Slide 1
WIELKI KRYZYS 1929-1933
Slide 2
SYTUACJA PO ZAKOŃCZENIU I WOJNY ŚWIATOWEJ Świat od roku 1924 do początków roku 1929 przeżywał okres rozkwitu gospodarczego. Po przezwyciężeniu kryzysu powojennego, występującego w dużej części Europy, wyjściu z inflacji i hiperinflacji początku lat dwudziestych wydawać by się mogło, że gospodarka światowa wchodziła w okres zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Szczególnie dynamicznie rozwijała się gospodarka Stanów Zjednoczonych. Stolicą finansową przestał być Londyn, a stał się nią Nowy Jork. Do największych miast ówczesnego świata zaliczały się: Londyn, Nowy Jork, Tokio i Paryż. Szybki rozwój przeżywały również Australia, Japonia, Nowa Zelandia, RPA, Argentyna.
Slide 3
C.D. Najprężniej rozwijającą się dziedziną był przemysł samochodowy, chemiczny i energetyczny oraz naftowy. Tak działo Stanach Zjednoczonych. W Europie zaś trwał zastój, a wyjątkiem był przemysł włókienniczy i stoczniowy. Dlatego też cechą znamienną tego okresu są spore inwestycje Amerykanów w przedsiębiorstwa europejskie. Pozytywnym zjawiskiem występującym wówczas zarówno w Europie jak i USA była stała koncentracja produkcji i powstawanie karteli, koncernów i trustów. Najbardziej dochodowymi z nich były: Ford, Chrysler, General Electric, Renault, Michelin, IG Farben i Siemens.
Slide 4
POLITYKA BANKÓW ŚWIATOWYCH Polityka największych banków świata amerykańskiego banku federalnego i brytyjskiego prowadziła do sztucznego utrzymania stabilnych cen i tanich kredytów. W skutek tego doszło do znacznego wzrostu cen akcji na giełdach, które przewyższały ich prawdziwą wartość
Slide 5
WIELKI KRYZYS GOSPODARCZY Stany Zjednoczone napędzały więc całą światową gospodarkę. Dlatego druzgocącym ciosem stało się pewne październikowe wydarzenie. We wrześniu 1929 na giełdzie w Nowym Jorku nastąpiło załamanie cen W październiku doszło do krachu tzw. czarny czwartek na Wall Street (24.10.1929) Załamanie szybko objęło całe USA i większość krajów świata. Wstrzymano kredyty i zażądano zwrotów milionowych pożyczek od Europy. Ekonomiści uważają, że główną przyczyną załamania była nadprodukcja, czyli produkcja w znacznym stopniu przewyższająca popyt., masowe spekulacje na giełdzie oraz niestabilność systemów finansowych.
Slide 8
Przejawy kryzysu: - Upadanie banków - Obniżenie poziomu produkcji przemysłowej - -bankructwa przedsiębiorstw - Upadek małych i drobnych firm - Spadek cen na produkty rolne - Upadek międzynarodowej wymiany handlowej - - wzrost bezrobocia( w USA 13 mln
Slide 10
PRZEŁAMANIE WIELKIEGO KRYZYSU Prowadzona dotychczas w USA polityka liberalna nie pomagała w zażegnywaniu kryzysu. Dlatego trzeba było wprowadzić tzw. Interwencjonizm państwowy., którego teoretyczne podstawy stworzył brytyjski ekonomista John Keynes. Twierdził on że w czasach kryzysu trzeba zapewnić odpowiedni poziom inwestycji państwowych, które dadzą ludziom zatrudnienie i pobudzą popyt. To podstawy tzw. Keynesizmu. Interwencjonizm przejawiał się w kilku różnych formach np. w postaci ceł protekcjonistycznych, kontroli wymian dewizowych, programów robót publicznych (budowa dróg i autostrad) lub gospodarki planowej realizowanej szczególnie na terenie Europy.
Slide 11
REFORMY FRANKLINA DELANO ROOSEVELTA Sukces interwencjonizmu w Europie to przede wszystkim zasługa reform wprowadzonych przez prezydenta USA Franklina Delanoo Roosevelta, który próbował wyciągnąć swój kraj za pomocą nowego programu tzw. New Deal Nowy Ład. Na skutek tego: - Rząd obniżył wartość dolara - Zniesiono parytet złota - Dopuszczono niewielki procent inflacji - Ustabilizowano rynek finansowy i system bankowy - Zorganizowano na wielka skalę system robót publicznych - Wprowadzono system zasiłków i świadczeń socjalnych.
Slide 13
FRANKLIN DELANOO ROOSEVELT
Slide 14
NOWY ŁAD W EUROPIE Elementy reform amerykańskich zostały przejęte przez wiele państw Zauważono, że w państwach o ustroju totalitarnym łatwiej niż w krajach demokratycznych poradzono sobie z kryzysem W faszystowskich Włoszech w latach 20. rozszerzono kontrolę państwa nad gospodarką, rząd wspierał finansowo banki i przedsiębiorstwa Nazistowskie Niemcy zwiększyły zamówienia rządowe na broń, nastawiając znaczną część produkcji przemysłowej na zbrojenia
Slide 15
New Deal miał nie tylko zażegnać kryzys ale również przyczynić się do poważnych zmian społecznych. Jednocześnie przyczynił się do rozrostu biurokracji. W krajach europejskich kryzys miał ogromne znaczenie polityczne, ponieważ coraz większe poparcie zdobywały skrajne ugrupowania polityczne jak np. komuniści, faszyści czy naziści. Najszybciej z kryzysu wyszły państwa wysoko uprzemysłowione, zaś najdłużej utrzymywał się w krajach rolniczych Polsce, Bułgarii i na Węgrzech.
Slide 16
WIELKI KRYZYS, A POLSKA W Polsce interwencjonizm państwowy wprowadzono na szerszą skalę dopiero w roku 1935 po śmierci Józefa Piłsudskiego Do roku 1935 polityka gospodarcza Polski polegała głównie na sztucznym utrzymywaniu wysokiego kursu złotówki, co powodowało malejącą konkurencyjność polskich wyrobów za granicą Podczas gdy Polska dbała głównie o silną walutę, Niemcy hitlerowskie i ZSRR, gdzie wprowadzono wcześniej etatyzm, rozbudowywały szybko swój przemysł i silnie zbroiły się.
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!