na Danię i Norwegię. Francuska kampania Hitlera. Bitwa o Anglię.
Slide 2
Wojna zimowa. 28 IX 1939 r. III Rzesza i ZSRR podpisały układ o rozgraniczeniu wpływów w Polsce. Częściowo zmieniono wtedy układ Ribbentrop Mołotow (zmiana granic wpływów na wschodzie). Wskutek tego w zasięgu ZSRR miała znaleźć się Litwa, w zamian za dostawy surowców niemieckich dla Sowietów. Dawało to Stalinowi otwarte pole manewru dla działań wojennych wobec sąsiadów, m.in. Finlandii, z którą w listopadzie 1939 r. rozpoczął wojnę. Była to tzw. wojna zimowa.
Slide 3
Wojna zimowa Finlandia zaatakowana przez ZSRR jednak nie poddała się zbyt szybko. Finowie stawili zacięty opór wobec Armii Czerwonej. Dodatkowo wzbudziło to sprzeciw Francji i Wielkiej Brytanii. Wojna zimowa zmieniła się w szereg męczących, trudnych walk (linia Mannerheima). Stalin zaproponował więc pokój Finlandia zachowała niezależność, ale okupiła to oddaniem 10 swojego terytorium, czyli Karelię. Ponadto ZSRR przesunęło swoją północną granicę o 150 km na północ i w tej chwili sięgała ona aż po Wyborg.
Slide 4
Linia Mannerheima
Slide 6
Litwa, Łotwa i Estonia Jesienią 1939 r. polityczne naciski na Litwę, Łotwę i Estonię ze strony ZSRR, państwa te zgodziły się na udostępnienie Armii czerwonej swoich baz wojskowych. Skutkiem tego było obalenie dotychczasowych władz i przejęcia rządów przez komunistów. Powstały więc Litewska, Łotewska i Estońska Republika Sowiecka.
Slide 7
Działania III Rzeszy w Norwegii i Danii. Działania przeciwko państwom skandynawskim III Rzesza zaplanowała już na wczesną zimę 1939 roku. Jednakże okupiona dużymi stratami kampania w Polsce, zmusiła A. Hitlera do odsunięcia tych działań na wiosnę 1940 roku. 1 marca 1940r. Hitler podpisał dyrektywę o kryptonimie Weserübung, w której zawarte były plany zajęcia Danii i Norwegii. Na dowódcę wyznaczył on gen. Nikolausa von Falkenhorsta. Zajęcie Danii i Norwegii miało dać Niemcom gwarancję na dostawy rudy żelaza ze Szwecji. Ale nie tylko .
Slide 8
Przyczyny ataku na Danię i Norwegię Zdobycie bezpiecznej drogi dostaw rudy żelaza ze Szwecji Łatwiejszy dostęp do Wielkiej Brytanii. Opanowanie głębokich fiordów norweskich naturalnych portów i kryjówek Opanowanie portów norweskich Opanowanie portu Narwik co dawało kontrolę na Morzu Północnym; Zablokowanie dostępu do Morza Bałtyckiego;
Slide 9
Wojna z Danią i Norwegią Zaatakowana Dania (09.04.1940) poddała się po jednym dniu walki i ogłoszono ją protektoratem Rzeszy. Norwegia miała ulec bardzo szybko pod naporem ataków wojny błyskawicznej. Sytuacja jednak skomplikowała się gdy do Norwegii przybyły posiłki brytyjskie, francuskie i polskie (Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Zygmunta Szyszko Bohusza). Norwegia po dramatycznej bitwie o Narwik (9 IV 8 VI) wreszcie uległa, a stało się tak dzięki faszystowskiemu ugrupowaniu szpiegowskiemu mjr. Vidkuna Quislinga (tzw. V Kolumna), która rozpracowywała norweskie punkty strategiczne. Ostatecznie Norwegia poddała się 10 czerwca 1940 r.
Slide 10
Bitwa o Narwik (09.04.- 08.06. 1940)
Slide 11
Vidkun Quisling
Slide 12
Kampania francuska Jeszcze w trakcie trwania kampanii norweskiej, 10 maja 1940 roku dywizje niemieckie zaatakowały Belgię i Holandię, która poddała się po kilku dniach. Belgia stawiała opór przez 2 tygodnie. Rządy tych państw udały się na emigrację do Londynu. Celem Hitlera była jednak Francja, którą chciał zaatakować (wzorem I wojny światowej) od strony Belgii. Francuzi jednak by nie dopuścić do ponownego ataku od północnego wschodu, zbudowali w okresie międzywojennym system umocnień wzdłuż granicy z Belgią - tzw. Linia Maginota.
Slide 13
Linia Maginota
Slide 14
Niemcy ominęli jednak umocnienia linii Maginota i ponownie zaatakowali Francję zgodnie z zasadami blitzkriegu, wykorzystując siłę pancerną i lotnictwo. Około 350 tys. żołnierzy francuskich wycofało się do Dunkierki i stamtąd desantowało się na W-y Brytyjskie (26.05 04.06. 1940 operacja Dynamo). W tym samym czasie (10 czerwca 1940) wojnę Francji wypowiedziały Włochy. Pierwszym celem do zdobycia okazał się być Paryż, do którego Niemcy wkroczyli 14 czerwca. Nowym premierem Francji został marszałek Philippe Pétain, który 22 czerwca podpisał zawieszenie broni.
Slide 16
Philippe Pétain
Slide 17
Podział Francji Zwyciężona Francja została podzielona na dwie strefy część północna kraju wraz z Paryżem została pod okupacją hitlerowską, natomiast południowa część została zamieniona w tzw. Państwo Francuskie ze stolicą w Vichy , zwane odtąd państwem Vichy na którego czele stanął Philippe Pétain. Był to rząd marionetkowy, kolaboracyjny w stosunku do Niemiec.
Slide 18
Komitet Wolnej Francji Część polityków, która nie zgadzała się na kolaborację z III Rzeszą, zdołała się przedostać do Londynu. Na ich czele stanął Charles de Gaulle, który na emigracji utworzył Komitet Wolnej Francji emigracyjny rząd francuski.
Slide 19
Upadek Francji Kapitulacja Francji, jako najsilniejszego państwa dotychczasowej Europy zaszokował świat. Jedynym krajem, który był w stanie sprzeciwić się III Rzeszy, była Wielka Brytania, na której czele stanął teraz Winston Churchill (skompromitowany polityką appeasmentu Chamberlain podał się do dymisji).
Slide 20
Polacy w kampanii francuskiej Po przegranej wojnie obronnej 1939 r. wielu Polakom udało się przekroczyć granicę z Węgrami i przedostać się do krajów Europy Zachodniej, m.in. do Francji. 10 czerwca 1940 r. kiedy Hitler zaatakował ten kraj, wielu Polaków przyłączyło się do Francuzów w walce o niezależność ich kraju.
Slide 21
Na mocy porozumienia francusko polskiego podpisanego przez gen. Sikorskiego, we Francji rozpoczęto formowanie polskich oddziałów wojskowych w miejscowości Coëtquidan była to szkoleniowa francuska baza wojskowa. Uformowano i przegrupowano wtedy: - Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich gen. Z. Szyszko Bohusza; - I dywizję Grenadierów gen. B. Duch - X Brygadę Pancerną gen. S. Maczek - II Dywizję Strzelców Pieszych B. Prugar Ketling - Grupę 150 lotników polskich Polskie oddziały walczyły w najcięższych walkach przy linii Maginota oraz brały udział w obronie Paryża, Verdun i Reims.
Slide 22
Bitwa o Anglię W 4 tygodnie po kapitulacji Francji, Hitler wydał rozkaz przystąpienia do realizacji planu Lew Morski Seelöwe (Sealion), którego celem było zniszczenie lotnictwa i floty brytyjskiej, do tego stopnia by III Rzesza mogła niezagrożona dokonać desantu na Wyspy Brytyjskie. Powietrzna walka zwana Bitwą o Anglię trwała od 08.08.1940 do 31.10.1940 i dzieliła się na 4 etapy.
Slide 23
Etapy Bitwy o Anglię I etap 08 18.08.1940 ataki niemieckie na lotniska i porty na południu Wysp; niszczenie konwojów z dostawami; II etap 19.08. 05.09 ataki lotnicze na lotniska położone w głębi kraju; III etap 06.09 30.09 ataki lotnicze na Londyn i większe miasta brytyjskie; IV etap 01.10 31.10 nocne naloty i bombardowania;
Slide 24
Plan operacji Lew Morski
Slide 25
Porażka Niemiec Mimo ogromnej przewagi powietrznej III rzeszy, nie zdołała ona zniszczyć większości floty morskiej i powietrznej Wielkiej Brytanii (samoloty ewakuowano na północ, na mniejsze lotniska, a flota wypłynęła w morze). Dokonano tego za sprawą wykorzystania radarów oraz odszyfrowano niemieckie rozkazy dzięki maszynie szyfrującej Enigma, dostarczonej Brytyjczykom przez wywiad polski na jesieni 1939 roku. III Rzesza w Bitwie o Anglię poniosła dotkliwą porażkę, straciła ok. 1730 samolotów ( ok. 52 Luftwaffe). Hitler zaś musiał odłożyć na później plany zdobycia Wielkiej Brytanii.
Slide 26
Polacy w Bitwie o Anglię W czasie operacji Dynamo desantu z Dunkierki, na Wyspy Brytyjskie przedostało kię kilkanaście tysięcy Polaków, w tym również 150 pilotów samolotów. 05.08.1940 r. rząd brytyjski podpisał z polskim rządem umowę, na mocy której utworzono 2 dywizjony lotnicze 302 i 303 oraz 2 dywizjony bombowe 300 i 301. Początkowo Brytyjczycy nie chcieli dopuścić polskich pilotów do swych maszyn, uzasadniając to tym, że Polacy nie obsługiwali nigdy tak nowoczesnych samolotów. Jednak po udanej akcji zniszczenia niemieckich samolotów, rząd brytyjski przyznał Polakom kilkadziesiąt samolotów. W konsekwencji polscy piloci wzięli udział w Bitwie o Anglię i zestrzelili 203 samoloty Luftwaffe ok. 12 sił powietrznych wroga. Szczególnie zasłużył się pilot Stanisław Skalski.
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!