Historia

Starożytny Rzym

6 lat temu

Zobacz slidy

Starożytny Rzym - Slide 1
Starożytny Rzym - Slide 2
Starożytny Rzym - Slide 3
Starożytny Rzym - Slide 4
Starożytny Rzym - Slide 5
Starożytny Rzym - Slide 6
Starożytny Rzym - Slide 7
Starożytny Rzym - Slide 8
Starożytny Rzym - Slide 9
Starożytny Rzym - Slide 10
Starożytny Rzym - Slide 11
Starożytny Rzym - Slide 12
Starożytny Rzym - Slide 13
Starożytny Rzym - Slide 14
Starożytny Rzym - Slide 15
Starożytny Rzym - Slide 16
Starożytny Rzym - Slide 17
Starożytny Rzym - Slide 18
Starożytny Rzym - Slide 19
Starożytny Rzym - Slide 20
Starożytny Rzym - Slide 21
Starożytny Rzym - Slide 22
Starożytny Rzym - Slide 23
Starożytny Rzym - Slide 24
Starożytny Rzym - Slide 25

Treść prezentacji

Slide 1

STAROŻYTNY RZYM

Slide 2

HISTORIA IMPERIUM Pod terminem starożytny Rzym rozumie się zazwyczaj państwo stworzone przez mieszkańców miasta Rzym, leżącego w Italii nad rzeką Tybr. Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa Augustulusa w 476 roku n.e.

Slide 3

POWSTANIE MIASTA Legendy mówią o wychowaniu jego założycieli, braci Romulusa i Remusa, przez wilczycę, porwaniu Sabinek i ugodzie z władcą sabińskim Tytusem Tacjuszem jako faktach, które dały miastu początek. Najstarsze dzieje Rzymu mają w dużej mierze charakter legendarny. IMPERIUM RZYMSKIE - powstało w 27 roku p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał z rąk senatorów tytuł Augusta co oznaczało boski. Potwierdziło to jego pozycję, jako najważniejszego człowieka w państwie i przyniosło koniec republiki rzymskiej.

Slide 4

Zabytki starożytnego Rzymu

Slide 5

STAROŻYTNY RZYM Pod terminem starożytny Rzym rozumie się zazwyczaj państwo stworzone przez mieszkańców miasta Rzym, leżącego w Italii nad rzeką Tybr.

Slide 6

KOLOSEUM KOLOSEUM - (amfiteatr Flawiuszów) wybudowane pomiędzy 70 a 82 rokiem. Jest to ogromna budowla eliptyczna z pojemną widownią (około 50 tysięcy miejsc) z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. W Koloseum mordowano również chrześcijan, co upamiętnia stojący obecnie wewnątrz budowli krzyż. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Wcześniej służyło jednak za kamieniołom. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

Slide 7

CESARSKIE FORA CESARSKIE FORA - zespół architektoniczno-urbanistyczny utworzony w okresie cesarstwa w starożytnym Rzymie. Powstały w pobliżu Forum Romanum. Budowę zainicjował Juliusz Cezar budując Forum Cezara. W skład kompleksu wchodziły: Forum Cezara 54 p.n.e. Forum Augusta 2 p.n.e. Forum Wespazjana - 73 r. Forum Nerwy 97 r. Forum Trajana 113 r.

Slide 8

PALATYN PALATYN (łac. Mons Palatinus) - jedno ze wzgórz Rzymu, według tradycji (i ostatnich badań archeologicznych) uważane za miejsce najstarszej osady rzymskiej zwanej Roma quadrata. Tu w grocie zwanej Lupercal miała wilczyca karmić Romulusa i Remusa. Znajdowały się tu m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, dom Liwii, pałac Septimusa Sewera, pałac Domicjana.

Slide 9

CIRCUS MAXIMUS w starożytności najstarszy i największy cyrk w Rzymie (644 x 129), między Palatynem i Awentynem. Budowa rozpoczęta w IV w. p.n.e., a zmonumentalizowany został w II w. p.n.e., stał się wzorem budowli cyrkowej, przeznaczonej głównie do wyścigów na rydwanach. Arena w kształcie silnie wydłużonej elipsy, przecięta wzdłuż niskim murem, otoczona amfiteatrem i widownią, z Circus Maximus zostały nikłe ślady.

Slide 10

PANTEON PANTEON w sztuce starożytnej Grecji i Rzymu świątynia poświęcona wszystkim bogom. Najbardziej znanym zabytkiem tego okresu jest Panteon w Rzymie. Nazwa Panteon wiąże się głównie ze świątynią wzniesioną w Rzymie za Hadriana(117-138). Rotunda przesklepiona kopułą z okrągłym otworem po środku poprzedzona 8-kolumnowym przedsionkiem.

Slide 11

MAUZOLEUM HADRIANA MAUZOLEUM HADRIANA (Zamek św. Anioła) grobowiec przeznaczony dla rodziny cesarza Hadriana. Wzniesiono go pod koniec jego życia na prawym brzegu Tybru. W 271 roku włączony do systemu obronnego Rzymu. W V w. otoczony murem i zamieniony w warowną twierdzę, po wielokrotnej przebudowie, obecnie służy jako muzeum.

Slide 13

FORUM ROMANUM FORUM ROMANUM - (łac. rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum plac w starożytnym Rzymie, u stóp Kapitolu i Palatynu. Centrum polityczne i towarzyskie Rzymu okresu republiki. Tzw. teoria Gjerstada wypracowana w roku 1968 zakładała, że pierwotnie (w VII w. p.n.e.) na tym terenie znajdowała się osada składająca się z domów na palach. Po wybudowaniu kanału odwadniającego Cloaca Maxima, osuszeniu terenu, utwardzeniu powierzchni, obszar ten stał się miejscem zgromadzeń obywateli. Inicjatorem wybudowania forum miał być Tarkwiniusz Pyszny. Przy powstałym w VI w. p.n.e. placu miano potem wznieść szereg ważnych budynków: Kurię, mównicę (Rostra), świątynię Westy i dom westalek, świątynie Saturna, Dioskurów, Zgody i siedzibę najwyższego kapłana budynek Regii, archiwum (Tabularium).

Slide 14

FORUM ROMANUM

Slide 15

FORUM ROMANUM

Slide 16

FORUM ROMANUM

Slide 17

FORUM ROMANUM

Slide 18

FORUM ROMANUM

Slide 19

FORUM ROMANUM

Slide 20

STAROŻYTNY RZYM ZOSTAŁ OPISANY W POWIEŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA QUO VADIS. ZA QUO VADIS H. SIENKIEWICZ OTRZYMAŁ LITERACKĄ NAGRODĘ NOBLA.

Slide 21

Quo vadis. Powieść z czasów Nerona - powieść historyczna Henryka Sienkiewicza napisana w latach 1895-96. Premiera książki odbyła się w Krakowie, w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Na podstawie książki nakręcono kilka filmów.

Slide 22

QUO VADIS Akcja rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona (63-66 n.e.). Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: Winicjusz jest patrycjuszem rzymskim, Ligia zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a także chrześcijanką. Wątek miłosny, będący w pełni fikcyjnym, posiada liczne zwroty akcji: ucieczkę Ligii, jej poszukiwania przez Winicjusza, próbę porwania, przemianę Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie.

Slide 23

Kolejny wątek powieści, historyczny, skupia się na osobie rzymskiego cezara Nerona, a także prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej. Istotną dla utworu postacią jest Petroniusz. Patrycjusz rzymski, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji stanowi symbol odchodzącej kultury antycznej. Balansujący na krawędzi życia i śmierci, krytykuje pomysł Cezara i przegrywa. Tak jak zaczął, kończy akcję umierając samobójczo w ramionach ukochanej Eunice. Punkt kulminacyjny stanowi walka Ursusa z bykiem. Pokonanie zwierza oznacza szczęśliwe zakończenie. Odtąd Ligia, Winicjusz i Ursus są pod opieką ludu rzymskiego. Ten moment symbolizuje także odwrót sympatii Rzymian od Nerona i zwrócenie się ku chrześcijanom.

Slide 24

KONIEC

Slide 25

BIBLOGRAFIA: pl.wikipedia.orgwikiStarożytnyRzym rzymmmska.republika.pl rome1.republika.pl pl.wikipedia.orgwikiQuovadis

Dane:
  • Liczba slajdów: 25
  • Rozmiar: 6.25 MB
  • Ilość pobrań: 347
  • Ilość wyświetleń: 10800
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie