Slide 1
Ropa Naftowa I sposoby jej przeróbki
Slide 3
Ropą naftową nazywa się mieszaninę różnorodnych związków chemicznych, głównie węglowodorów, które wzajemnie się rozpuszczają. Obecnie udało się wyodrębnić z ropy ponad 3000 różnych związków. W jej skład mogą wchodzić rozmaite substancje, w zależności od gatunku ropy oraz miejsca jej wydobycia. Statystycznie można przedstawić strukturę ropy naftowej za pomocą zawartości procentowej pierwiastków chemicznych:
Slide 5
Charakterystyka związków chemicznych, wchodzących w skład ropy naftowej:
Slide 6
Węglowodory nasycone, czyli alkany. Potocznie nazywa się je również parafinami lub węglowodorami parafinowymi, gdyż są głównym składnikiem parafiny. Jest to grupa związków organicznych, których wzór chemiczny można przedstawić za pomocą wzoru ogólnego: CnH2n2, gdzie n oznacza dowolną liczbę naturalną. Alkany tworzą różnorodne łańcuchy o strukturze prostej lub rozgałęzionej. W zależności od ilości atomów węgla , przypadających na jedną cząsteczkę, występują w różnych stanach skupienia.
Slide 7
Węglowodory aromatyczne stanowią ważny składnik ropy naftowej. Frakcje zawierające te związki służą m.in. do uzyskiwania benzyn. Do najczęściej spotykanych w ropie związków aromatycznych należy zaliczyć: benzen, naftalen, antracen oraz pochodne alkilowe tych węglowodorów.
Slide 8
Cykliczne węglowodory nasycone, czyli cykloalkany, nazywane zwyczajowo węglowodorami naftenowi, to kolejna grupa związków chemicznych, licznie obecnych w ropie naftowej. Zbudowane są z pierścieni węglowych, zazwyczaj pięciowęglowych lub cześciowęglowych, w których węgle połączone są wyłącznie pojedynczymi wiązaniami. Mogę być do nich dołączone inne łańcuchy boczne. Cząsteczki cykloalkanów mogą być również zbudowane z kilku pierścieni węglowych.
Slide 9
Związki zawierające siarkę. Można do nich zaliczyć głównie siarkowodór (H2S) oraz siarczki. Związki zawierające azot. Zazwyczaj występują w ropie naftowej w ilościach proporcjonalnych do ilości związków siarkowych. Związki zawierające tlen. Najczęściej występującymi są kwasy karboksylowe, o krótkich łańcuchach węglowych. Obecne są także wyższe kwasy tłuszczowe, np. stearynowy, czy palmitynowy.
Slide 10
Wstępna obróbka Ropa naftowa wydobywana spod ziemi, z tzw. odwiertów, zawiera wiele zanieczyszczeń. Wraz z nią często występuje gaz ziemny, przez co w ropie znajduje się sporo składników gazowych. Oprócz nich obecna są także roztwory soli (solanki), które pochodzą z wody morskiej. W przypadku odwiertów przeprowadzanych na dnie morza, trudno o nie zanieczyszczenie ropy wodą, zawierającą duże ilości rozpuszczonych w niej soli. Ropę, którą wydobywa się, zawierającą wiele zanieczyszczeń nazywa się ropą surową.
Slide 11
Wstępne przygotowanie ropy surowej ma na celu oczyszczenie jej z gazów oraz soli. Pierwszy etap stanowi usunięcie z niej nadmiaru lotnych składników. Gdyby je pozostawić, to zakłóciłyby one przebieg dalszych procesów technologicznych, przeprowadzanych w rafineriach oraz zwiększyłyby koszty uzyskiwanych z ropy produktów.
Slide 12
Drugim etapem przygotowania wstępnego ropy naftowej jest jej oczyszczenie z solanki. Proces ten jest trudniejszy od odgazowywania, ponieważ solanka może tworzyć trwałe emulsje, dodatkowo stabilizowane przez takie substancje, jak np. żywice, czy nierozpuszczalne w wodzie sole. Istnieje kilka metod oczyszczania ropy z takich zanieczyszczeń. Wstępnie przygotowana ropę naftową poddaje się następnie obróbce w rafineriach.
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!