Chemia

Teflon

6 lat temu

Zobacz slidy

Teflon - Slide 1
Teflon - Slide 2
Teflon - Slide 3
Teflon - Slide 4
Teflon - Slide 5
Teflon - Slide 6
Teflon - Slide 7
Teflon - Slide 8
Teflon - Slide 9
Teflon - Slide 10
Teflon - Slide 11

Treść prezentacji

Slide 1

TEFLON Poli(tetrafluoroetylen) PTFE

Slide 2

Syntetyczny fluoropolimer o strukturze meru. Model przestrzenny łańcucha polimeru.

Slide 3

Historia: Teflon został odkryty przez amerykańskiego naukowca Roya Plunketta w roku 1938. Tak jak w większości odkryć, był to czysty przypadek. Badacz ten prowadził badania nad substancjami, które mogą być wykorzystane w chłodzeniu lodówek. Pracował wówczas dla firmy DuPont. Firma ta nadała nowemu związkowi nazwę handlową Teflon. Choć patent na ten produkt już dawno wygasł, nazwa teflon nadal jest znakiem towarowym firmy DuPont i inni producenci tego związku nie mają żadnych praw, aby tą nazwą się posługiwać.

Slide 4

Związek ten jest dosyć trudny w obróbce, ale początkowo był stosowany w produkcji specjalnej (przemysł zbrojeniowy). Zastosowanie w gospodarstwie domowym odkrył po raz pierwszy francuski badacz Mark Gregoire. Patelnie teflonowe, które otrzymał z tej substancji w latach pięćdziesiątych nazwano Tefal. Kilka lat później wiele innych firm zaczęło produkować kuchenne naczynia wykorzystywane w gotowaniu oraz pieczeniu. Wszystkie były pokryte warstwa PTFE. Po II wojnie światowe teflon znalazł bardzo szerokie zastosowanie w branży przemysłowej. Pokrywano nim trzpienie, które utrzymują walce obrotowe.

Slide 5

Właściwości: Czysty teflon topi się temperaturze 327 C, ale wykazuje bardzo dużą lepkość niepozwalającą na przetwórstwo typowe dla termoplastów. W temperaturze ok. 260 C przechodzi z fazy krystalicznej do fazy ciekłokrystalicznej, w której staje się przezroczysty i dość miękki, ale nie płynny. Jedną z najważniejszych cech PTFE jest jego wyjątkowo mała swobodna energia powierzchniowa, dzięki czemu ma on dobre właściwości smarujące oraz nie przywierają do niego żadne zanieczyszczenia. Inną ważną właściwością PTFE jest jego wysoka odporność chemiczna. Praktycznie nie reaguje on z niczym ani w niczym się nie rozpuszcza, nawet w stężonym kwasie fluorowodorowym, do którego przechowywania jest wykorzystywany.

Slide 6

Ze względu na nietopliwość, PTFE nie można obrabiać w typowy dla tworzyw sztucznych sposób (np. przez wytłaczanie lub wtrysk), lecz trzeba stosować techniki spiekania proszku podobne do stosowanych w materiałach ceramicznych.

Slide 7

Zastosowania: materiały, przedmioty i powłoki przedmiotów oraz elementy urządzeń pracujące w wysokich temperaturach i w kontakcie z agresywnymi odkami chemicznymi (aparatura chemiczna, naczynia kuchenne, ubrania strażac

Slide 8

powłoki i materiały hydrofobowe Tkanina Gore-Tex

Slide 9

materiały uszczelniające

Slide 10

implanty, kolczyki itp. elementy mające stały kontakt z tkankami

Slide 11

KONIEC

Dane:
  • Liczba slajdów: 11
  • Rozmiar: 0.86 MB
  • Ilość pobrań: 441
  • Ilość wyświetleń: 8366
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie