Historia

Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49

6 lat temu

Zobacz slidy

Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 1
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 2
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 3
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 4
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 5
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 6
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 7
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 8
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 9
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 10
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 11
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 12
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 13
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 14
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 15
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 16
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 17
Wiosna Ludów w Europie 1848 – 49 - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 1

Wiosna Ludów w Europie 1848 49.

Slide 2

Wiosna Ludów Narody nie posiadające swych własnych państw (Polacy, Włosi, Czesi, Węgrzy, Ukraińcy itd.) dążyły do utworzenia własnych organizmów państwowych lub przynajmniej w próbowały wymusić respektowanie ich praw w ramach istniejących już państw. Przedstawiciele niższych warstw społecznych podejmowali walkę o poprawienie warunków życia domagając się wyższych pensji, chłopi natomiast dążyli do uwłaszczenia. W takiej atmosferze rozpoczynał się rok 1848 w Europie.

Slide 3

Etapy Wiosny Ludów Etap pierwszy zwycięstwa rewolucji (styczeń - maj 1848) Etap drugi kulminacja działań (czerwiec październik 1848) Etap trzeci - powrót reakcji, cofanie się rewolucji (przełom lat 18481849)

Slide 4

Przyczyny Przyczyny niejednorodne, zależne od sytuacji danego państwa- narodu sprzeciw wobec ładu ustanowionego przez Kongres Wiedeński nastąpił rozwój świadomości narodowej, poszczególne narody przystąpiły do walki o niezależność - Węgrzy przeciw Habsburgom - Polacy w zaborach pruskim i austriackim - Włosi przeciw dominacji Austrii - Włosi i Niemcy dążyli do zjednoczenia nieurodzaje i zaraza ziemniaczana 1848-49 drożenie zboża głód i choroby (tyfus) wzrost bezrobocia i nędza jako efekt drapieżnej fazy kapitalizmu wpływ idei romantycznych (pokolenie wyrosłe na tych ideach)

Slide 5

Rewolucja lutowa we Francji. Impulsem do wydarzeń Wiosny Ludów we Francji stała się rewolucja lutowa. W lutym 1848 roku Francuzi niezadowoleni z rządów Ludwika Filipa I obalili monarchię i proklamowali republikę (II Republika 1848 1852) na czele z prezydentem wybieranym w czteroprzymiotnikowych wyborach (równe, tajne, powszechne i bezpośrednie). Władza ustawodawcza została oddana w ręce jednoizbowego parlamentu.

Slide 6

Aby poprawić położenie warstw najniższych i ograniczyć bezrobocie, zorganizowano tzw. Warsztaty narodowe, które jednak w wyniku złego zarządzania upadły. Wywołało to niezadowolenie robotników, co zakończyło się powstaniem czerwcowym. W wyniku pierwszych wyborów prezydenckich, niesiony fama swego wielkiego poprzednika, pierwszym prezydentem został bratanek Napoleona Bonaparte Ludwik Napoleon Bonaparte.

Slide 7

Państwa niemieckie Zaniepokojony wystąpieniami we Francji, król pruski Fryderyk Wilhelm IV zapowiedział kolejne zmiany w państwie i ustępstwa polityczne. Król obawiając się utraty władzy postanowił zwołać pierwszy ogólnopruski parlament. Na fali nastrojów zjednoczeniowych odżyła również koncepcja zjednoczenia Niemiec, dlatego też państwa wchodzące w skład Związku Niemieckiego zwołały wspólny parlament do Frankfurtu nad Menem. Był to tzw. Parlament frankfurcki obradujący w latach 1848 1849.

Slide 8

Głównym zadaniem parlamentu we Frankfurcie stało się opracowanie formuły zjednoczenia Niemiec. Rozważano dwie koncepcje: - Zjednoczenie wielkoniemieckie zjednoczenie Niemiec pod wodzą Austrii; Zjednoczenie małoniemieckie zjednoczenie Niemiec pod przewodnictwem Prus; Nie było też jasnych pomysłów co do ustroju przyszłych Niemiec czy maiły być państwem związkowym z szeroką autonomią poszczególnych państw czy też Niemcy miały być jednolitą republiką.

Slide 9

Konstytucja Ostatecznie 28 III 1848 roku uchwalono ogólnoniemiecką konstytucję, zgodnie z którą: - Niemcy stawały się federacją państw z dziedzicznym cesarzem, jednym rządem i wspólnym parlamentem - Cesarzem został wybrany Fryderyk Wilhelm IV, który jednak korony nie przyjął, bo uważał, że w ten sposób uzależniony będzie od ludu; gotowy natomiast był do przyjęcia korony od władców niemieckich.

Slide 10

Wiosną 1849 r. w państwach niemieckich zapanowały rządy reakcyjne i rewolucje zaczęły upadać. Jeszcze w maju i czerwcu wybuchały sporadyczne walki lokalne, ale były one szybko tłumione przez wojska pruskie. Upadek twierdzy w Rastatt (VII 1849) zakończył okres Wiosny Ludów w Niemczech. Skutki Wiosny Ludów w Niemczech: - Zniesiono pozostałości feudalne; - Wzrosła świadomość narodowa Niemców; - Na pierwszy plan zjednoczenia Niemiec wysunęły się Prusy;

Slide 11

Ziemie Habsburgów Wśród postulatów rewolucjonistów Wiosny Ludów na ziemiach Habsburskich znalazły się przede wszystkim: - Zniesienie poddaństwa chłopów; - Uwłaszczenie chłopów - Opracowanie konstytucji; - Powołanie parlamentu - Ograniczenie przywilejów Kościoła - Zniesienie cenzury; - Zaprzestanie germanizacji - Nadania pewnych swobód narodom wchodzącym w skład Imperium Habsburgów;

Slide 12

Na skutek nacisków społeczeństwa cesarz Ferdynand I zdymisjonował dotychczasowego premiera Klausa von Metternicha i ogłosił konstytucję oraz zapowiedział powołanie parlamentu i nowego liberalnego rządu. W lipcu 1848 r. został powołany parlament ogólnoaustriacki, który podjął decyzje o zniesieniu poddaństwa chłopów i ich uwłaszczeniu. Z czasem jednak rządy austriackie zaczęły powracać do konserwatywnych pozycji, opierających się na wojsku i Kościele.

Slide 13

Jednym z sukcesów kontrrewolucjonistów było zorganizowanie w Pradze zjazdu słowiańskiego, zrealizowanego przez zwolenników panslawizmu. W październiku 1848 r. rewolucjoniści pod wodzą Polaka - Józefa Bema na krótko zajęli Wiedeń. W miesiąc później cesarz anulował konstytucję. W kilka tygodni później zaś Ferdynand I abdykował a tron objął młody jeszcze niespełna 18-letni Franciszek Józef I. Młody cesarz podjął walkę z rewolucją Węgrów, którzy ogłosili detronizację Habsburgów i wybrali na regenta Lajosa Kossutha.

Slide 14

Aby szybciej uporać się z węgierska rewolucją cesarz Franciszek Józef I poprosił o wsparcie cara Mikołaja I, który wysłał na Węgry korpus ekspedycyjny Wspólne działania habsburskorosyjskie zdławiły powstanie węgierskie pod wodzą Kossutha. Tysiące uczestników walk udało się na emigracje, a przywódcy rewolucji zostali skazani na śmierć. Niemniej polityka Habsburgów musiała się zmienić bo wydarzenia Wiosny Ludów ożywiły tendencje wolnościowe narodów monarchii.

Slide 15

Włochy We Włoszech wydarzenia Wiosny Ludów były związane przede wszystkim z tendencjami zjednoczeniowymi, na których drodze stała Austria. Usilnie domagano się wojny z Austrią i pod naporem społeczeństwa król Piemontu Karol Albert zdecydował się zaatakować posiadłości austriackie we Włoszech. Armia włoska została jednak pokonana w bitwie pod Custozzą i pod Novarą. Klęski te stały się impulsem do działań kontrrewolucyjnych. Jedynym trwałym znakiem Wiosny Ludów we Włoszech były: abdykacja Karola Alberta, wprowadzenie konstytucji i parlamentu.

Slide 16

Znaczenie Wiosny Ludów - Wykazała że po epoce napoleońskiej powrót do absolutyzmu jest niemożliwy; - Powstanie konstytucji i parlamentów w większości państw europejskich; - Upadek znaczenia Świętego Przymierza; - Ukształtowanie się świadomości narodowej wielu ciemiężonych narodów europejskich Polaków, Czechów, Słowaków, Włochów, Niemców itd.

Slide 18

KONIEC

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 1.78 MB
  • Ilość pobrań: 379
  • Ilość wyświetleń: 7977
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie