Biologia

Płatki śniegu

5 lat temu

Zobacz slidy

Płatki śniegu - Slide 1
Płatki śniegu - Slide 2
Płatki śniegu - Slide 3
Płatki śniegu - Slide 4
Płatki śniegu - Slide 5
Płatki śniegu - Slide 6
Płatki śniegu - Slide 7
Płatki śniegu - Slide 8
Płatki śniegu - Slide 9
Płatki śniegu - Slide 10
Płatki śniegu - Slide 11
Płatki śniegu - Slide 12
Płatki śniegu - Slide 13
Płatki śniegu - Slide 14
Płatki śniegu - Slide 15
Płatki śniegu - Slide 16
Płatki śniegu - Slide 17
Płatki śniegu - Slide 18
Płatki śniegu - Slide 19
Płatki śniegu - Slide 20
Płatki śniegu - Slide 21
Płatki śniegu - Slide 22
Płatki śniegu - Slide 23
Płatki śniegu - Slide 24
Płatki śniegu - Slide 25

Treść prezentacji

Slide 1

PŁATKI ŚNIEGU FENOMEN PRZYRODY OPRACOWAŁA: ELŻBIETA GAWRON

Slide 2

Na pewno każdy z nas obserwując spadające płatki śniegu zastanawiał się, jak one powstają? Co powoduje, że są takie piękne?

Slide 3

Raz są to olbrzymie, lekkie, puszyste jak pierze płatki, innym razem malutkie kuleczki śniegowe.

Slide 4

Tak jak my, WIELU poważnych naukowców, fascynuje się pojedynczymi gwiazdkami śniegu.

Slide 5

Wielu fotografów spędza całe godziny w śnieżycy, aby uchwycić swoim aparatem te najbardziej wyjątkowe kształty śnieżnych kryształków. Dzięki temu my możemy na zdjęciach podziwiać śliczne płatki śniegu. Zdjęcia, te wprawią nas w zachwyt.

Slide 6

Wygląd i powstawanie płatków śniegu do dzisiaj nie są w pełni wyjaśnione.

Slide 7

Nikt nie potraf przewidzieć jak będzie wyglądał każdy następny spadający płatek śniegu! To jest fenomen przyrody !

Slide 8

Dlaczego płatki śniegu są płaskie? Odpowiada: dr Łukasz Kłopotowski z Instytutu Fizyki PAN:

Slide 9

Różnorodność form powstających z  zamarzającej wody, a  jedną z  nich są płatki śniegu, jest ogromna. Zawdzięczamy ją tzw.  strukturze heksagonalnej lodu, która przypomina plaster miodu: patrząc na kryształ z  góry, widzimy przylegające sześciokąty, a  patrząc z  boku prostokąty.

Slide 10

Jeżeli w  chmurach panuje odpowiednia wilgotność i  temperatura, do niewielkiego kryształka lodu powoli mogą przyczepiać się cząsteczki wody i  rozpoczyna się proces formowania śniegu. Gdy cząsteczki wody przylegają szybciej do prostokątnych ścian bocznych kryształu, powstaje płaski płatek.

Slide 11

Jeśli jednak stanie się inaczej i  woda zacznie szybciej przywierać od góry, utworzy się kryształek o  wydłużonym kształcie.

Slide 12

Pierwsze systematyczne badania struktury kryształków śniegu przeprowadził w  latach trzydziestych Ukichiro Nakaya. Zauważył, że  na wygląd płatków wpływa temperatura w  chmurze i  jej wilgotność. I  tak między 0 0 C a -2 0 C tworzą się płaskie kryształki w  kształcie sześciokątów lub  małych dendrytów (gwiazdek z  rozgałęzionymi ramionami).

Slide 13

Ale, gdy jest tylko o  kilka stopni zimniej, między -2 0 C a  - 10 0 C, zaczynają powstawać formy podłużne, na przykład długie igły lub  kolumny bądź  grube, sześciokątne słupki.

Slide 14

Poniżej -10 0 C znów tworzą się płaskie kryształy z  bogatą strukturą, a  gdy jest zimniej niż -22 0 C kształty zarówno płaskie, jak  i podłużne. W  całym zakresie temperatur bogactwo wzorów zwiększa się ze wzrostem wilgotności.

Slide 15

Spośród tych form szczególnie spektakularne są płaskie płatki dendrytowe - telewizyjne gwiazdki prognoz pogody. Największe dendryty powstają wtedy, gdy wilgotność w  chmurze jest największa. Początkowo z  cząsteczek wody tworzy się kryształ w  kształcie sześciokąta. Do jego bocznych ścian przyczepiają się szybko kolejne cząsteczki, ale  po jakimś czasie w  okolicy płatka zaczyna ich brakować.

Slide 16

W  taki właśnie sposób po osiągnięciu pewnych krytycznych rozmiarów płatkowi zaczynają wyrastać gałęzie, które następnie się dzielą, nadając mu charakterystyczny kształt. W rzeczywistości proces ten jest bardziej skomplikowany. Rosnący kryształek przybiera na wadze i  zaczyna opadać w  chmurze. Dostaje się w  obszary o  innej temperaturze i  wilgotności, zmienia się więc sposób jego narastania. To  dlatego, kiedy płatek spadnie już na ziemię, ma tak złożoną i  zachwycającą strukturę.

Slide 17

Gdyby obserwować je przez szkło powiększające albo nawet mikroskop, można by lepiej zobaczyć te gwiazdki i zaspokoić swoją ciekawość.

Slide 18

Fotografie z mikroskopu optycznego i elektronowego.

Slide 19

Płatki śniegu można stworzyć sztucznie - w laboratorium .

Slide 20

Kryształki hodowane w laboratorium. Na końcu ostrza, po 5 i 10 min wzrostu Na strunie, po 1,5 h

Slide 21

Kryształy lodu, śnieżki można stworzyć sztucznie- w laboratorium - i wtedy można dokładnie przyjrzeć się, jak rosną . Tylko w laboratorium można tak zmieniać warunki zewnętrzne w czasie wzrostu lodowego kryształu, aby sprawdzić, które czynniki mają wpływ (i jaki) na jego rozwój. Takie eksperymenty nie są bynajmniej zabawą znudzonych naukowców. To poważne badania. Po pierwsze, to, co dzieje się w chmurach, może mieć duży wpływ na klimat.

Slide 22

Po drugie, zrozumienie jak zachowują się płatki śniegu w większych skupiskach, jest też niezbędne do przewidywania lawin śniegowych. Po uderzeniu płatka śniegu o powierzchnię ziemi jego delikatna i wyszukana struktura jest już przeszłością . Płatki łamią się razem z innymi tworzą zbitkę nieregularnych kryształów. Pod wpływem siły grawitacji i naporu następnych warstw gęstość tych poprzednich staje się coraz większa. Dużo zależy od temperatury otoczenia . Im jest ona wyższa, tym większa gęstość leżącego na podłożu śniegu.

Slide 23

Dzięki naukowcom wiele już wiemy o śniegu : wiemy, czym jest śnieg, jak się tworzy i jakie ma właściwości. Wiemy, jak postępować, aby śnieg nie topniał lub przeciwnie celowo go topimy, kiedy na drogach przeszkadza kierowcom. No i co najważniejsze? Wiemy z jakiego śniegu najlepiej lepi się bałwana.

Slide 25

PREZENTACJĘ OPRACOWANO W OPARCIU O: http:www.its.caltech.eduatomicsnowcrystals http:szkola.kaminski.pllekcje.php?lesson11

Dane:
  • Liczba slajdów: 25
  • Rozmiar: 2.69 MB
  • Ilość pobrań: 95
  • Ilość wyświetleń: 4964
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie