Przysposobienie obronne

Oparzenia chemiczne

6 lat temu

Zobacz slidy

Oparzenia chemiczne - Slide 1
Oparzenia chemiczne - Slide 2
Oparzenia chemiczne - Slide 3
Oparzenia chemiczne - Slide 4
Oparzenia chemiczne - Slide 5
Oparzenia chemiczne - Slide 6
Oparzenia chemiczne - Slide 7
Oparzenia chemiczne - Slide 8
Oparzenia chemiczne - Slide 9
Oparzenia chemiczne - Slide 10
Oparzenia chemiczne - Slide 11
Oparzenia chemiczne - Slide 12
Oparzenia chemiczne - Slide 13
Oparzenia chemiczne - Slide 14
Oparzenia chemiczne - Slide 15

Treść prezentacji

Slide 1

OPARZENIA CHEMICZNE

Slide 2

Rozróżniamy trzy rodzaje urazów chemicznych: zewnętrzne wziewne połknięte

Slide 3

Przyczyną oparzeń mogą być kwasy i ługi. Środki parząco-żrące niszczą skórę i błony śluzowe oraz leżące pod nimi głębsze tkanki. Przy zażyciu doustnym może dołączyć się jeszcze zatrucie.

Slide 4

Przy oparzeniach kwasami tworzą się na skórze i szczególnie wyraźnie na błonach śluzowych mocno przylegające strupy o charakterystycznej barwie kwas solny - białe, kwas azotowy - żółte, kwas siarkowy - czarne.

Slide 5

Oparzenia ługami powodują powstawanie szklistego obrzmienia. Wszystkie oparzenia chemiczne są bardzo bolesne. Uszkodzenie skóry stanowi prócz tego zagrożenie zakażenia rany.

Slide 6

test palec - język: dotknij palcem oparzoną powierzchnię i połóż palec na koniuszku języka jeśli będzie to kwas - odczujesz gorzki smak jeśli zasada - to nie odczujesz smaku, jedynie szczypanie i pieczenie języka; test jest bezpieczny,

Slide 7

test ślinowy: nanieś nieco śliny z palca na ranę oparzeniową, jeśli zetknie się z zasadą wytworzy się mydłowata emulsja. Kwas nie wyzwoli żadnej reakcji.

Slide 8

Oparzenia zewnętrzne Usuń ubranie jeżeli jeszcze nie przywarło do skóry i całą powierzchnię dokładnie spłukuj pod bieżącą wodą. Substancje stężone przed spłukaniem winny być usunięte na sucho Pamiętaj o ochronie swoich rąk poprzez używanie rękawic.

Slide 9

Po dokładnym spłukaniu oparzonego miejsca i zmniejszeniu stężenia środka chemicznego można zastosować neutralizację ośrodka poprzez oddziaływanie przeciwstawne

Slide 10

OŚRODEK ZASADOWY pH 1 2 8 3 4 5 6 7 9 10 11 12 13 14 pH OŚRODEK KWASOWY pH 7 to H2O

Slide 11

Dalsze postępowanie jest takie same jak przy oparzeniach termicznych

Slide 12

- zdjąć obrączki, pierścionki - założyć suchy jałowy opatrunek - unieruchomić lub unieść do góry kończynę - zapewnić pomoc medyczną

Slide 13

Substancje połknięte Oparzenie przełyku i przewodu pokarmowego powoduje natychmiastowy silny, palący ból w ustach, w gardle i w przełyku. Na wargach i błonach śluzowych tworzą się strupy lub szklisto-maziste zmiany. Błony śluzowe są często zaczerwienione, czasami krwawią. Często pojawiają się problemy w przełykaniu i ślinotok. Istnieje obawa przedziurawienia przełyku. przełyku

Slide 14

Pierwsza pomoc obmycie twarzy i płukanie jamy ustnej dużą ilością wody, podanie do picia małymi łykami chłodnej wody lub mleka, podanie białka jaja kurzego do wypicia, identyfikacja substancji parzącej zachować opakowanie, natychmiast skontaktować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie wolno wywoływać wymiotów!

Slide 15

Urazy wziewne Jeżeli poszkodowany miał kontakt z oparami stężonych substancji żrących dochodzi do porażenia pęcherzyków płucnych. W tej sytuacji nie wolno stosować sztucznego oddychania należy posadzić poszkodowanego w pozycji antyastmatycznej, zapewnić dopływ świeżego powietrza jeżeli to możliwe podać tlen. Wezwać pomoc medyczną!!!

Dane:
  • Liczba slajdów: 15
  • Rozmiar: 1.69 MB
  • Ilość pobrań: 34
  • Ilość wyświetleń: 5349
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie