Wiedza o społeczeństwie

Współczesne Ideologie

6 lat temu

Zobacz slidy

Współczesne Ideologie - Slide 1
Współczesne Ideologie - Slide 2
Współczesne Ideologie - Slide 3
Współczesne Ideologie - Slide 4
Współczesne Ideologie - Slide 5
Współczesne Ideologie - Slide 6
Współczesne Ideologie - Slide 7
Współczesne Ideologie - Slide 8
Współczesne Ideologie - Slide 9
Współczesne Ideologie - Slide 10
Współczesne Ideologie - Slide 11
Współczesne Ideologie - Slide 12
Współczesne Ideologie - Slide 13
Współczesne Ideologie - Slide 14
Współczesne Ideologie - Slide 15

Treść prezentacji

Slide 1

WSPÓŁCZESNE IDEOLOGIE

Slide 2

IDEOLOGIA TO ZBIÓR POGLĄDÓW, IDEI I PRZEKONAŃ OPISUJĄCYCH RZECZYWISTOŚĆ. Mianem ideologii określa się każdy zbiór uporządkowanych poglądów: Religijnych Politycznych Prawnych Przyrodniczych Artystycznych Filozoficznych

Slide 3

KONSERWATYZM Z łaciny conservare zachowywać, dochować zmian; Orientacja polityczna, która bazuje na hasłach obrony istniejącego porządku społecznogospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia naród państwo rodzina hierarchia autorytet własność prywatna

Slide 4

NACJONALIZM Z łacińskiego natio naród; Ideologia i ruch polityczny, a także postawa społecznopolityczna podporządkowująca interesy innych narodów celom własnego. Według tej ideologii wszelkie działania polityczne podejmowane są w celu podniesienia siły własnego narodu, a także

Slide 5

SKRAJNE FORMY NACJONALIZMU: Szowinizm: Rasizm: Wyraża się w bezkrytycznym stosunku do własnego narodu, oraz pogardzie i niechęci dla innych narodów Ideologia głosząca, że wartość człowieka jest zależna od rasy, do której należy

Slide 6

FASZYZM Wł. Fascismo, od łac. Fasces wiązki, rózgi liktorskie i wł. Fascio wiązka, związek; Ideologia łącząca nacjonalizm oraz rasizm. Charakteryzuje się przeświadczeniem o rzekomej wyższości rasy aryjskiej, powołanej do spełnienia misji cywilizacyjnej. W imię tej misji podejmowano działania zmierzające do usunięcie wyimaginowanego zagrożenia ze strony ludności żydowskiej oraz innych niearyjskich narodowości.

Slide 7

ODMIANY FASZYZMU: Nazizm (hitleryzm): specyficzny rodzaj ideologii faszyzmu, istniejący wyłącznie w Niemczech w okresie międzywojennym, charakteryzujący się rasizmem, wyjątkową apologią przemocy i bezwzględnością w stosunku do prawdziwych i urojonych wrogów rasy. Nazizm możemy uznać za ideologię zbrodniczą.

Slide 8

LIBERALIZM Z łac. liberalis wolnościowy, od łac. liber wolny; Ideologia, kierunek polityczny głoszący, iż szeroko rozumiana wolność jest nadrzędną wartością. Najogólniej mówiąc liberalizm odwołuje się do indywidualizmu, stawia wyżej prawa jednostki niż znaczenie wspólnoty, głosi nieskrępowaną (aczkolwiek w ramach prawa) działalność poszczególnych obywateli we wszystkich sferach życia zbiorowego.

Slide 9

FORMY LIBERALIZMU WYSTĘPUJĄCE W RÓŻNYCH JEGO NURTACH TO: liberalizm polityczny jest przekonaniem, iż jednostki są podstawą prawa i społeczeństwa. Zgodnie z tym przekonaniem społeczeństwo wraz ze swoimi instytucjami powinno chronić wolność pojedynczych jednostek bez faworyzowania tych o wyższej pozycji społecznej. liberalizm społeczny (kulturowy, obyczajowy) skupia się na prawach jednostek do ich sumienia i stylu życia. Liberalizm kulturowy obejmuje takie kwestie jak wolność seksualna, wolność religijna, wolność poznawcza oraz ochronę przed ingerencją państwa w sferę życia prywatnego. liberalizm ekonomiczny (gospodarczy) - pogląd, który odrzuca wszelkie ograniczenia, które krępują wolny rozwój gospodarczy i wolną konkurencję na rynku, promując państwo-minimum tzn. państwo ograniczające swoją działalność do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, zewnętrznego oraz zajmowania się sprawami, którymi nie jest w stanie zająć się prywatny kapitał. liberalizm socjalny zwany także nowym liberalizmem lub reformowanym liberalizmem powstały w późniejszych latach XIX wieku w krajach rozwijających się, Według poglądu warunkiem korzystania z wolności jest zagwarantowanie przez państwo wszystkim obywatelom równych szans w dostępie do podstawowych dóbr (np. edukacji,

Slide 10

SOCJALDEMOKRACJA: Ruch polityczny nawiązujący do ideologii socjalizmu. Głównym założeniem socjalizmu jest zniesienie stosunków społecznych opartych na własności prywatnej, a w konsekwencji zlikwidowanie podziału klasowego.

Slide 11

CHRZEŚCIJAŃSKA DEMOKRACJA: Człowiek postrzegany jest jako członek wielu wspólnot, z których najważniejsza jest rodzina, następnie wspólnota lokalna (wiejska, sąsiedzka, gminna itd.), wspólnota narodowa, a także wspólnoty religijne, kulturalne, zawodowe i inne. Podstawą postępowania jednostki powinny być wartości moralne, które nie powinny podlegać relatywizacji, to znaczy nie zależą od sytuacji i warunków, lecz powinny być traktowane jako wartości absolutne, na nich opiera się całe życie społeczne.

Slide 12

KOMUNIZM: Z łaciny communis wspólny, powszechny; Zbiór poglądów ideologicznych i zbudowany na tej podstawie program polityczny dążący do stworzenia bezklasowego społeczeństwa, wprowadzenia zasad egalitaryzmu i zniesienia własności prywatnej. Społeczeństwo komunistyczne miało być ujednolicone pod względem przekonań i zachowań politycznych.

Slide 13

FORMY IDEOLOGII KOMUNISTYCZNEJ STALINIZM system społeczno-polityczny i sposób władania partią i państwem, ukształtowany w ZSRR u schyłku lat 20. XX w. przez J.W. Stalina, realizowany we wszystkich państwach bloku komunistycznego. Oznaczał panowanie aparatu partyjnego nad wszelkimi dziedzinami życia oraz przekształcenie państwa w dyktatorski reżim policyjny. Biurokracja partyjna, kontrolująca organizacje społeczne, administrację, gospodarkę, środki masowego przekazu, naukę, szkolnictwo, kulturę, siły zbrojne, milicję, stanowiła uprzywilejowaną warstwę stojącą najwyżej w hierarchii społecznej. MAOIZM doktryna społeczno-polityczna stworzona i realizowana przez Mao Tse-tunga, przywódcę Komunistycznej Partii Chin. Chińska wersja marksizmuleninizmu. Zasadnicze tezy maoizmu: absolutyzacja przemocy jako metody działania, prymat działania nad myśleniem, nadrzędność polityki nad innymi sferami życia społeczeństwa i jednostki, utrzymywanie wysokiego poziomu rewolucyjnego napięcia Maoizm uznawał chłopstwo, a nie warstwę robotniczą, za główną siłę rewolucyjną.

Slide 14

SYMBOL STALINIZMU TWÓRCA MAONIZMU MAO TSE-TUNG

Slide 15

Prezentacje przygotowały: DARIA MACIEJOWSKA JUSTYNA JAWORSKA

Dane:
  • Liczba slajdów: 15
  • Rozmiar: 0.76 MB
  • Ilość pobrań: 101
  • Ilość wyświetleń: 5559
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie