Geografia

Turystyka w Azji Południowej

7 lat temu

Zobacz slidy

Turystyka w Azji Południowej - Slide 1
Turystyka w Azji Południowej - Slide 2
Turystyka w Azji Południowej - Slide 3
Turystyka w Azji Południowej - Slide 4
Turystyka w Azji Południowej - Slide 5
Turystyka w Azji Południowej - Slide 6
Turystyka w Azji Południowej - Slide 7
Turystyka w Azji Południowej - Slide 8
Turystyka w Azji Południowej - Slide 9
Turystyka w Azji Południowej - Slide 10
Turystyka w Azji Południowej - Slide 11
Turystyka w Azji Południowej - Slide 12
Turystyka w Azji Południowej - Slide 13
Turystyka w Azji Południowej - Slide 14
Turystyka w Azji Południowej - Slide 15
Turystyka w Azji Południowej - Slide 16
Turystyka w Azji Południowej - Slide 17
Turystyka w Azji Południowej - Slide 18
Turystyka w Azji Południowej - Slide 19
Turystyka w Azji Południowej - Slide 20
Turystyka w Azji Południowej - Slide 21
Turystyka w Azji Południowej - Slide 22
Turystyka w Azji Południowej - Slide 23
Turystyka w Azji Południowej - Slide 24
Turystyka w Azji Południowej - Slide 25
Turystyka w Azji Południowej - Slide 26
Turystyka w Azji Południowej - Slide 27
Turystyka w Azji Południowej - Slide 28
Turystyka w Azji Południowej - Slide 29
Turystyka w Azji Południowej - Slide 30
Turystyka w Azji Południowej - Slide 31

Treść prezentacji

Slide 1

T U RY S T Y K A w AZJI POŁUDNIOWEJ

Slide 2

Azja Południowa - region Azji obejmujący kraje subkontynentu indyjskiego na południe od Himalajów, czyli: Afganistan Pakistan Indie Nepal Bhutan Bangladesz Sri Lanka Malediwy wg niektórych opracowań kraj ten nie jest zaliczany do Azji Południowej

Slide 3

Azja Południo wa mapa polityczna

Slide 4

Afganistan (652 tys. km, 30 mln) Naszą wycieczkę po Azji Południowej rozpoczniemy od Afganistanu. Wyjazd do Afganistanu zdecydowanie odradzają polski MSZ i wojsko, mówiąc wprost, że jest to impreza dla samobójców, mimo to w Polsce zapanowała nowa niebezpieczna moda na turystykę wojenną. Młodzi ludzie w poszukiwaniu przygód wyjeżdżają do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata. Doskonałym przykładem mogą być organizowane systematycznie od kilku lat wyjazdy do Afganistanu. W programie znajdują się między innymi Bamjan, gdzie talibowie zniszczyli słynne posągi Buddy, Kabul oraz jaskinie Tora Bora, słynne z tego, że po 11 września ukrywał się w nich Osama ben Laden.

Slide 5

Posągi buddy w Bamianie (środkowy Afganistan) Te olbrzymie posągi buddów wydrążyli w VI w. n.e. w północnej ścianie Bamianu buddyjscy mnisi. Wewnątrz figur i we flankującej je skale znajdowały się liczne korytarze, w tym schody wiodące na szczyt głów. Figur tych było pierwotnie pięć i stanowiły one niewątpliwie dzieło rzeźbiarzy indyjskich. Najwyższa figura miała 53 m i była największym na świecie wyobrażeniem Buddy, najmniejsza - 9 m. W marcu 2001 roku rządzący większą częścią Afganistanu talibowie zrealizowali swój żywiony od paru lat zamiar i zniszczyli za pomocą ognia artyleryjskiego i materiałów wybuchowych dwa największe posągi buddów, 53-metrowy z 554 roku n.e. oraz 36metrowy z 507 roku n.e. Z punktu widzenia ich radykalnej ideologii istnienie tych posągów kłóciło się z głoszonym w islamie zakazem sztuki figuralnej, a do tego przedstawiały one świętego religii przez islam nieuznawanej.

Slide 6

Wraki radzieckich czołgów Ślady wojen można tu spotkać nader często. Radziecka interwencja w Afganistanie była dziewięcioletnią (1979-1989) wojną Związku Radzieckiego wspierającego afgański reżim komunistyczny przeciw partyzantce mudżahedinów na terytorium Afganistanu. ZSRR chciał umocnić i utrzymać u władzy rządy komunistyczne w Afganistanie.

Slide 7

Afgańskie krajobrazy LAKE BAND-I-AMIR Oczywiście Afganistan to nie tylko wojna, to przede wszystkim przepiękne krajobrazy i dzika przyroda.

Slide 8

Pakistan (804 tys. km, 180 mln) Czy warto tu przyjeżdżać? Biorąc pod uwagę wszystkie opowieści grozy, nikt nie miałby ochoty przyjeżdżać do Pakistanu. Ten islamski kraj, do tego sąsiad Afganistranu, to jednak nie tylko propaganda terroryzmu, islamski fanatyzm i fabryki broni, ale także piękno naturalne. Mamy tu na myśli przede wszystkim pasmo górskie Karakorum oraz jego drugi najwyższy szczyt świata czyli K-2 (8611m n.p.m). Poza tym Pakistan oferuje dziedzictwo kulturowe, interesującą architekturę oraz wyroby z owczej i koziej wełny. Na uwagę zasługuje także dobra kuchnia i zielona herbata. Przemierzając Pakistan turysta musi się liczyć ze skrajnymi warunkami klimatycznymi. Na wyżynie i w górach jest bowiem klimat podzwrotnikowy suchy natomiast zwrotnikowy monsunowy na Nizinie Indusu. Temperatura powietrza waha się od -40oC w górach do 54oC na pustyni Thar. Średnia temperatura latem od 25oC do 32oC choć mogą dochodzić do 40oC, zależnie od stanu. Zimą od 8 oC do 16oC, także zależnie od regionu.

Slide 9

Pakistańskie krajobrazy W górach Karakorum, śnieg ciekawie kontrastuje z piaskiem piaszczyste wydmy u podnóża

Slide 10

INDIE (3,3 mln km, 1,17 mld) Indie, to kraj legenda, o niewielu miejscach na świecie można tak powiedzieć. Kolebka wspaniałej cywilizacji, synonim biedy i przeludnienia, królestwo bollywoodzkiego kiczu, kraina cudów natury i przyrody, wylęgarnia tropikalnych chorób, wyjątkowa mieszanka różnych religii, zapachów, kolorów, dla jednych czyste piękno i niewyczerpane źródło inspiracji, dla innych syf i najgorszy koszmar. Indie można kochać, albo je nienawidzić, ale na pewno nie można pozostać wobec nich obojętnym.

Slide 11

Agra Tadż Mahal - symbol Indii, marmurowy pomnik miłości. Mauzoleum wzniesione w latach 1631-1653 przez Szacha Dżahana dla zmarłej (przy porodzie 14. dziecka) żony - Mumtaz Mahal.

Slide 12

Varanasi Ghata (schody) Anuyabai o świcie. Religijni Hindusi przychodzą tu zanurzyć się w świętej, chociaż bardzo brudnej rzece Ganges.

Slide 13

Varanasi Na ulicach Indii nadal można spotkać święte krowy.

Slide 14

Zabytki wielkich miast Indii Nev Delhi, Kalkuta Varanasi, Bombaj Goa

Slide 15

Nepal (141 tys. km, 29 mln) Nepal jest niedużym krajem położonym u stóp Himalajów, pomiędzy Tybetem, a Indiami. Wbrew powszechnej opinii nie składa się on z samych wysokich gór, jest bardzo zróżnicowany geograficznie. Na południu, sporą część powierzchni kraju zajmuje Terai, płaskie jak stół niziny, nie przekraczające 100 metrów nad poziom morza, z gorącym, wilgotnym klimatem. Centralna cześć kraju jest wyżynna, pagórkowata, prawie przez cały rok zielona. Północ natomiast zajmują najwyższe góry Świata, w tym 8 z 10 światowych ośmiotysięczników. Różnorodna, dzika i nieskażona przyroda, od subtropikalnej dżunglii, przez malownicze tarasy ryżowe i rwące rzeki, po majestatyczne, ośnieżone szczyty górskie oraz magiczna atmosfera miast, w których czas, jak się wydaje wydaje, zatrzymał się kilkaset lat temu, z wyjątkową architekturą, niezliczonymi stupami i świątyniami są największymi atrakcjami Nepalu.

Slide 16

Podróżowanie po Nepalu Nepal jest krajem lekkim, łatwym i stosunkowo przyjemnym w podróżowaniu, o ile nie wykraczasz poza najpopularniejsze szlaki. Jest tu niezła infrastruktura turystyczna, jest mnóstwo hoteli w każdym zakresie cenowym, na każdym kroku znajdziesz agencję turystyczną, która chętnie zorganizuje bilety na autobus, samolot, wynajmie samochód, przewodnika, tragarza, albo zorganizuje trek w górach, spływ rwącą rzeką, lub wypożyczy sprzęt. Transport, zwłaszcza autobusowy, jest łatwo dostępny i w miarę dobrze zorganizowany, o ile nie masz zbyt wygórowanych oczekiwań i nie przeraża cię wizja spędzenia kilku, czy kilkunastu godzin w przeładowanym, rozklekotanym, brudnym, starym autobusie, który pędzi z zawrotną prędkością po dziurawych drogach, górskimi serpentynami z kilkusetmetrową przepaścią po jednej stronie. Drogi zazwyczaj są w tragicznym stanie. Przemieszczanie się po Nepalu jest bardzo tanie, ale wymaga sporo cierpliwości i potrafi być bardziej emocjonujące, niż byśmy sobie tego życzyli. Raczej nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim.

Slide 17

Co zobaczyć w Nepalu? Największym magnesem przyciągającym turystów do Nepalu są oczywiście HIMALAJE. Trekking wymaga dość dobrej sprawności fizycznej oraz czasu, którym nie wszyscy dysponują w nadmiarze. Na szczęście wiele wspaniałych szczytów można zobaczyć z daleka z miejsc w miarę łatwo dostępnych, na przykład z Pokhary świetnie widać Annapurnę, natomiast Mount Everest i Manaslu można zobaczyć z Nagarkot. Zdecydowana większość turystów odwiedza zaledwie kilka miejsc, wszyscy te same, bardzo nieliczni decydują się zejście z utartych szlaków. Na liście obowiązkowej znajdują się: Kathmandu - piękna, magiczna stolica kraju, Dolina Kathmandu - miejscowości położone w pobliżu stolicy, głównie królewskie miasta Patan i Bhaktapur oraz punkt widokowy Nagarkot. Dolina Kathmandu uznawana jest za miejsce o największej koncentracji świątyń, klasztorów i kapliczek na kilometr kwadratowy na Świecie. Pokhara- położona nad jeziorem, w pobliżu gór, urocza miejscowość wypoczynkowa, Park Narodowy Chittwan - tu można zobaczyć prawdziwego dzikiego nosorożca i pojeździć na grzbiecie słonia.

Slide 18

Nepal to przede wszystkim HIMALAJE Machhapuchhre (6997m), czyli Ogon Ryby Machhapuchhre (6997 m) i Annapurna III (7555 m). Fantastyczny widok z punktu Sunset Viewpoint w Sarangkot, niedaleko Pokhary

Slide 19

Spiczasty Machhapuchhre (6997m), Annapurna III (7555 m), Annapurna IV (7525 m), Annapurna II (7959 m). Widok z punktu Zachód Słońca w Sarangkot, niedaleko Pokhary.

Slide 20

Bhutan (47 tys. km, 700 tys.) Bhutan, podobnie jak Nepal, jest górzystym krajem bez dostępu do morza leżącym we wschodniej części Himalajów, pomiędzy Tybetem w Chinach na północy, a indyjskimi stanami Asam i Bengal Zachodni na południu i wschodzie i Sikkim na zachodzie. Bhutan dzieli się na trzy równoleżnikowe strefy: na północy wznoszą się Himalaje Wysokie. 20 wierzchołków przekracza wysokość 7000 m n.p.m. (najwyższy szczyt Gangkhar Puensum 7570 m). Bhutan od dawna cieszy się dobrą reputacją i zdołał zyskać nawet potoczne miano krainy szczęścia i spokoju. Jest to oazą nieskazitelnej przyrody. Wynika to m.in. z tego, iż liczba turystów odwiedzających jest ograniczona. Ze względu na wysokie ceny i ubogą infrastrukturę turystyczną kraj ten odwiedza rocznie tylko ok. 7000 osób. Bhutan zwiedza się pod stałą opieką miejscowych przewodników. Podróże autostopem nie są dozwolone. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach kraju wymaga wcześniejszej zgody miejscowego MSW.

Slide 21

Architektura Bhutanu Thimpu Dzong - siedziba rządu Dzong w Paro - kręcono tutaj Małego Buddę.

Slide 22

Bangladesz (144 tys. km, 163 mln) Bangladesz jest bardzo specyficznym krajem na turystycznej mapie Azji. Prawie całkowicie pozbawiony wielkich atrakcji turystycznych przyciąga jedynie nielicznych i najbardziej wytrwałych podróżników. Na próżno tu szukać wypchanych bogatymi turystami autokarów, tygodniami można nie spotkać nawet jednej białej twarzy. Nic dziwnego, że każdy turysta wzbudza olbrzymie zainteresowanie miejscowych, niemal na miarę gwiazdy kina. Czasem może to być wręcz męczące. W Bangladeszu mogą się spodobać tropikalna przyroda, przeludnione i tętniące życiem miasta, czy możliwość podglądania prostego, autentycznego życia na wsi, ale największym skarbem kraju są niezwykle gościnni, ciekawi świata, pełni uprzejmości ludzie. Bangladesz reklamuje się hasłem Przyjedź, zanim przyjadą inni. Nie wiadomo, czy inni kiedykolwiek przyjadą w masowych ilościach, ale na pewno warto ten kraj odwiedzić.

Slide 23

Podróżowanie po Bangladeszu nie należy do łatwych

Slide 24

Sri Lanka (66 tys. km, 20 mln) Sri Lanka (dawniej Cejlon) znana jest nam głównie z upraw herbaty. Jest to kraj nizinny. Niziny stanowią 80 jego powierzchni. Przy wybrzeżach znajdują się liczne rafy koralowe. Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego na południu. Średnia roczna temperatura wynosi ponad 27 C, a suma opadów ponad 1000 mm, zaś w górach nawet 5000 mm. Sri Lanka ma bogatą faunę, do której należą między innymi: słoń indyjski, krokodyl, kobra indyjska i lampart.

Slide 25

Cejlońskie krajobrazy Colombo stolica Sri Lanki Fort Galle ślady brytyjskiego kolonializmu

Slide 26

Coś na deser! Naszą wycieczkę po Azji Południowej, która obfitowała w trudy związane ze skrajnymi warunkami klimatycznymi pustyń Afganistanu, Pakistanu, wspinaczką w Himalajach Nepalu i Bhutanu, z intensywnym poznawaniem bogatych kultur orientalnych, zakończymy prawdziwym leniuchowaniem na rajskich wyspach koralowych, gdzie zawsze jest gorąco i świeci słońce.

Slide 27

Malediwy (300 km, 400 tys.) Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli położonych na Oceanie Indyjskim. Jest to kraj wybitnie turystyczny. Turystyka dostarcza o 13 dochodu narodowego Co warto zobaczyć? Gdzie wypoczywać? Male Stolica Malediwów, ma zaledwie ok. kilometra szerokości oraz dwa kilometry długości. Oficjalnie w Male mieszka ok. 65 000 ludzi. Jest czystym miastem z wieloma meczetami, rynkami oraz labiryntem uliczek. Kurorty Jest ich ponad 70. Prawie wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj, dla lagunowych plaż pokrytych białym piaskiem oraz licznych palm. Hithadhoo drugie pod względem wielkości miasto Malediwów, zarazem z jednym ze znanych kurortów wypoczynkowych. Fuamulaku samotna wyspa położona dokładnie na równiku. Jest wyjątkowo urodzajna, rosną tutaj ananasy, pomarańcze oraz mango. Kudahuvadhoo wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo. Znajduje się tutaj kilka niezbadanych jeszcze przez archeologów ruin buddyjskich świątyń.

Slide 28

Pocztówki z Malediwów

Slide 29

Ach te plaże

Slide 30

Plaża, dzika plaża ;), a swoją drogą skąd oni mają prąd;)

Slide 31

A kto nie chce tylko leniuchować może trochę pożeglować

Dane:
  • Liczba slajdów: 31
  • Rozmiar: 6.63 MB
  • Ilość pobrań: 980
  • Ilość wyświetleń: 12417
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie