Język Polski

„Balladyna” Juliusz Słowacki

6 lat temu

Zobacz slidy

„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 1
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 2
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 3
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 4
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 5
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 6
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 7
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 8
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 9
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 10
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 11
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 12
„Balladyna” Juliusz Słowacki - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

Balladyna Juliusz Słowacki

Slide 2

Geneza utworu Słowacki napisał Balladynę jesienią 1834 roku w Genewie. Historycy literatury (np. Mieczysław Inglot) doszukują się jej korzeni w ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej. Istotną rolę miałaby tu odgrywać sytuacja Polaków na emigracji. Powstanie listopadowe (1830 1831) zakończyło się klęską. Rozpoczęły się represje rosyjskie wobec Polaków. Inteligencja polska, pisarze, politycy, artyści, szlachta i powstańcy zaczęli masowo wyjeżdżać. Ów ruch masowe wyjazdy - nazwano Wielką Emigracją. Ośrodki emigracyjne znajdowały się w wielu krajach: we Francji (Paryż), Belgii, Wielkiej Brytanii, Saksonii i Szwajcarii. Tam właśnie udał się Słowacki.

Slide 3

Czas i miejsce akcji Wydarzenia dzieją się za czasów bajecznych, w okolicach jeziora Gopło. Akcja Balladyny toczy się w nieokreślonym dokładnie czasie za panowania króla Popiela III. W legendarne czasy poeta wprowadził jednak elementy anachroniczne czyli szczegóły, miejsce, sprawy, które były sprzeczne z epoką, do której zostały przeniesione. Słowacki, korzystając w sposób swobodny z dorobku historycznego, nie wahał się pomieszać epok i faktów, łącząc szczegóły z legend z zapisami z kronik, nie troszcząc się o realizm swej twórczości.

Slide 4

Główni bohaterowie Balladyna Alina Kirkor Goplana

Slide 5

Balladyna Starsza córka Wdowy o ciemnych włosach, alabastrowej cerze i czarnych oczach: Starsza jak śniegi (...) Niby listkami brzoza przyodziana; Ta z alabastrów - a ta zaś różana Ta ma pod rzęsą węgle ta fijołki (...) Bywa, że matka i Alina zwracają się do niej Bladyno, co dowodzi jasnej karnacji dziewczyny. Nimfa Goplana mówi o niej, że ma złe serce. Sama Wdowa twierdzi, że na jej widok płoszą się jaskółki. Balladyna jest leniwa, nie przejmuje się zbytnio starą matką, za to ta najwyraźniej troszczy się o starszą córkę. Balladyna to panna na wydaniu, która pierwsza powinna wyjść za mąż, dlatego staruszka woli, by dziewczyna dbała o swoją urodę.

Slide 6

Alina Alina jest jedną z głównych bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. Balladyna. Jest młodszą siostrą tytułowej Balladyny. Mieszka wraz z nią i matką (Wdową) w ubogiej leśnej chatce. Alina jest piękną dziewczyną o różanej cerze i fiołkowych oczach. Ma jasne, złociste włosy splecione w warkocz. W oczach Kirkora jawi się aniołem (Ta jako złote na zorzy aniołki). Uroda młodszej córki Wdowy była jakby odbiciem jej charakteru. Była wesoła, szczera, pogodna.

Slide 7

Kirkor Kirkor jest bogatym panemhrabią, właścicielem zamku o czterech wieżach. Za radą Pustelnika postanawia poślubić ubogą dziewczynę. Pragnął wrócić do zamku i wieść spokojny żywot u boku swej małżonki, nie miał jednak nic przeciwko zamieszkaniu pod dachem wieśniaczej chaty. Pustelnikowi również przyznaje się, iż jest stworzony do ,,ciszy wiejskiej i prostoty. Pokochał szczerze obie dziewczęta za sprawą Goplany oraz jej posłańców Skierki i Chochlika.

Slide 8

Goplana Goplana jest nimfą wodną, która charakteryzuje się dążeniem do upragnionych celów. Kocha Grabca, jednak na przeszkodzie stoi jej Balladyna. Można nazwać ją zazdrosną o ludzkie szczęście. Była dumna z tego, że jest królową jeziora Gopło.

Slide 9

Problematyka Kluczowym wątkiem romantycznego dramatu Juliusza Słowackiego jest opowieść o zbrodni jej przyczynach, okolicznościach, skutkach i sprawiedliwej karze. Główna bohaterka utworu (kreowana na wzór szekspirowskiej Lady Makbet) przechodzi swoistą metamorfozę od prostej, ubogiej dziewczyny przez żonę grafa aż po bezwzględną intrygantkę i morderczynię. Słowacki kładzie nacisk na ukazanie kolejnych stopni kariery swej bohaterki. Pierwszym z nich jest zabójstwo siostry Aliny. Pierwsza zbrodnia to moment zwycięstwa egoizmu bohaterki. Balladyna wybiera (według własnego mniemania) mniejsze zło, przekracza granice moralności w zamian za pewność dostatniego życia. Obierając drogę grzechu i zbrodni, przypieczętowuje swój los. Od tego momentu każdy, kolejny problem nowej władczyni będzie rozwiązywany w sposób ostateczny. Zło rodzi...

Slide 10

Wątek baśniowy baśniowy w Balladynie reprezentuje cała rzesza magicznych i fantastycznych stworzeń i wydarzeń, które w utworze zamieścił Słowacki. Jest to głównie Goplana, nimfa zamieszkująca jezioro Gopło, wróżka, tęskniąca za ludzkimi namiętnościami i troskami, bardzo je przeżywająca. Nieśmiertelność, której tak bardzo pożądała, mogło zapewnić jej tylko małżeństwo z człowiekiem, a jej wybór padł na Grabca Wątek

Slide 11

Wątek polityczny Opiera się na problematyce władzy oraz na ukazaniu antyfeudalnych tendencji. Tworzą go natomiast dążenie Popiela III, Balladyny oraz jej kochanka Kostryna, do władzy. Namiętność, jaką budzi w bohaterach żądza władzy i panowania, jest zasadniczym tematem dramatu, której autor podporządkował inne wątki poboczne.

Slide 12

Przebieg akcji 1.Kirkor zasięga rady Pustelnika w sprawie wyboru żony. 2.Zakochana Goplana knuje podstęp. 3.Kirkor spotyka Alinę i Balladynę. 4.Goplana zamienia Grabca na jedna noc w wierzbę. 5.Balladyna popełnia pierwszą zbrodnię. 6.Filon zakochuje się w zmarłej Alinie. 7.Goplana budzi wyrzuty sumienia u Balladyny. 8.Balladyna okłamuje matkę i Kirkora. 9.Kirkor bierze ślub z Balladyną. 10.Kirkor odjeżdża. 11.Balladyna nawiązuje znajomość z Kostrynem. 12.Balladyna zamyka matkę w wieży. 13.Pustelnik przekazuje Kirkorowi prawdziwą koronę królewską. 14.Filon szuka grobu Aliny. 15.Balladyna idzie do Pustelnika. 16.Grabiec zostaje królem. 17.Balladyna z Kostrynem zabijają Gralona przywożącego tajemniczy dar Kirkora. 18.Grabiec odwiedza Balladynę. 19.Kirkor u Pustelnika poznaje prawdę o Balladynie. 20.Balladyna zabija Grabca i kradnie koronę. 21.Balladyna z Kostrynem planują zabicie Pustelnika. 22.Kirkor dowiaduje się o śmierci starca. 23.Kostryn i Balladyna walczą przeciw Kirkorowi. 24.Kostryn informuje o zabiciu Kirkora. 25.Balladyna uśmierca Kostryna trucizną. 26.Odbywa się sad. 27.Piorun zabija złą królową.

Slide 13

Prezentację wykonali: Sylwia Ząbkowska Adrian Gołąb

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 0.61 MB
  • Ilość pobrań: 196
  • Ilość wyświetleń: 7275
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie