Informatyka

Nośniki danych

7 lat temu

Zobacz slidy

Nośniki danych - Slide 1
Nośniki danych - Slide 2
Nośniki danych - Slide 3
Nośniki danych - Slide 4
Nośniki danych - Slide 5
Nośniki danych - Slide 6
Nośniki danych - Slide 7
Nośniki danych - Slide 8
Nośniki danych - Slide 9
Nośniki danych - Slide 10
Nośniki danych - Slide 11
Nośniki danych - Slide 12
Nośniki danych - Slide 13
Nośniki danych - Slide 14
Nośniki danych - Slide 15
Nośniki danych - Slide 16
Nośniki danych - Slide 17
Nośniki danych - Slide 18
Nośniki danych - Slide 19
Nośniki danych - Slide 20
Nośniki danych - Slide 21
Nośniki danych - Slide 22
Nośniki danych - Slide 23
Nośniki danych - Slide 24

Treść prezentacji

Slide 1

Nośniki danych

Slide 2

Nośnik danych - przedmiot, na którym możliwe jest fizyczne zapisanie danego rodzaju informacji, i z którego możliwe jest późniejsze odczytanie (odtworzenie) tej informacji. Pod pojęciem nośnik danych najczęściej rozumie się przedmioty ściśle związane z komputerami. Porównanie rozmiarów nośników

Slide 3

Wyróżniamy dwa typy pamięci wykorzystywanej w nośnikach: MAGNETYCZNA Zapis informacji dokonywany jest na poruszającej się warstwie magnetycznej i polega na odpowiednim przemagnesowaniu pól nośnika informacji. Zapis i odczyt dokonywany jest za pomocą głowic. Zapis informacji sprowadza się do namagnesowania poruszającego się OPTYCZNA Do zapisu i odczytu informacji wykorzystywane są materiały, które pod wpływem światła laserowego zmieniają jaskrawość lub zachodzą na ich powierzchni mechaniczne zmiany plamki, grudki lub otwory, które reprezentują bity.

Slide 4

Karta dziurkowana (perforowana) używana do programowania komputerów począwszy od ich konstrukcji aż do lat 80. XX w.; po raz pierwszy zastosowana przez J. Jacquarda w krośnie, do sterowania nićmi podczas tkania, co pozwalało tworzyć tkaninę o powtarzalnym wzorze Karta dziurkowana

Slide 5

Karty wykonane były z bardzo cienkiej, ale sztywnej tekturki: stos dwóch tysięcy kart miał grubość 355 mm, a pojedyncza karta - około 0,18 mm. Kodowanie informacji: na prostokątnej, papierowej karcie kolejne pozycje są albo przedziurkowane albo pozostawione nienaruszone każda pozycja na karcie reprezentuje pojedynczy bit informacji każda kolumna reprezentuje jeden znak w kolumnie znajduje się 12 pozycji

Slide 6

Karty były dziurkowane za pomocą maszyny nazywanej dziurkarką, następnie weryfikowano poprawność w czytniku. System wprowadzania informacji do komputera za pomocą kart był - jak na czasy, w których go stosowano stosunkowo nowoczesny i szybki. Jego zmorą były jednak przypadki przekłamań wynikających z resztek po dziurkowaniu, które czasami pozostawały wewnątrz otworu i fałszowały odczyt. Maszyna do dziurkowania kart

Slide 7

Biorąc pod uwagę fakt, że na pojedynczej, 80-kolumnowej karcie kodowano do osiemdziesięciu znaków (równorzędnych używanym dziś osiemdziesięciu bajtom) i że każde 80 bajtów miało grubość 0,18 milimetra, można oszacować, że do zakodowania 80 gigabajtów (standardowa pojemność współczesnego dysku twardego), potrzebny byłby stos kart o wysokości ponad 180 kilometrów, ważący ponad 2000 ton.

Slide 8

Obok kart dziurkowanych istniały również dziurkowane taśmy

Slide 9

M T A AG N Ś E MT A Y C Z N A rodzaj nośnika danych w postaci paska taśmy z tworzywa sztucznego.

Slide 10

Technologie wykorzystujące taśmy magnetyczne: Reel to reel - taśma do tzw. magnetofonów szpulowych, Compact casette - kaseta używana jako nośnik muzyki audio, Micro casette - mniejsza wersja standardu (używana w dyktafonach, automatycznych sekretarkach), VHS - kasety video streamer - urządzenie do magazynowania dużych ilości danych DATDDS - cyfrowe taśmy firmy Sony.

Slide 11

Dyskiet ka przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt jak i zapis danych. Najpowszechniej używane są dyskietki 3,5 calowe HD.

Slide 12

Budowa dyskietki: 1. 2. 3. 4. Okienko blokady zapisu Talerzyk obracający dyskietką Ruchoma osłonka nośnika Obudowa, z prawej strony u dołu ścięcie uniemożliwiające włożenie dyskietki odwrotnie 5. Włóknina zapobiegająca ocieraniu nośnika o obudowę i czyszcząca nośnik 6. Nośnik 7. Rozmieszczenie ścieżek i sektorów na nośniku.

Slide 13

Płyty kompaktowe (ang. Compact poliwęglanowe krążki oDisc) grubości 1,2 mm, średnicy 12 cm i przeciętnej wadze ok. 15 g, pokryte cienką warstwą aluminium z zakodowaną cyfrowo (w postaci kombinacji mikrorowków i miejsc ich pozbawionych) informacją do odczytu światłem lasera optycznego. Długość spirali z zapisanymi danymi na typowej płycie to ok. 5,4 km (dla DVD ok. 11,6 km).

Slide 14

Klasyfikacja: zwykłe płyty CD to matryca odciśnięta i będąca negatywem płyty CD-R, na których możemy zapisać dane (zapis jednokrotny) płyty CD-RW pozwalają na zapis, jak i wymazywanie danych do ok. 1000 razy Płyta kompaktowa może służyć do zapisu muzyki, filmu lub plików komputerowych.

Slide 15

Multimedialna wizytówka płyta CD o kształcie tradycyjnej wizytówki opakowana w przezroczyste etui. Zawiera znacznie więcej informacji o firmie i jej produktach, niż klasyczna wizytówka ok. 50 MB tekstu, zdjęć, krótkich filmów itp. Całość prezentowana jest w formie animacji z podkładem muzycznym oraz systemem nawigacji.

Slide 16

Dyski DVD Dyski tego typu nadają się do zapisywania animacji i filmów, ze względu na bardzo duże pojemności, pomimo standardowych rozmiarów. W zależności od typu mogą pomieścić od 4,38 GB do ponad 17 GB danych. Płyty DVD dzielą się na: przeznaczone tylko do odczytu: DVD-ROM umożliwiające zapis na płycie: DVD-RAM, DVD-R, DVDRW, DVDR, DVDRW, DVDR DL.

Slide 17

Blu-ray Disc (BD) Następca formatu DVD. Wyróżnia się większą pojemnością od płyt DVD, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Pozwala na zapisanie 25GB danych na płytach jednowarstwowych lub 50GB na dwuwarstwowych.

Slide 18

Pamięć flash staje się przyczyną rewolucji w budowie urządzeń elektronicznych, dzięki takim cechom jak nieulotność, możliwość wielokrotnego zapisu, oraz duża pojemność. Nazwa pochodzi od możliwości bardzo szybkiego kasowania zapisanych komórek pamięci. Pamięci flash są powszechnie stosowane w kartach pamięci i innych nośnikach pamięci, które wyparły z rynku nośniki magnetyczne.

Slide 19

ZASTOSOWANIA PAMIĘCI FLASH

Slide 20

Karty pamięci (ang. memory cards) półprzewodnikowe nośniki danych, które stosuje się w urządzeniach takich jak: aparaty cyfrowe palmtopy telefony komórkowe odtwarzacze MP3 kamery cyfrowe odtwarzacze multimedialne komputery

Slide 21

Pamięć USB (PenDriveFlashDriveFlash Disk) urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z każdym komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych (zapisywanych w plikach) między komputerami.

Slide 23

Pamięć holograficzna pamięć holograficzna może być wielokrotnie zapisywana i odczytywana, w materiale optycznym (kryształ) lasery zapisują elektroniczne wzorce jako strony. Na każdej stronie znajduje się miejsce dla milionów bitów, a na nośniku wielkości małej monety mieszczą się tysiące takich stron łącznie tetrabajty pamięci, hologramy są o wiele bardziej odporne na defekty niż poprzednie nośniki,

Slide 24

Dziękuję za uwagę ;)

Dane:
  • Liczba slajdów: 24
  • Rozmiar: 0.63 MB
  • Ilość pobrań: 3832
  • Ilość wyświetleń: 27530
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie