Geografia

Województwo lubelskie

7 lat temu

Zobacz slidy

Województwo lubelskie - Slide 1
Województwo lubelskie - Slide 2
Województwo lubelskie - Slide 3
Województwo lubelskie - Slide 4
Województwo lubelskie - Slide 5
Województwo lubelskie - Slide 6
Województwo lubelskie - Slide 7
Województwo lubelskie - Slide 8
Województwo lubelskie - Slide 9
Województwo lubelskie - Slide 10
Województwo lubelskie - Slide 11
Województwo lubelskie - Slide 12
Województwo lubelskie - Slide 13
Województwo lubelskie - Slide 14
Województwo lubelskie - Slide 15
Województwo lubelskie - Slide 16

Treść prezentacji

Slide 2

STOLICA HERB WOJEWÓDZTWA FLAGA WOJEWÓDZTWA

Slide 3

NAZWA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIE STOLICA LUBLIN POWIERZCHNIA WOJEWÓDZTWA 25 122,49 km MNIEJSZOŚCI NARODOWOŚCIOWE ukraińska, niemiecka, rosyjska, białoruska, żydowska, ormiańska, litewska, czeska, słowacka, GWARY JĘZYK Gwary wschodniolubelskie: podlaska, chełmska i Pobuże (pod silnym wpływem gwar ukraińskich). Pas przejściowy z odrębną gwarą zamojską. Gwary zachodniolubelskie: mazowiecka i małopolska. CIEKAWOSTKI Na terenie województwa lubelskiego znajdują się dwa parki narodowe: Poleski Park Narodowy i Roztoczański Park Narodowy 17 parków krajobrazowych STRÓJ LUDOWY Strój lubelski (krzczonowski)

Slide 4

PODANIA LEGENDY Sąd Diabelski Kamień nieszczęścia O wielkiej lubości Zofii Filipowiczowej czary czyniącej i za czary skazanej KUCHNIA REGIONALNA Mocne akcenty kresowe rosyjskie i białoruskie Cebularz lubelski Forszmak lubelski Przaśniak trawnicki Miody pitne Koguty Kazimierskie Pieróg biłgorajski inaczej zwany krupniakiem ZNANE POSTACIE ZWIĄZANE WOJEWÓDZTWEM Julia Hartwig poetka Krzysztof Cugowski Budka Suflera Wojciech i Piotr Cugowscy Bracia Beata Kozidrak Bajm Zbigniew Hołdys Perfekt Urszula (Kasprzak) Piotr Szczepanik Bogdan Łazuka aktor i piosenkarz Janusz Józefowicz aktor i reżyser Anita Sokołowska aktorka Marcin Wójcik, Michał Wójcik, Waldemar Wilkołek kabaret Ani Mru Mru Z

Slide 5

LUBLIN MIASTO WOJEWÓDZKIE Miasto na prawach powiatu w południowo- wschodniej Polsce, stolica województwa lubelskiego. Położony na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce. To największe miasto w Polsce na wschód od Wisły, położone na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej. Miasto dzieli się na 27 dzielnic. Jest jednym z 3 miast w Polsce (obok Gdyni i Tychów), w których jeżdżą trolejbusy (9 linii). Pierwszą uczelnią założoną w XX wieku (1918) był Katolicki Uniwersytet Lubelski. W 1944 powołany został do istnienia Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski ok. VI wieku

Slide 6

ZABYTKI MIASTA Brama Krakowska - XIV-wieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie, historyczny symbol grodu. Pozostałość murów obronnych z XIV wieku; zbudowana w stylu gotyckim, w XVIII wieku nadano jej rys barokowy. Dzwon zegarowy odlany w 1585 roku w Lublinie i umieszczony w Bramie Krakowskiej. Uszkodzony w 1944 roku.

Slide 7

Zamek w Lublinie Dawny zamek królewski w Lublinie z Kaplicą Zamkową, pierwotnie zbudowany w XII wieku. W XIII wieku do zamku dobudowano romański donżon (wieżę mieszkalno-obronną, podczas okupacji niemieckiej mieściło się tam więzienie. Kaplica zamkowa pw. św. Trójcy, wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego, to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, pokryty rusko-bizantyjskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły.

Slide 8

KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA Położony na Wzgórzu Czwartek. Prawdopodobnie pierwotną świątynię założył książę Polski Mieszko I w 986. Obecna budowla pochodzi z końca XVI, a przebudowywana była w połowie XVII wieku, kiedy to otrzymała szatę renesansową. Dzwonnica i przykościelna kapliczka.

Slide 9

BAZYLIKA PW. ŚW. STANISŁAWA                       BISKUPA MĘCZENNIKA Zwana także Bazyliką Relikwii (Drzewa) Krzyża Świętego lub Kościołem oo. Dominikanów jedna z najstarszych świątyń Lublina, wraz z klasztorem jest jedną z najdłużej istniejących instytucji tego miasta. Za datę pierwszej fundacji kościoła klasztornego przyjmuje się rok 1253. Obecny kościół został zbudowany w XIV wieku, z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1342 r. Świątynię otacza jedenaście kaplic. Nawę główną otaczają cztery (z sześciu istniejących pierwotnie) ołtarze kaplice przyfilarowe. Od 1967 r. kościół dominikanów posiada tytuł bazyliki mniejszej, nadany mu przez papieża Pawła VI.

Slide 10

BRAMA GRODZKA Brama miejska w Lublinie, pozostałość pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta, wybudowanych w 1342 roku, po zezwoleniu Kazimierza III Wielkiego. Obecny zabytek ma kształt nadany mu w 1785 roku przez nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem, a dzielnicą żydowską.

Slide 11

ATRAKCJE TURYSTYCZNE Poza miastem wojewódzkim nie można ominąć innych ciekawych miejsc. Należą do nich między innymi: Kazimierz Dolny Zamość Nałęczów Tomaszów Lubelski Nie możemy zapomnieć o Muzeum na Majdanku. Warto odwiedzić również parki narodowe oraz parki krajobrazowe.

Slide 12

KAZIMIERZ DOLNY Nazwę miejscowości wiąże się z imieniem Kazimierza Sprawiedliwego, księcia krakowskiego z XII w., natomiast prawa miejskie nadał jej król Kazimierz Wielki w 1356 r. Miasto bogaciło się na handlu, przede wszystkim na spławie zboża Wisłą. Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja kościół farny położony przy rynku w Kazimierzu Dolnym. Ufundowany został przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 roku i przebudowany w stylu renesansowym ok. 1553. Zamek w Kazimierzu Dolnym zespół fortyfikacji obronnych z XIII i XIV wieku. Synagoga w Kazimierzu Dolnym zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku

Slide 13

ZAMOŚĆ Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany perłą renesansu, miastem arkad i Padwą północy. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rynek Wielki o wymiarach 100 100 metrów z ratuszem i tzw. kamienicami ormiańskimi. Synagoga jest najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogą w Polsce. Pałac Zamoyskich

Slide 14

NAŁĘCZÓW Położony w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych. Znajdują się tu rozlewnie wód mineralnych Nałęczowianka i Cisowianka ŁAWECZKA BOLESŁAWA PRUSA CHATA STEFANA ŻEROMSKIEGO

Slide 15

MUZEUM NA MAJDANKU Hitlerowski obóz koncentracyjny, umiejscowiony tuż pod Lublinem, był miejscem zagłady kilkuset tysięcy ludzi. Wśród ofiar, zwożonych z 26 państw Europy, połowę stanowili Żydzi. W miejscu obozu w 1944 r. powołano Państwowe Muzeum na Majdanku, które zajmuje się ochroną pamięci ofiar i dokumentowaniem hitlerowskiego programu unicestwiania ludności podbitych krajów, w tym akcji Reinhard mającej na celu całkowitą zagładę Żydów. W muzeum można oglądać pozostałości dawnego obozu, m.in. łaźnię, komory gazowe i krematorium oraz część baraków, w których mieszkali więźniowie. Przy wejściu na teren muzeum stoi wielki kamienny monument, a na jego osi w sąsiedztwie krematorium i rowów egzekucyjnych mauzoleum z prochami pomordowanych.

Slide 16

PAWEŁ ANTLAUF  KLASA III B

Dane:
  • Liczba slajdów: 16
  • Rozmiar: 14.70 MB
  • Ilość pobrań: 183
  • Ilość wyświetleń: 7433
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie