Geografia

Ruch obiegowy Ziemi

6 lat temu

Zobacz slidy

Ruch obiegowy Ziemi - Slide 1
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 2
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 3
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 4
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 5
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 6
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 7
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 8
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 9
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 10
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 11
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 12
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 13
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 14
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 15
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 16
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 17
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 18
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 19
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 20
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 21
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 22
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 23
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 24
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 25
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 26
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 27
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 28
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 29
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 30
Ruch obiegowy Ziemi - Slide 31

Treść prezentacji

Slide 1

Ruch obiegowy Ziemi

Slide 2

Uczeń na ocenę Dopuszczającą (2) Podaj definicję ruchu obiegowego Ziemi. Podaj skutek ruchu obrotowego Ziemi. Dostateczną (3) Wyjasnij , dlaczego na Ziemi występują strefy czasowe i czas urzędowy. Dobrą (4) Wyjasnij znaczenie utworzenia stref czasowych oraz uzasadnij wprowadzenie w niektórych państwach czasu urzędowego. Bardzo dobrą (5) Podaj godziny w różnych regionach świata Wyjasnij zjawisko powstawania dnia i nocy

Slide 3

W starożytności uważano, że wszystkie ciała niebieskie wraz ze Słońcem poruszają się wokół Ziemi. Jest to tzw. teoria geocentryczna. Dopiero w XVI w. Mikołaj Kopernik odkrył, że to Ziemia wraz z pozostałymi planetami krąży wokół Słońca. Teoria ta nazwana została heliocentryczną od słowa Helios oznaczającego po grecku Słońce.

Slide 4

Mikołaj Kopernik W 1543 roku Mikołaj Kopernik wydał w Norymberdze dzieło O obrotach sfer niebieskich W dziele tym przedstawia heliocentryczną teorię Układu Słonecznego. Poprzednicy Kopernika propagowali teorię geocentryczną.

Slide 5

Ziemia wykonuje ruch obiegowy wokół Słońca po eliptycznej drodze zwanej orbitą.

Slide 6

Ziemia oprócz ruchu obrotowego wykonuje również ruch obiegowy wokół Słońca

Slide 7

Cechy ruchu obiegowego Ziemi Ruch obiegowy trwa 365 dni i 6 godzin stąd co 4 lata uzbiera się 24 godziny zapasowe i wtedy rok ma 366dni rok przestępny

Slide 9

Demonstracja

Slide 10

Czas pełnego obiegu Ziemi wynosi 365 dni, 5 godzin i 49 minut i nosi nazwę roku. Przyjęto, że rok kalendarzowy trwa równo 365 dni, dlatego w ciągu 4 lat z pozostałych godzin uzyskuje się jedną dobę, która dodawana do miesiąca lutego sprawia, że mamy tzw. rok przestępny trwający 366 dni.

Slide 12

Podczas obiegu różne części Ziemi są zwrócone pod innym kontem Oś Ziemi jest nachylona względem płaszczyzny orbity pod stałym kontem 6633. Nachylenie to powoduje, że kąt padania promieni słonecznych w poszczególnych regionach świata

Slide 13

Górowanie w Zenicie Największy kąt z jakim promienie Słoneczne mogą padać na Ziemię wynosi 90. Mówimy wtedy, że Słońce góruje w zenicie. Sytuacja taka może mieć miejsce tylko na obszarach między zwrotnikiem Raka na północy i zwrotnikiem Koziorożca na południu.

Slide 14

Tylko dwa razy do roku 21 marca i 23 września Ziemia znajduje się w takim położeniu, że promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Wtedy to na całej kuli ziemskiej dzień i noc będą tej samej długości czyli trwać będą równo po 12 godzin.

Slide 15

Pory roku

Slide 16

Konsekwencją ruchu obiegowego Ziemi są zmiany wysokości słońca nad horyzontem w momencie górowania a tym samym ilości ciepła dostarczanego do powierzchni Ziemi w ciągu roku. Na tej podstawie wyznaczone są astronomiczne pory roku. Daty ich rozpoczęcia są jednakowe na całej kuli ziemskiej i przyjmuje się następujące daty ich pierwszych dni:

Slide 18

Na półkuli północnej astronomiczne pory roku pokrywają się z kalendarzowymi natomiast na półkuli południowej mamy do czynienia z półrocznym przesunięciem w stosunku do pór kalendarzowych. Czyli, że lipiec i sierpień są tam typowymi miesiącami zimowymi a styczeń i luty miesiącami letnimi.

Slide 19

21 marca występuje zjawisko równonocy wiosennej. Na całej kuli Ziemskiej dzień i noc trwają równo po 12 godzin. Słońce góruje w zenicie na równiku. Na półkuli północnej rozpoczyna się wiosna a na południowej zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami rozpoczynać będzie się jesień. W rejonie bieguna północnego rozpoczyna się dzień polarny a bieguna południowego noc polarna.

Slide 20

wiosna 21 marca

Slide 21

lato 22 czerwca 22 czerwca jest dniem przesilenia letniego. Promienie słoneczne padają pod kątem prostym na Zwrotnik Raka a więc Ziemia zwrócona jest do Słońca biegunem północnym. Na półkuli północnej dzień trwa najdłużej a noc najkrócej i rozpoczyna się lato. Na półkuli południowej natomiast rozpoczyna się zima i sytuacja jest odwrotna.

Slide 23

jesień 23 września 23 września występuje zjawisko równonocy jesiennej. Słońce znów góruje w zenicie na równiku. W kolejnych dniach na półkuli południowej trwać będzie wiosna a na półkuli północnej jesień.

Slide 25

zima 22 grudnia 22 grudnia w dniu przesilenia zimowego Słońce góruje w zenicie na Zwrotniku Koziorożca. Na półkuli północnej dzień trwa najkrócej a noc najdłużej i rozpoczyna się zima. Na Półkuli południowej natomiast noc jest najkrótsza a dzień najdłuższy i rozpoczyna się lato. Z biegiem czasu na półkuli północnej dzień staje się coraz dłuższy aż do 21 marca i równonocy wiosennej.

Slide 27

365 dni , 5 godzin i 49 minuty W ten sposób po 365 dniach, 5 godzinach i 49 minutach Ziemia wykonała pełny obrót wokół Słońca i minął rok.

Slide 28

miedzy długościami dni i nocy Najmniejsze różnice w długości trwania dnia i nocy występują na obszarach pomiędzy zwrotnikami. Na równiku przez cały rok Słońce wschodzi i zachodzi dokładnie o tej samej godzinie.

Slide 29

Różnica 8 godzin Zarówno w Polsce jak i w innych umiarkowanych szerokościach geograficznych różnica między najdłuższym a najkrótszym dniem w roku wynosi ok. 8 godzin.

Slide 30

Na biegunach przez pół roku Słońce w ogóle nie wschodzi trwa noc polarna

Slide 31

Dzień i noc polarna a przez pozostałe sześć miesięcy wciąż jest widoczne na niebie i trwa polarny dzień.

Dane:
  • Liczba slajdów: 31
  • Rozmiar: 2.15 MB
  • Ilość pobrań: 143
  • Ilość wyświetleń: 5753
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie