Historia

Starożytny

6 lat temu

Zobacz slidy

Starożytny - Slide 1
Starożytny - Slide 2
Starożytny - Slide 3
Starożytny - Slide 4
Starożytny - Slide 5
Starożytny - Slide 6
Starożytny - Slide 7
Starożytny - Slide 8
Starożytny - Slide 9
Starożytny - Slide 10
Starożytny - Slide 11
Starożytny - Slide 12
Starożytny - Slide 13
Starożytny - Slide 14
Starożytny - Slide 15
Starożytny - Slide 16
Starożytny - Slide 17
Starożytny - Slide 18
Starożytny - Slide 19
Starożytny - Slide 20
Starożytny - Slide 21
Starożytny - Slide 22

Treść prezentacji

Slide 1

STAROŻYTNY RZYM

Slide 2

HISTORIA IMPERIUM Pod terminem starożytny Rzym rozumie się zazwyczaj państwo stworzone przez mieszkańców miasta Rzym, leżącego w Italii nad rzeką Tybr. Historia starożytnego Rzymu zaczyna się wraz z założeniem miasta w 753 roku p.n.e., a kończy obaleniem cesarza Romulusa Augustulusa w 476 roku n.e.

Slide 3

POWSTANIE MIASTA Legendy mówią o wychowaniu jego założycieli, braci Romulusa i Remusa, przez wilczycę, porwaniu Sabinek i ugodzie z władcą sabińskim Tytusem Tacjuszem jako faktach, które dały miastu początek. Najstarsze dzieje Rzymu mają w dużej mierze charakter legendarny.

Slide 4

IMPERIUM RZYMSKIE - powstało w 27 roku p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał z rąk senatorów tytuł Augusta co oznaczało boski. Potwierdziło to jego pozycję, jako najważniejszego człowieka w państwie i przyniosło koniec republiki rzymskiej.

Slide 5

Zabytki starożytnego Rzymu

Slide 6

STAROŻYTNY RZYM Pod terminem starożytny Rzym rozumie się zazwyczaj państwo stworzone przez mieszkańców miasta Rzym, leżącego w Italii nad rzeką Tybr.

Slide 7

KOLOSEUM KOLOSEUM - (amfiteatr Flawiuszów) wybudowane pomiędzy 70 a 82 rokiem. Jest to ogromna budowla eliptyczna z pojemną widownią (około 50 tysięcy miejsc) z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. W Koloseum mordowano również chrześcijan, co upamiętnia stojący obecnie wewnątrz budowli krzyż. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Wcześniej służyło jednak za kamieniołom. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

Slide 8

CESARSKIE FORA CESARSKIE FORA - zespół architektoniczno-urbanistyczny utworzony w okresie cesarstwa w starożytnym Rzymie. Powstały w pobliżu Forum Romanum. Budowę zainicjował Juliusz Cezar budując Forum Cezara. W skład kompleksu wchodziły: Forum Cezara 54 p.n.e. Forum Augusta 2 p.n.e. Forum Wespazjana - 73 r. Forum Nerwy 97 r. Forum Trajana 113 r.

Slide 9

PALATYN PALATYN (łac. Mons Palatinus) - jedno ze wzgórz Rzymu, według tradycji (i ostatnich badań archeologicznych) uważane za miejsce najstarszej osady rzymskiej zwanej Roma quadrata. Tu w grocie zwanej Lupercal miała wilczyca karmić Romulusa i Remusa. Znajdowały się tu m.in. świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, dom Liwii, pałac Septimusa Sewera, pałac Domicjana.

Slide 10

CIRCUS MAXIMUS w starożytności najstarszy i największy cyrk w Rzymie (644 x 129), między Palatynem i Awentynem. Budowa rozpoczęta w IV w. p.n.e., a zmonumentalizowany został w II w. p.n.e., stał się wzorem budowli cyrkowej, przeznaczonej głównie do wyścigów na rydwanach. Arena w kształcie silnie wydłużonej elipsy, przecięta wzdłuż niskim murem, otoczona amfiteatrem i widownią, z Circus Maximus zostały nikłe ślady.

Slide 11

PANTEON PANTEON w sztuce starożytnej Grecji i Rzymu świątynia poświęcona wszystkim bogom. Najbardziej znanym zabytkiem tego okresu jest Panteon w Rzymie. Nazwa Panteon wiąże się głównie ze świątynią wzniesioną w Rzymie za Hadriana(117-138). Rotunda przesklepiona kopułą z okrągłym otworem po środku poprzedzona 8-kolumnowym przedsionkiem.

Slide 12

MAUZOLEUM HADRIANA MAUZOLEUM HADRIANA (Zamek św. Anioła) grobowiec przeznaczony dla rodziny cesarza Hadriana. Wzniesiono go pod koniec jego życia na prawym brzegu Tybru. W 271 roku włączony do systemu obronnego Rzymu. W V w. otoczony murem i zamieniony w warowną twierdzę, po wielokrotnej przebudowie, obecnie służy jako muzeum.

Slide 13

FORUM ROMANUM FORUM ROMANUM - (łac. rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum plac w starożytnym Rzymie, u stóp Kapitolu i Palatynu. Centrum polityczne i towarzyskie Rzymu okresu republiki. Tzw. teoria Gjerstada wypracowana w roku 1968 zakładała, że pierwotnie (w VII w. p.n.e.) na tym terenie znajdowała się osada składająca się z domów na palach. Po wybudowaniu kanału odwadniającego Cloaca Maxima, osuszeniu terenu, utwardzeniu powierzchni, obszar ten stał się miejscem zgromadzeń obywateli. Inicjatorem wybudowania forum miał być Tarkwiniusz Pyszny. Przy powstałym w VI w. p.n.e. placu miano potem wznieść szereg ważnych budynków: Kurię, mównicę (Rostra), świątynię Westy i dom westalek, świątynie Saturna, Dioskurów, Zgody i siedzibę najwyższego kapłana budynek Regii, archiwum (Tabularium).

Slide 14

FORUM ROMANUM

Slide 15

FORUM ROMANUM

Slide 16

FORUM ROMANUM

Slide 17

FORUM ROMANUM

Slide 18

FORUM ROMANUM

Slide 19

FORUM ROMANUM

Slide 20

Termy łaźnie rzymskie

Slide 21

Starożytny Rzym był zaopatrywany przez sieć akweduktów liczącą 420 km, z czego tylko 47 km przebiegało nad powierzchnią ziemi. Sieć ta dostarczała milion m wody źródlanej na dobę. Zakopanie zmniejszało możliwość skażenia, a na terenach chłodniejszych zmniejszało możliwość zamarzania w czasie mrozów. Spadek w rzymskich akweduktach wynosi tylko kilkadziesiąt cm na kilometr.

Slide 22

KONIEC

Dane:
  • Liczba slajdów: 22
  • Rozmiar: 2.33 MB
  • Ilość pobrań: 11560
  • Ilość wyświetleń: 48770
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie