Wiedza o społeczeństwie

System wyborczy Francji

7 lat temu

Zobacz slidy

System wyborczy Francji - Slide 1
System wyborczy Francji - Slide 2
System wyborczy Francji - Slide 3
System wyborczy Francji - Slide 4
System wyborczy Francji - Slide 5
System wyborczy Francji - Slide 6
System wyborczy Francji - Slide 7
System wyborczy Francji - Slide 8
System wyborczy Francji - Slide 9
System wyborczy Francji - Slide 10
System wyborczy Francji - Slide 11
System wyborczy Francji - Slide 12
System wyborczy Francji - Slide 13
System wyborczy Francji - Slide 14
System wyborczy Francji - Slide 15
System wyborczy Francji - Slide 16
System wyborczy Francji - Slide 17
System wyborczy Francji - Slide 18
System wyborczy Francji - Slide 19

Treść prezentacji

Slide 1

System wyborcz y Francji by Radosław Fećko

Slide 2

Kto? ! Głosować mogą obywatel Francji w wieku powyżej 18 zarejestrowani na listy wyborców. Rejestracja nie jest obowiązkowa, ale przy braku rejestracji wyklucza się możliwość głosowania. Obecnie cała młodzież osiągająca wiek 18 lat jest automatycznie rejestrowana.

Slide 3

Tylko obywatele prawnie zarejestrowane jako wyborcy mogą brać udział w wyborach urzędów publicznych. Istnieją wyjątki od powyższej zasady. Skazańcy mogą być pozbawieni praw obywatelskich, w tym prawa do głosowania, przez pewien okres czasu w zależności od przestępstwa jakie popełnili

Slide 4

W szczególnych przypadkach, urzędnicy którzy nadużywać środków publicznych mogą być pozbawieni prawa do zasiadania w publicznej urzędach nawet przez 10 lat. Zastosowanie tych zasad w przypadku niektórych polityków budziły kontrowersje. Przykładem takiego przypadku jest Alain Juppe.

Slide 5

Jak? ! Wyborca jest zobowiązany do udowodnienia swojej tożsamości (miasta powyżej 5000 mieszkańców). Jeżeli urzędnik uznał jego prawo do głosowania w odizolowanym miejscu oddaje swój glos poprzez zaznaczenie na karcie do głosowania swoich faworytów. Głosowanie odbywa się przy użyciu papieru i ręcznego liczenia głosów. Wyborca dostaje wydrukowane karty do głosowania oraz koperty.

Slide 6

Następuje wtedy czysto ceremonialny akt, gdy jeden z urzędników wymawia na głos a Vote co należy przetłumaczyć głosowanie. Ceremoniał ten ma podwójne znaczenie: głos zostaje uznany oraz został spełniony obywatelski obowiązek. Po głosowaniu wyborca podpisuje listę wyborców a jego karta rejestracyjna zostaje podbita.

Slide 7

Procedury różnią się podczas elektronicznego głosowania, które nie jest powszechne we Francji. Jest to spowodowane przeświadczeniem iż jest to sposób drogi oraz niebezpieczny. Preferowany jest tradycyjny sposób głosowań na terenie publicznych szkół, gdzie urzędnikami są nominowani obywatele miast.

Slide 8

Kiedy?! Wybory odbywają się zawsze w niedzielę, od północy w piątek przed wyborami prawnie zabroniona jest publikacja materiałów promocyjnych. Punkty do głosowania otwarte są od 8 rano do 18 w małych miasteczkach i do 20 w dużych miastach zależności od decyzji prefekta. Zgodnie z prawem, publikacji wyników lub danych szacunkowych jest zabronione przed zamknięciem urn, takie wyniki są jednak często dostępne z mediów np. w Belgii i Szwajcarii, lub z zagranicznych stron internetowych.

Slide 9

Pierwsze szacunki dotyczące wyników są więc w niedzielę po godzinie 20 w Paryżu. Czego konsekwencją jest to, że wyborcy w np. Gujana Francuska, Martynika i Gwadelupa posiadają wgląd w prawdopodobne wyniki wyborów mając na uwadze, że nie skończyło się jeszcze głosowanie. Z tego powodu od 2000 r., w francuskich posiadłości w obu Amerykach, a także ambasad i konsulatów wybory odbywają się w soboty.

Slide 10

Na kogo?! Francja jest demokracją przedstawicielską, tak samo jak Polska, jednak jest to system semiprezydencki. Uchwalona w 1958r. ordynacja wyborcza wprowadziła jednomandatowe okręgi wyborcze. Francja została podzielona na okręgi, których liczba była równa liczbie mandatów, które były do zdobycia. W pierwszej turze aby wygrać należało zdobyć większość głosów, a w drugiej turze także większość, ale bezwzględną.

Slide 11

Parlament (Parlement) składa się z dwóch izb. Zgromadzenie Narodowe (Assemblée Nationale) stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, ma 577 członków, wybieranych na pięcioletnią kadencję w jednomiejscowych okręgach w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych.

Slide 12

Senat (Sénat) jest drugą izbą w Zgromadzeniu Narodowym, ma 321 członków, 304, z których wybierani są na sześć lat (wcześniej na 9) przez wyborcze kolegium składające się z przedstawicieli każdego departamentu. Pięciu których wybierani są z innych zależności i 12, którzy są wybierani przez Francuskie Zgromadzenie Francuskich Obywateli Mieszkających za Granicą (Assemblée des Français de létranger). Aktualnie wprowadzane są zmiany mające do 2010 roku zwiększyć liczbę senatorów do 346. Co trzy lata zostaje wymieniona 13 składu. Wybory do tej izby nie są bezpośrednie, ani powszechne, ponieważ senatorowie są wybierani przez kolegia wyborcze, w których skład wchodzą m.in. deputowani, delegaci municypalni oraz radcowie generalni i regionalni.

Slide 13

Aktualny premier Francji François Fillon

Slide 14

Francuzi w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim mogą wybierać prezydenta na pięcioletnią kadencję (poprzednio, siedem lat). O stanowisko głowy państwa może ubiegać się nieograniczona liczba kandydatów. Aktualny prezydent Nicolas Sarkozy

Slide 15

Głosowanie odbywa się w dwóch turach, jeżeli w pierwszej turze żaden z pretendentów nie zdobędzie bezwzględnej większości głosów. W ewentualnej drugiej turze udział bierze kandydat, który uzyskał najwięcej głosów i ten, który uplasował się na drugiej pozycji. Zwycięża ten, kto zdobędzie większe poparcie społeczeństwa.

Slide 16

Aktualny prezydent Franci Nicolas Sarkozy nie cieszy się zbyt wielką popularnością wśród obywateli swojego państwa. O wiele bardziej popularna jest jego małżonka.

Slide 17

Pierwsza Dama Carla Bruni, od razu widać dlaczego sympatia do niej jest ogromna.

Slide 19

fin

Dane:
  • Liczba slajdów: 19
  • Rozmiar: 1.82 MB
  • Ilość pobrań: 1148
  • Ilość wyświetleń: 11199
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie