Matematyka

Sławni matematycy

5 lat temu

Zobacz slidy

Sławni matematycy - Slide 1
Sławni matematycy - Slide 2
Sławni matematycy - Slide 3
Sławni matematycy - Slide 4
Sławni matematycy - Slide 5
Sławni matematycy - Slide 6
Sławni matematycy - Slide 7
Sławni matematycy - Slide 8
Sławni matematycy - Slide 9
Sławni matematycy - Slide 10
Sławni matematycy - Slide 11
Sławni matematycy - Slide 12
Sławni matematycy - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

Sławni matematycy Tales z Samos Krótki życiorys Twierdzenie Zastosowanie i przykłady twierdzenia Ciekawostki Pitagoras Krótki życiorys Twierdzenie Zastosowanie, przykłady i dowody Ciekawostki

Slide 2

SpisWstęp treści Spis treści Tales z Samosu -krótki życiorys -twierdzenie -zastosowanie twierdzenia -ciekawostki Pitagoras -krótki życiorys -twierdzenie -zastosowanie twierdzenia -ciekawostki -zakończenie

Slide 3

Tales z Samos

Slide 4

Krótki życiorys Talesa z Samos Grecki filozof, podróżnik, kupiec. Zajmował się elementami matematyki, fizyki, przyrody, astronomii. Swoje znajomości elementów geometrii i algebry zawdzięcza podróżom do Egiptu i Babilonii. Jest zaliczany do jednego z siedmiou mędrców greckich.

Slide 5

Twierdzenie Talesa z Samos Jeżeli dwa trójkąty prostokątne mają takie same kąty, to stosunek długości boków w jednym z tych trójkątów jest taki sam jak boków w drugim trójkącie.

Slide 6

Zastosowanie twierdzenia Tales zadziwiał ówczesnych mu ludzi tym że potrafił obliczyć wysokość drzewa znając tylko długość jego cienia.

Slide 7

Ciekawostki o Talesie Według legendy Tales wyznaczył wysokość piramidy mierząc padający przez nią cień. Wykorzystując własności trójkątów obliczał odległości statków od brzegu. Według Platona Tales obserwujący gwiazdy wpadł do studni. Wtedy piękna niewolnica rzekła żartem, że chciał zobaczyć, co się dzieje na niebie a nie dostrzegł tego co się znajduje pod jego nogami. Tales nie miał własnych dzieci ale adoptował i wychował syna swojej siostry. Tales był miłośnikiem sportu. Nie jeden raz zdobywał olimpijskie laury. Prawdopodobnie zmarł na udar słoneczny podczas zawodów olimpijskich.

Slide 8

Pitagoras

Slide 9

Krótki życiorys Pitagorasa Pitagoras to grecki filozof i matematyk. Jego życie było znane głównie z legend a nauki przekazywane wyłącznie ustnie, w dużej mierze potajemnie. Stworzył szkoły fizyczno-matematycznej o charakterze religijnym i mistycznym. Trudno oddzielić jego odkrycia od dokonań jego uczniów. Badania pitagorejczyków przyczyniły się do wspaniałego rozwoju geometrii oraz teorii liczb.

Slide 10

Twierdzenie Pitagorasa W dowolnym trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej tego trójkąta.

Slide 11

Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa

Slide 12

Ciekawostki o Pitagorasie Wielki wpływ na rozwój jego myśli miały podróże do Egiptu. W młodości Pitagoras był utalentowanym zapaśnikiem. Wielokrotnie zdobywał mistrzowskie laury w boksie. Mimo że jemu przyznaje się to odkrycie tak naprawdę dokonali go starożytni babilończycy. Znali je zapewne także Egipcjanie.

Slide 13

ZAKOŃCZENIE Dziękujemy za uwagę. Wykonali: Zuzanna Frymark Izabela Borzyszkowska Kl. III B

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 0.54 MB
  • Ilość pobrań: 109
  • Ilość wyświetleń: 5321
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie