Biologia

Tkanki zwierzęce

7 lat temu

Zobacz slidy

Tkanki zwierzęce - Slide 1
Tkanki zwierzęce - Slide 2
Tkanki zwierzęce - Slide 3
Tkanki zwierzęce - Slide 4
Tkanki zwierzęce - Slide 5
Tkanki zwierzęce - Slide 6
Tkanki zwierzęce - Slide 7
Tkanki zwierzęce - Slide 8
Tkanki zwierzęce - Slide 9
Tkanki zwierzęce - Slide 10
Tkanki zwierzęce - Slide 11
Tkanki zwierzęce - Slide 12
Tkanki zwierzęce - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

TKANKI ZWIERZĘCE

Slide 3

Tkanka nabłonkowa Ze względu na kształt komórek wyróżniamy: nabłonek płaski nabłonek sześcienny nabłonek cylindryczny (walcowaty)

Slide 4

Tkanka nabłonkowa tworzy pokrycie ciała, wyściela narządy wewnętrzne, np.: jelita, naczynia krwionośne, żołądek. Komórki ściśle przylegają do siebie. Niektóre komórki nabłonka przekształcają się w komórki gruczołowe, wytwarzające i wydzielające różne substancje np.: pot, łój, mleko u ssaków.

Slide 5

Tkanka nerwowa

Slide 6

Tkanka nerwowa pełni rolę łącznika między organizmem a środowiskiem. Przyjmuje i przewodzi bodźce. Komórki nerwowe zwane neuronami posiadają liczne wypustki, łączące się ze sobą. Pomiędzy neuronami występuje tkanka glejowa, która chroni tkankę nerwową oraz zaopatruje ją w substancje odżywcze potrzebne do właściwego funkcjonowania.

Slide 7

Tkanka mięśniowa Dzieli się na: Mięśniową gładką Mięśniową poprzecznie prążkowaną : szkieletową i serca 3

Slide 8

Tkanka mięśniowa gładka Komórki tej tkanki mają postać włókien ze zdolnością do kurczenia się. Tkanka mięśniowa gładka zbudowana jest z włókien wrzecionowatych. Z jednym jądrem położonym centralnie. Mięśnie gładkie kurczą się wolno, niezależnie od naszej woli. Występują w ścianach narządowych wewnętrznych np.: żołądku i pęcherzu moczowym.

Slide 9

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana Zbudowana z włókien cylindrycznych z wieloma jądrami położonymi peryferycznie. Komórki mięśniowe poprzecznie prążkowane budują mięśnie szkieletowe, działają zależnie od naszej woli. Do tej tkanki należy również mięsień sercowy zbudowany z włókien jednojądrowych i kurczących się niezależnie od naszej woli.

Slide 10

Tkanka łączna

Slide 11

Tkanka łączna Charakterystyczną cechą tkanki łącznej jest obecność substancji międzykomórkowej. Najważniejsza rola tej tkanki, to: wypełnienie wolnych przestrzeni wewnątrz ciała podtrzymywanie i ochrona narządów transport produktów przemiany materii.

Slide 12

TKANKI STAŁE Tkanka chrzęstna Tkanka kostna Tkanka tłuszczowa TKANKI PŁYNNE Krew Limfa

Slide 13

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 0.46 MB
  • Ilość pobrań: 3213
  • Ilość wyświetleń: 19032
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie