Geografia

Ameryka

6 lat temu

Zobacz slidy

Ameryka - Slide 1
Ameryka - Slide 2
Ameryka - Slide 3
Ameryka - Slide 4
Ameryka - Slide 5
Ameryka - Slide 6
Ameryka - Slide 7
Ameryka - Slide 8
Ameryka - Slide 9
Ameryka - Slide 10
Ameryka - Slide 11
Ameryka - Slide 12
Ameryka - Slide 13
Ameryka - Slide 14
Ameryka - Slide 15
Ameryka - Slide 16
Ameryka - Slide 17
Ameryka - Slide 18
Ameryka - Slide 19
Ameryka - Slide 20
Ameryka - Slide 21

Treść prezentacji

Slide 1

Ameryka Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g

Slide 2

Ameryka Leży na półkuli zachodniej. Od Europy oddziela ją Ocean Atlantycki, a od Azji Ocean Spokojny. Ameryka składa się z 2 kontynentów: Ameryki Północnej Ameryki południowej Połączone są Przesmykiem Panamskim. Zamieszkuje ją ponad 900 milionów osób. Największymi państwami są: Kanada USA Brazylia

Slide 3

Ludy Ameryki przed jej odkryciem Przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków zamieszkiwali ją: Inkowie Aztekowie Majowie Nazywani byli Indianami.

Slide 4

Kto odkrył Amerykę i kto się przyczynił do rozwoju przemysłu? Krzysztof Kolumb: Był włoskim żeglarzem w służbie hiszpańskiej 11 października 1492 roku odkrył Amerykę Ignacy Domeyko: Był polskim geologiem i inżynierem górnictwa Przyczynił się do rozwoju przemysłu w Ameryce. Stworzył podstawy eksploatacji.

Slide 5

Ameryka Północna Ameryka Północna to kontynent o powierzchni 24 242 000 km położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa. Od zachodu Amerykę Północną otacza Ocean Spokojny, od północy Ocean Arktyczny, a od wschodu Ocean Atlantycki. Ameryka Północna posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Tworzą ją liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Największym półwyspem kontynentu jest Półwysep Labrador.

Slide 6

Ameryka Południowa Ameryka Południowa kontynent leżący na półkulach południowej oraz północnej i zachodniej. Od wschodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Ameryka Południowa jest kontynentem wielojęzycznym: hiszpański, portugalski, niderlandzki, angielski, francuski i języki indiańskie. Pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Południowej z Azji .

Slide 7

Zwierzęta Ameryki Piżmowół Wilk Niedźwiedź

Slide 8

Linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Ameryki Linia brzegowa: Ameryki Północnej jest dobrze rozwinięta Ameryki Południowej jest słabo rozwinięta W ukształtowaniu terenu Am. Północnej dominują wyżyny, a w Am. Południowej niziny.

Slide 9

Systemy górskie w Ameryce Najdłuższy system górski to: Kordyliery ( najwyższy szczyt to Mc Kinley wys. 6194 m n.p.m. Am. Północna) Andy ( najwyższy szczyt to Aconcagua wys. 6960 m n.p.m. Am. Południowa) Biegną wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki.

Slide 10

Strefy klimatyczne Ameryki Na Ameryce występują strefy klimatyczne: Strefa klimatów równikowych Strefa klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Strefa klimatów umiarkowanych Strefa klimatów okołobiegunowych

Slide 11

Rzeki Ameryki Największe rzeki Ameryki to: Amazonka ( dł. 7004 km ), leży w Brazylii Mackenzie ( dł. 4240 km ), leży w Kanadzie.

Slide 12

Amazonka i jej mieszkańcy Mieszkańcy Indianie trudnią się: myślistwem zbieractwem rybołówstwem Rośliny żywieniowe: maniok kukurydza fasola

Slide 13

Prerie Cechy klimatu: Mało opadów, W części północnej temp. jest wyższa niż w części południowej, Klimat zależy od położenia geograficznego. Formacje roślinne: Kaktusy Sucholubne trawy Byliny

Slide 14

Tajga Tajga - lasy szpilkowe występują w Ameryce Północnej (Alaska i Kanada). Tajgę w większości porastają lasy iglaste oraz w niewielkim stopniu lasy liściaste. Na obszarach tajgi rosną głównie drzewa iglaste: świerki, sosny, limby, jodły syberyjskie i modrzewie. Występuje tam wiele gatunków ssaków, takich jak łosie, łasice, gronostaje, wiewiórki, rosomaki, borsuki, rysie, lisy, wilki, niedźwiedzie i kuny.

Slide 15

Tundra Tundra - bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty. Latem temperatura nie przekracza 15C, trwa dzień polarny, a w zimę temperatura dochodzi do -48C. Trwa noc polarna. Najliczniejszymi i najbardziej charakterystycznymi ssakami tundry są lemingi. Ludy zamieszkujące tundrę to: Inuici (Eskimosi), Samowie (Lapończycy), Jakuci, Jukagirzy, Nieńcy, Czukcze

Slide 16

Las Równikowy Las równikowy położony jest w Ameryce Południowej. Cechy klimatu lasu równikowego: Wilgotno Gorąco Mgliście Deszczowo Występują tam deszcze zenitalne.

Slide 17

Zwierzęta i rośliny lasu równikowego. Zwierzęta: Tapir Małpy Leniwce Tukany Papugi Jaguary Pumy Węże Rośliny: Kauczukowiec Puchowiec Liany Epifity

Slide 18

Czy wiecie, że Nazwa Indianie została nadana ludom Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, który myślał, że dopłynął do Indii. Na pograniczu Argentyny i Brazylii znajduje się cud natury wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zespół 275 wodospadów w kształcie podkowy przy rozwidleniu rzeki Iguazu ma 82 m wysokości i aż 2,5 km szerokości.

Slide 19

Most Tęczowy jest nie tylko największym naturalnym mostem na świecie, ale również jednym z najpiękniej ukształtowanych i ubarwionych dzieł natury. Rozciąga się nad kanionem w czerwonej, skalistej i pustynnej okolicy w stanie Utah, w USA. Ten wspaniały most ma 94 m długości i łączy brzegi kanionu o szerokości 85 m. Wyobraźcie sobie parę rękawiczek z jednym palcem skierowanych kciukami ku niebu, wysokich na setki stóp, zbudowanych ze skały o rdzawym kolorze. Są to jedne z wielu wspaniałych form skalnych w Dolinie Pomników, leżącej na granicy między stanami Utah i Arizona w USA.

Slide 20

Bibliografia www.pl.wikipedia.org www.bryk.pl www.cudaswiata.pl Polityczny Atlas Świata Nowe Czasy Encyklopedia Zwierząt Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz

Slide 21

Dziękuję za uwagę

Dane:
  • Liczba slajdów: 21
  • Rozmiar: 1.55 MB
  • Ilość pobrań: 239
  • Ilość wyświetleń: 8610
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie