Religia

Święto objawienia Pańskiego

6 lat temu

Zobacz slidy

Święto objawienia Pańskiego - Slide 1
Święto objawienia Pańskiego - Slide 2
Święto objawienia Pańskiego - Slide 3
Święto objawienia Pańskiego - Slide 4
Święto objawienia Pańskiego - Slide 5
Święto objawienia Pańskiego - Slide 6
Święto objawienia Pańskiego - Slide 7
Święto objawienia Pańskiego - Slide 8
Święto objawienia Pańskiego - Slide 9
Święto objawienia Pańskiego - Slide 10
Święto objawienia Pańskiego - Slide 11
Święto objawienia Pańskiego - Slide 12
Święto objawienia Pańskiego - Slide 13
Święto objawienia Pańskiego - Slide 14
Święto objawienia Pańskiego - Slide 15
Święto objawienia Pańskiego - Slide 16
Święto objawienia Pańskiego - Slide 17
Święto objawienia Pańskiego - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 1

Opracowała : JOLANTA DOLNA

Slide 2

Ewangelia św. Mateusza zawiera zapis o przybyciu Mędrców do narodzonego Jezusa:

Slide 3

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2, 1-2).

Slide 4

,a Ewangelista nie wymienia ani ich imion, ani nie określa, ilu ich było. Wiadomo z Ewangelii, że przyprowadziła ich gwiazda, która wędrowała przed nimi, wskazując drogę:

Slide 5

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę (Mt 2, 9-11).

Slide 6

Z opisu tego wynika, że mędrcy posiadali jakieś wiadomości o mającym się narodzić Zbawicielu. Być może znane im były zapowiedzi proroków. Musieli kierować się głęboką wiarą, skoro złożyli Dziecięciu pokłon i ofiarowali dary.

Slide 7

Tradycja utrwaliła ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Nawet nazywa ich królami.

Slide 8

Uroczystość Trzech Króli albo Objawienia Pańskiego, czyli ukazania się Chrystusa narodom pogańskim, należy do najstarszych świąt w Kościele. Obchodzona była na Wschodzie od III, a na Zachodzie od IV wieku. Od XVIII wieku utrwalił się zwyczaj poświęcania tego dnia kredy (dawniej złota i kadzidła) i wypisywania na drzwiach domów pierwszych liter imion Trzech Króli oraz roku. Święto to obchodzimy 6 stycznia.

Slide 10

Dawniej odczytywano ten skrót jako: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie.

Slide 11

Do szopek ustawianych w okresie Bożego Narodzenia w kościołach dodawano w tym dniu figurki Królów.

Slide 12

Tradycja na podstawie trzech hojnych darów: złota, kadzidła i mirry określa ich liczbę, wiek, kolor skóry i symbolikę. W VI wieku dodano im tytuły królewskie i świtę, a w IX imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Z czasem kształtuje się wyobrażenie, że reprezentują trzy znane części świata: Europę, Azję i Afrykę.

Slide 13

Kim byli Trzej Królowie?

Slide 14

Prawdopodobnie byli oni przywódcami plemion, ludźmi mądrymi, astrologami. Tajemnicza jest również liczba Mędrców. W rzymskich katakumbach malowidła ukazują dwóch, czterech lub sześciu Królów. W tradycji Kościoła przyjęto liczbę trzy, ze względu na ilość darów złożonych Jezusowi: złoto, kadzidło i mirrę.

Slide 15

Złoto - to symbol władzy królewskiej, mędrcy uznali bowiem Jezusa za Króla. Kadzidło - to najkosztowniejszy dar w tamtych czasach. Jest mieszaniną żywic wydzielających w czasie spalania silny zapach. Przez kadzidło Mędrcy uznali w Jezusie Boga. Mirra - wówczas jej wartość równa była wartości złota. Jest to zastygnięta żywica otrzymywana z różnych gatunków drzew balsamowych. Odznacza się aromatycznym zapachem i gorzkim smakiem. Stosowana była jako lek, a w starożytności do balsamowania ciał zmarłych. Składając ten dar, Mędrcy uznali w Jezusie człowieka i przewidzieli gorycz Jego cierpienia.

Slide 16

Trzej Królowie są patronami Kolonii, podróżujących i pielgrzymów, kuśnierzy i producentów kart do gry; bronią przed niepogodą, wzywani są podczas padaczki.

Slide 17

Z dniem Trzech Króli związane jest przysłowie: W święto Trzech Króli każdy się pod kożuch tuli. ...

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 0.32 MB
  • Ilość pobrań: 95
  • Ilość wyświetleń: 6168
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie