Historia

Wikingowie

7 lat temu

Zobacz slidy

Wikingowie - Slide 1
Wikingowie - Slide 2
Wikingowie - Slide 3
Wikingowie - Slide 4
Wikingowie - Slide 5
Wikingowie - Slide 6
Wikingowie - Slide 7
Wikingowie - Slide 8
Wikingowie - Slide 9
Wikingowie - Slide 10
Wikingowie - Slide 11
Wikingowie - Slide 12
Wikingowie - Slide 13
Wikingowie - Slide 14
Wikingowie - Slide 15
Wikingowie - Slide 16
Wikingowie - Slide 17
Wikingowie - Slide 18
Wikingowie - Slide 19
Wikingowie - Slide 20
Wikingowie - Slide 21
Wikingowie - Slide 22

Treść prezentacji

Slide 1

Wikingowie

Slide 2

Wikingowie Wikingowie to skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym. Nazywani są także Normanami. Słowo wiking pochodzi od nazwy morskich, orężnych wypraw: viking . Słowo to początkowo łączono z staronordyjskim : vik (zatoka) lub starogermańskim: vik (osada portowa).

Slide 3

Ramy chronologiczne epoki wikingów Konwencjonalne (stopień chrystianizacji państw skandynawskich)

Slide 4

Najazdy wikingów Pierwszy odnotowany atak miał miejsce w 793 roku na wybrzeżach Anglii. Wikingowie złupili klasztor na wyspie Lindisfarne. Około roku 800, po raz pierwszy wylądowali na Wyspach Owczych, które szybko zostały przez nich skolonizowane. Kilkadziesiąt lat później dotarli kolejno do Islandii (874 r.), Grenlandii (ok. 982 r.) i Ameryki (półwysep Labrador i Nowa Funlandia; ok. 1000 r.).

Slide 5

Podboje wikingów Wikingowie podbili północną Francję (Normandię) , później tereny te stały się lennem królestwa Francji. Zajęli ok. 80 Anglii w IX wieku, A później ponownie w XI wieku Wilhelm Zdobywca królem Anglii ( założył dynastię normańską)

Slide 6

Podboje wikingów cz. II

Slide 7

Normański wojownik Idealny wikiński wojownik był: małomówny w gniewie wielkoduszny hojny szczery otwarty zdyscyplinowany Mężny. Znani byli także wojownicy-berserkerzy

Slide 8

Berserker Według podań historycznych był nie znającym strachu wojownikiem nordyckim. Wikinga będącego berserkiem ogarniał szał walki, który dodawał mu nadludzkiej siły. Wiking przeistaczał się w berserka poprzez spożycie wywaru z grzybów halucynogennych. Po szale bojowym wojownik musiał przez kilka dni odpocząć w domu, w stanie otumanienia i braku kontaktu ze światem zewnętrznym.

Slide 9

Drakkary Drakkar - wiosłowo-żaglowy okręt Wikingów. Używany do wypraw zbójeckich. Cechą charakterystyczną drakkarów były rzeźby przedstawiające głowy smoków mocowane do dziobnicy podczas wyprawy - najprawdopodobniej w celu odstraszenia bóstw opiekujących się napadanymi miastami. Rzeźby też zdejmowano podczas powrotu - aby nie obrazić własnych opiekunów.

Slide 10

Ubiór Mężczyźni jako atrybut wojownika nosili zwykle starannie przystrzyżone wąsy i brody. Ubiory nie były w żaden sposób wyszukane Mężczyźni nosili koszule, spodnie, których jedyną chyba cechą charakterystyczną było to, że wiązano je w kostkach, czasem stroju dopełniała peleryna, Najczęstszym materiałem służącym do wykonywania ozdób było srebro, ale nie brakowało również złota. Niektóre ozdoby wykonywano również z miedzi, żelaza lub brązu..

Slide 11

Normańskie kobiety Normańskie kobiety bardzo dbały o swój wygląd. Z reguły ubierały się w dwie suknie, długą i krótszą podobną do fartucha. Spięte one były tzw. zapinkami żółwiowatymi. Jeden z kronikarzy arabskich będąc w mieście Hedeby około 950 r.n.e. napisał, że wikińskie kobiety robiły sobie makijaż dookoła oczu. Zanotował też, że wielu mężczyzn robiło to samo.

Slide 12

Mitologia wikingów Siedzibą bogów był Asgard, gdzie znajdowała się Walhalla, siedziba boga Odyna. W Walhalli gromadzili się wojownicy polegli w boju, oczekujący z Odynem na ostatnią bitwę przy końcu świata - Ragnarok. Świat ludzi, Midgard, wyobrażany był w postaci dysku otoczonego oceanem, w którym żył olbrzymi wąż opasujący ziemię. Na najdalszych brzegach oceanu wznosiły się góry olbrzymów Jotunheim. Niżej znajdował się Niflheim, czyli siedziba bogini śmierci Hel i cieni umarłych. Wśród nich wznosił się wielki jesion Yggdrasil, którego gałęzie sięgały nieba, zaś trzy korzenie docierały do Niflheim, Jotunheim i Asgard. Yggdrasi l

Slide 13

Bogowie Odyn - najwyższy z bogów, władca Walhalli, bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości i poezji Thor - bóstwo burzy i piorunów, bóg sił witalnych Tyr -bóg wojny, prawa i sprawiedliwości Baldur - bóg dobra, piękna, sprawiedliwości i wiosny Frigg - bogini miłości, opiekunka małżeństwa i rodziny, bóstwo płodności i bogactwa,

Slide 14

Genealogia Bogów

Slide 15

Ragnarok W mitologii skandynawskiej zmierzch bogów i koniec świata. W wyobrażeniach mitologicznych ma on być wielką walką pomiędzy bogami a demonami pod wodzą Lokiego, w wyniku której świat i Asgard, siedzibę bogów, strawi ogień, wszystkie gwiazdy zgasną, a Ziemię zaleje wielkie morze. Ostatecznie z tej toni wyłoni się nowy świat i nastąpi era szczęśliwości bez przemocy i wojen.

Slide 16

Pismo runiczne Runy (alfabet runiczny) - alfabet używany do zapisu przez Ormian (wczesna starożytność), ludy germańskie (tzw. alfabet Futhark od pierwszych 6 liter) i celtyckie. Niekiedy nazwę runy odnosi się także do systemów piśmienniczych stosowanych przez ludy tureckie (tzw. alfabet orchońskie) oraz Madziarów (Węgrów) (tzw. rowasz). Używany również w obrzędach magicznych. Staronordyckie słowo run oznacza tajemnicę, sekret. Runy - dar od Odyna, są zbiorem znaków magicznych - stały się także jednym z najstarszych europejskich alfabetów rozpowszechnionym wśród Skandynawów i Germanów. Futhark młodszy Runy

Slide 17

Porównanie run z Greką

Slide 18

Wikingowie w Ameryce W Anse-aux-Meadows na Nowej Funlandii (północno-wschodnie wybrzeża Ameryki) znaleziono pozostałości osady wikingów. Pierwsze spotkanie wikingów z mieszkańcami Ameryki było bardzo krwawe: od razu po przybyciu najeźdźcy zabili ośmiu miejscowych, śpiących pod skórzanymi łodziami - to spowodowało gwałtowny atak reszty tubylców. Później wzajemne kontakty trochę się uspokoiły, ale nie na długo. Wikingowie zrozumieli, że nie da się żyć w ciągłym zagrożeniu, i zdecydowali się wrócić na Grenlandię. Nie była to jednak ucieczka - udało im się zabrać prawie cały dobytek.

Slide 19

Gry i zabawy Tablut Jej zasady zostały zapisane przez Karola Linneusza w roku 1732 w Laponii. Uważa się, iż mogła ona tam przetrwać niezmieniona od Ery Wikińskiej. Plansza do gry w Tablut

Slide 20

Skaldowie Poeta dworski, którego działalność była związana z dworami skandynawskich władców w czasach wikingów i który tworzył oraz wykonywał ustne wersje tego, co obecnie znamy jako poezję staronordycką. Wykonywanie utworów obejmowało także grę aktorską i skaldowie wcielali się w trakcie śpiewów we władców czy wojowników. Poeci z tej grupy podróżowali od dworu do dworu witani jako honorowi goście. Skald Berse

Slide 21

Co jedli ? Pożywienie Wikingów stanowiły w dużej mierze owoce morza, tj ryby, skorupiaki, mięso fok i wielorybów. Oprócz tego żywili się produktami mącznymi. W mniejszym stopniu w skład ich diety wchodziło mięso pozyskiwane z bydła, owiec, kóz, koni, drobiu, świń  i dzikich zwierząt zamieszkujących tamte obszary. W związku z hodowlą bydła mogli żywić się nabiałem. Zbierali też dziko rosnące jabłka, grzyby, cebulę, jagody, orzechy, pory.

Slide 22

Ciekawostki Ruska dynastia Rurykowiczów pochodziła od Wikingów. Wikingowie handlowali ze Wschodem, Bizancjum ( szlak od Waregów do Greków) i Arabami. Największy drakkar miał 45m długości i 34 pary wioseł, mógł pomieścić 120 osób. Podczas jednej z wypraw dotarli do Akwizgranu gdzie zniszczyli grobowiec Karola Wielkiego. Pogrzeb Beowulfa opisany w jednej z sag przypomina opis pogrzebu Attyli.

Dane:
  • Liczba slajdów: 22
  • Rozmiar: 6.00 MB
  • Ilość pobrań: 5456
  • Ilość wyświetleń: 36484
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie