Geografia

Rodzaje skał

6 lat temu

Zobacz slidy

Rodzaje skał - Slide 1
Rodzaje skał - Slide 2
Rodzaje skał - Slide 3
Rodzaje skał - Slide 4
Rodzaje skał - Slide 5
Rodzaje skał - Slide 6
Rodzaje skał - Slide 7
Rodzaje skał - Slide 8
Rodzaje skał - Slide 9
Rodzaje skał - Slide 10
Rodzaje skał - Slide 11
Rodzaje skał - Slide 12
Rodzaje skał - Slide 13
Rodzaje skał - Slide 14

Treść prezentacji

Slide 1

Zosia Mularz i Iza Bembenek

Slide 2

Skały Skała to zespół minerałów lub wiele ziaren tego samego minerału, powstały w warunkach naturalnych. główne grupy: skały magmowe, skały osadowe i skały metamorficzne (przeobrażone).

Slide 3

PODZIAŁ SKAŁ Skały Magmowe Osadowe Metamorficzne

Slide 4

SKAŁY MAGMOWE Skały magmowe to jeden z trzech głównych typów skał budujących skorupę ziemską, powstałych wskutek krystalizacji lub zakrzepnięcia magmy w głębi skorupy ziemskiej lub na powierzchni Ziemi. Skały magmowe mają zwykle strukturę krystaliczną, niektóre mają strukturę porfirową lub szkliwa. Wielkość kryształów w skale zależy od szybkości krzepnięcia magmy: wolno krzepnące skały plutoniczne mają strukturę jawnokrystaliczną z kryształami o rozmiarach powyżej 5 mm, natomiast szybko krzepnące skały wulkaniczne wykazują strukturę skrytokrystaliczną (poniżej 1 mm), szklistą lub porfirową, gdy w skrytokrystalicznym lub szklistym cieście skalnym występują pojedyncze, wcześniej wykrystalizowane prakryształy. Skały magmowe wyróżnia się również w zależności od ich składu chemicznego i mineralnego.

Slide 5

SKAŁY MAGMOWE Skały Magmowe Głębinowe Wylewne Granit Bazalt Gabro Andezyt Sjenit Pegmatyt Dioryt Ryolit

Slide 6

SKAŁY OSADOWE Luźne Okruchowe Skały osadowe Zwięzłe Fito Organogeniczne Zoo Chemiczne

Slide 7

Skały Osadowe Skały osadowe (sedymentacyjne) skały budujące skorupę ziemską, powstają przez nagromadzenie się materiału przynoszonego przez czynniki zewnętrzne (np. wodę, lodowiec, wiatr), na skutek jego osadzania się lub wytrącania z roztworu wodnego. Nauka zajmująca się powstawaniem skał osadowych to sedymentologia.

Slide 8

Skały Okruchowe Skały Okruchowe Luźne Zwięzłe Ił Iłowiec Muł Mułowiec Piasek Piaskowiec Żwir Zlepieniec Gruz Brekcja Less

Slide 9

Organogeniczne Organogeniczne Fito Zoo Węgiel Wapień Torf Dolomit Antracyt Margiel Ropa naftowa

Slide 10

CHEMICZNE Sól Siarka Gips Anhydryt

Slide 11

SKAŁY METAMORFICZNE SKAŁY METAMORFICZNE Skały metamorficzne (skały przeobrażone) jeden Skałyz metamorficzne (skały przeobrażone) trzech głównych typów skał budujących jeden zziemską, trzech głównych skał skorupę powstałetypów ze skał budujących skorupę ziemską, powstałe magmowych bądź osadowych na skutekze skał magmowych bądź osadowych na skutek przeobrażenia (metamorfizmu) pod wpływem przeobrażenia (metamorfizmu) pod wpływem wysokich temperatur (np. w pobliżu ognisk wysokich temperatur (np. w pobliżu ognisk magmy) lub wysokiego ciśnienia (np. w magmy)subdukcji), lub wysokiego ciśnienia (np.z w strefach oraz związanych nimi strefach subdukcji), oraz związanych z nimi procesów chemicznych. Metamorfizm procesówzmiany chemicznych. Metamorfizmi powoduje składu mineralnego powoduje zmiany składu mineralnego i chemicznego skał oraz jej struktury i tekstury. chemicznego skał oraz jej struktury i tekstury.

Slide 12

Marmur Kwarcyt SKAŁY METAMORFICZNE Gnejs Łupki ilaste

Slide 13

Ciekawostka! Twardość w skali Mohsa została ułożona przez niemieckiego mineraloga Friedricha Mohsa w 1812 r. Jest to skala dziesięciostopniowa, przy czym twardość poszczególnych minerałów nie jest ułożona proporcjonalnie pod względem twardości. Każdy minerał może zarysować minerał poprzedzający go na skali - bardziej miękki i może być porysowany przez następujący po nim - twardszy. Jest to jedynie skala orientacyjna, a klasyfikacja polega na tym, że jeżeli badany minerał będzie w stanie zarysować powierzchnię minerału wzorcowego, będzie zaklasyfikowany z jego twardością Jako przykładowe minerały wzorcowe uznaje się: talk gips kalcyt fluoryt apatyt ortoklaz kwarc topaz korund diament Obecnie twardość absolutną można mierzyć za pomocą sklerometrów.

Slide 14

Występowanie w Polsce W Polsce wychodnie kwaśnych skał magmowych nie zajmują dużych obszarów, sprowadzają się głównie do rejonów na Dolnym Śląsku. Granitoidy budują Karkonosze i Tatry, spotkać je można także w wielu masywach w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Porfiry kwarcowe znaleziono w okolicach Krakowa i w Sudetach. Skały zasadowe są w Polsce zdecydowanie rzadsze niż kwaśne, występują bowiem jedynie wyspowo na Śląsku - od granicy z Niemcami do Góry Świętej Anny i niedaleko Cieszyna oraz w rejonie Szczawnicy. Pospolitsze są skały obojętne, których stanowiska znajdują się w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. Kilka stanowisk znaleziono także w Pieninach. Bardzo dużo skał magmowych można znaleźć na Niżu Polskim, w rejonach działalności lodowców plejstoceńskich. Osadziły one bowiem materiał skalny, w tym ogromne ilości głazów narzutowych, pochodzący z tarczy skandynawskiej. Wśród utworów polodowcowych można znaleźć granitoidy, gabra, sjenity, dioryty, porfiry i wiele innych.

Dane:
  • Liczba slajdów: 14
  • Rozmiar: 1.42 MB
  • Ilość pobrań: 144
  • Ilość wyświetleń: 6959
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie