Biologia

Życie w morzach i oceanach

6 lat temu

Zobacz slidy

Życie w morzach i oceanach - Slide 1
Życie w morzach i oceanach - Slide 2
Życie w morzach i oceanach - Slide 3
Życie w morzach i oceanach - Slide 4
Życie w morzach i oceanach - Slide 5
Życie w morzach i oceanach - Slide 6
Życie w morzach i oceanach - Slide 7
Życie w morzach i oceanach - Slide 8
Życie w morzach i oceanach - Slide 9
Życie w morzach i oceanach - Slide 10
Życie w morzach i oceanach - Slide 11
Życie w morzach i oceanach - Slide 12
Życie w morzach i oceanach - Slide 13
Życie w morzach i oceanach - Slide 14
Życie w morzach i oceanach - Slide 15
Życie w morzach i oceanach - Slide 16
Życie w morzach i oceanach - Slide 17
Życie w morzach i oceanach - Slide 18
Życie w morzach i oceanach - Slide 19
Życie w morzach i oceanach - Slide 20
Życie w morzach i oceanach - Slide 21
Życie w morzach i oceanach - Slide 22
Życie w morzach i oceanach - Slide 23
Życie w morzach i oceanach - Slide 24
Życie w morzach i oceanach - Slide 25

Treść prezentacji

Slide 2

Ekosystem mórz i oceanów Morza i oceany są środowiskiem życia dla ogromnej ilości organizmów zarówno roślinnych jak i zwierzęcych. Rośliny i zwierzęta występują w różnych strefach klimatycznych na całym obszarze Wszechoceanu

Slide 3

Strefy życia organizmów w morzach i oceanach Ze względu na odległość od brzegu i głębokość wody wyróżnia się następujące strefy życia organizmów. Strefa przybrzeżna Strefa otwartej toni wodnej Strefa denna głębinowa

Slide 5

I.STREFA PRZYBRZEZNA rozciąga się wzdłuż wybrzeży morskich do głębokości 200 m. Ponieważ występują w niej najkorzystniejsze warunki do rozwoju życia, dlatego ilość żyjących tu gatunków zwierząt jest bardzo bogata. Życie rozwija się najbujniej w tej strefie, ponieważ jest ona najcieplejsza i najbardziej oświetlona. Dobre naświetlenie wód pozwala na rozwój roślinności, która jest pokarmem dla zwierząt.

Slide 6

Przystosowania organizmów do życia w strefie przybrzeżnej Zdolność przeprowadzania fotosyntezy Wiotkość łodyg Cienkie długie korzenie Opływowy kształt ciała Pęcherz pławny Jajorodność Zmiennocieplność Skóra pokryta błoną lub łuskami śluz

Slide 7

Część gatunków prowadzi osiadły tryb życia na dnie morskim. Tworzą one tzw. bentos, do którego należą koralowce, ukwiały i gąbki.

Slide 8

Rafa Koralowa Powstaje w morzach ciepłych i płytkich , gdzie temperatura wody nie spada poniżej 21 C. Zbudowana ona jest ze szkieletów martwych koralowców drobnych zwierząt należących do bezkręgowców. Szkielety te są bardzo twarde , ponieważ do ich tworzenia koralowce na rafach koralowych żyją bezkrgowce takie jak: małże i gąbki. Wokół rafy pływają małe rybki , które znajdują w niej schronienie i pokarm.

Slide 9

Wielka Rafa Koralowa Największa rafa koralowa znajduje się wzdłuż północnowschodnich wybrzeży Australii. Jej długość wynosi ponad 2 km, Nosi nazwę Wielkiej Rafy Koralowej o bjeto ochroną.

Slide 10

Organizmy pełzające np. małże, ślimaki Poza zwierzętami osiadłymi w strefie tej żyją także organizmy pełzające, np. małże, ślimaki

Slide 11

Zwierzęta pływające strefy przybrzeżnej RYBY

Slide 12

Zwierzęta pływające strefy przybrzeżnej ŻÓŁWIE MORSKIE

Slide 13

Zwierzęta pływające strefy przybrzeżnej SSAKI MORSKIE

Slide 14

II. Strefa otwartej toni wodnej charakteryzuje się występowaniem planktonu i nektonu. Plankton tej strefy jest bardzo bogaty w gatunki - głównie w wodach chłodnych zasobnych w tlen. Plankton roślinny dostarcza atmosferze dużej ilości tlenu i wspólnie z planktonem zwierzęcym stanowi pożywienie ryb.

Slide 15

Przystosowanie organizmów do życia w strefie otwartej toni wodnej Strefa otwartej toni wodnej to największe środowisko życiowe. -liście z pęcherzykami powietrza pozwalają unosić się na wodzie -korzeń utwardza roślinę do powierzchni ziemi -światło aby mógł zajść proces fotosyntezy - elastyczne, giętkie łodygi odporne na rozerwania - pobierają tlen całą powierzchnią ciała - liście z pęcherzykami powietrza, aby mogły unosić się na powierzchni wody i korzenie , aby utwardzały roślinę do powierzchni ziemi. Światło aby mógł zajść proces fotosyntezy. Plankton roślinny dostarcza atmosferze dużej ilości tlenu i wspólnie z planktonem zwierzęcym stanowi pożywienie ryb.

Slide 16

Plankton roślinny

Slide 17

Plankton zwierzęcy

Slide 18

W strefie tej występuje duża obfitość gatunków: ryby, duże ssaki (wieloryby, delfiny) meduzy.

Slide 19

III.STREFA GŁĘBINOWA Strefa głębinowa - rozciąga się na głębokościach poniżej 500 m. Najbardziej charakterystyczną jej cechą jest brak światła. Ponadto występuje tu duże ciśnienie, stosunkowo niska temperautura oraz brak ruchu wody. Strefa głębinowa jest najuboższa w życie organiczne.

Slide 20

Przystosowania organizmów do życia w strefie dennej Szkielety są bardzo twarde Osmiornice posiadaja długie ramiona które pozwalaja poruszac się po dnie i łapac zwierzeta na które poluja

Slide 21

Rośliny głębinowe Organizmy tworzą osiadłą roślinność denną . Pokrywa ona zaledwie niespełna 2 płytkiego, dostatecznie nasłonecznionego dna oceanu. Glony osiadłe tworzą charakterystyczne grupy o zabarwieniu zmieniającym się z głębokością. Są to zielenice, brunatnice i krasnorosty. Nieliczne gatunki roślin kwiatowych tworzą niekiedy na płytkich obszarach przybrzeżnych rozległe podwodne łąki.

Slide 22

Zwierzęta głębinowe Do zwierząt głębinowych należą: głowonogi, gąbki krzemionkowe, szkarłupnie i ryby głębinowe.

Slide 23

Warunki życia w oceanie Wraz ze wzrostem głebokości zmieniają się warunki życia organizmów żyjących w oceanie. Ciśnienie wzrasta Temperatura wody spada Dociera coraz mnie światła Poniżej 200 m jest już zupełnie ciemno, dlatego nie rosną tu rośliny ,żyją jedynie skorupiaki przystosowane swoimi skorupami do życia w tych warunkach.

Slide 24

A teraz zadanie domowe. Zapisz w zeszycie Wyjaśnij w 3 zdaniach jaki przystosowały się zwierzęta do życia na dużych głębokościach.

Dane:
  • Liczba slajdów: 25
  • Rozmiar: 5.29 MB
  • Ilość pobrań: 557
  • Ilość wyświetleń: 11428
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie