Geografia

Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach

5 lat temu

Zobacz slidy

Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 1
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 2
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 3
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 4
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 5
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 6
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 7
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 8
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 9
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 10
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 11
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 12
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 13
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 14
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 15
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 16
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 17
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 18
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 19
Prawidłowości i czynniki rozwoju fauny na wyspach - Slide 20

Treść prezentacji

Slide 1

Ubożenie gatunki wymierają Jakie zwierzęta występują na lądzie Drogi ewolucji na poszczególnych wyspach i kontynencie są całkowicie różne Głównie wymierają duże i średnie ssaki Przypadek ;) PRAWIDŁOWOŚCI I CZYNNIKI ROZWOJU FAUNY NA WYSPACH Położenie geograficzne, wiek i wielkość wyspy, odległość od lądu Im większa wyspa tym procesy są powolniejsze i bardziej wybiórcze Układ wiatrów i prądów morskich, istnienie wysp między lądem a badaną wyspą Fauna dostosowuje się do środowiska przyrodniczego, np. na tropikalnej wyspie zwierzęta górskie wyginą Ale ptaki mogą powiększać rozmiary np. emu (nieloty) Średnie zwierzęta przeżywają, a duże karłowacieją lub giną

Slide 2

Fauna wysp kontynentalnych

Slide 3

Wyspy kontynentalne To takie wyspy, które leżą na szelfie kontynentalnym, więc wchodzą w skład cokołu kontynentalnego. W przeszłości zmiany poziomu wód powodowały, że wyspy stawały się częścią kontynentu lub oddzielały się od niego. Np. Wyspy Brytyjskie, Sumatra, Jawa, Borneo, Tajwan, Japonia.

Slide 4

Procesy działające na faunę: (na przykładzie słonia karłowatego) 1. Gdy jest połączenie lądowe procesy są takie same, a fauna podobna. 2. Gdy połączenie lądowe jest zerwane procesy rozwoju fauny w ogóle procesy fauny wysp ubożenie gatunków (wymarcie dużych gatunków) i powstawanie endemitów.

Slide 5

3. Gdy wyspa powstaje bez połączenia z lądem, a później jest zasiedlana przez gatunki imigracyjne.

Slide 6

Pliszka siwa kontynentalna Pliszka żółta kontynentalna Pliszka siwa angielska

Slide 7

Fauna imigracyjna na przykładzie Wysp Brytyjskich

Slide 8

3 gat. traszek, 2 gat. ropuch, 3 gat. żab, 1 gat. traszki, 1 gat. ropuchy, 1 gat. żaby, 3 gat. jaszczurki (żyworódka, zwinka, padalec), 3 gat. węży (gniewosz, żmija, zaskroniec), 1 gat. jaszczurki (żyworódka), jeż, kret, jeż, jeleń, sarna 1 gat. ryjówki, jeleń, 4 gat. ryjówki,

Slide 9

WYJĄTEK 3. Na wyspie i na lądzie jest nowa fauna .... 4. .... a na dalszej wyspie jest nadal reliktowa 1. Wybicie starej fauny przez nową 2. Ekspansja nowej fauny na wyspę

Slide 10

INDONEZJA Prawie taka sama fauna orientalna jak na lądzie, bogata, różnorodna. Procesy wymierania są zauważalne na najmniejszej w archipelagu Jawie, która jest uboższa w liczbę gatunków.

Slide 11

LAMPART PANTERA LEOPARD RYSIEC Jest na lądzie i na Jawie i Sumatrze, a nie występuje na Borneo Na Półwyspie Indyjskim występuje czarna, tzw. melanistyczna, forma lamparta, zwana czarną panterą. Lampart jawajski z Jawy jest zagrożony wyginięciem . Koty bengalskie powstały poprzez skrzyżowanie lamparta azjatyckiego z kotem domowym, w celu uzyskania kota domowego o umaszczeniu, zbliżonym do lamparta.

Slide 12

SŁOŃ INDYJSKI Jest na lądzie i na Sumatrze, a nie występuje na Jawie i Borneo Od krewniaka z Afryki różni go: przedziałek na głowie, mniejsze uszy, obfitsze owłosienie, trąbą zakończoną jednym paluchem, ciosami niewidocznymi u samicy, ... ...jaśniejszymi plamami na skórze (stąd legendy o białych słoniach), kończyny tylnie mają 4 paznokcie, a nie 3.

Slide 13

ORANGUTAN W języków Malajów leśny człowiek, według nich umie mówić, ale nie robi tego, bo wtedy zostałby zmuszony do pracy. Tylko na Sumatrze i Borneo

Slide 14

BANTEG Jest na lądzie, Jawie i Borneo, a nie występuje na Sumatrze . Do picia potrzebuje wody słonej. Wyróżnia się rasy: birmańską (l. kilka tysięcy), manipurską, jawajską (Jawa 700-1000 i Bali 30-40) i lowi (Borneo, kilkaset sztuk).

Slide 15

NIEDŹWIEDŹ MALAJSKI Nazywany też niedźwiadkiem kokosowym, jest najmniejszym z niedźwiedzi (samiec do 70 kg, samica do 20 kg), prowadzi nadrzewny tryb życia, żywi się głównie owocami. Występuje od Birmy po Borneo i Sumatrę, ale brak go na Jawie

Slide 16

NOSACZ Gatunek zagrożony wyginięciem, chroniony prawem międzynarodowym, m.in. przepisami Konwencji Waszyngtońskiej Jest tylko na Borneo w lasach namorzynowych.

Slide 17

TAPIR MALAJSKI INDYJSKI AZJATYCKI CZAPRAKOWY Jest na lądzie i na Sumatrze, a nie występuje na Jawie i Borneo Największa odmiana, gatunek zagrożony wyginięciem, nawet mimo tego, że z powodzeniem daje się hodować w zoo.

Slide 18

TYGRYS Na Sumatrze żyje tygrys sumatrzański (l. 600-800, często o podwójnych pręgach, mniejszy od bengalskiego). Z odmian wymarłych występował jeszcze na Jawie tygrys jawajski i na Bali tygrys balijski. Na lądzie żyją odmiany: bengalska, indochińska, chińska (l. 30), syberyjska i wymarła kaspijska.

Slide 19

NOSOROŻEC SUMATRZAŃSKI Najmniejszy ze wszystkich nosorożców. Jako jedyny z azjatyckich ma dwa rogi i jako jedyny ze wszystkich jest porośnięty rzadką sierścią. Łączono go kiedyś z nosorożcem wełnistym z okresów lodowcowych. Liczebność 500-1000. Jest na lądzie (Malezja, Birma), Sumatrze i Borneo, a nie występuje na Jawie

Slide 20

NOSOROŻEC JAWAJSKI Mały, opancerzony podobnie jak indyjski, posiada 1 róg. Niedawno w Wietnamie znaleziono małą populację, paradoksalnie oszczędzoną przez wojnę. Przypuszczalnie samce do oznaczania ścieżek używają moczu, a nie jak pozostałe kału. W roku 1967 było ich 20 okazów, dziś jest 50. Występuje obecnie tylko na Jawie.

Dane:
  • Liczba slajdów: 20
  • Rozmiar: 6.01 MB
  • Ilość pobrań: 15
  • Ilość wyświetleń: 3720
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie