Geografia

Karpaty

6 lat temu

Zobacz slidy

Karpaty - Slide 1
Karpaty - Slide 2
Karpaty - Slide 3
Karpaty - Slide 4
Karpaty - Slide 5
Karpaty - Slide 6
Karpaty - Slide 7
Karpaty - Slide 8
Karpaty - Slide 9
Karpaty - Slide 10
Karpaty - Slide 11
Karpaty - Slide 12
Karpaty - Slide 13
Karpaty - Slide 14
Karpaty - Slide 15
Karpaty - Slide 16
Karpaty - Slide 17
Karpaty - Slide 18
Karpaty - Slide 19
Karpaty - Slide 20
Karpaty - Slide 21

Treść prezentacji

Slide 1

KARPATY Miastkowski Kacper III B

Slide 2

Karpaty to łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria siedmiu krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.

Slide 3

Karpaty wchodzą w skład wielkiego systemu górskiego łańcucha alpejsko-himalajskiego. Stanowią drugi co do powierzchni łańcuch górski Europy i dziesiąty pod względem wysokości po: Alpach, górach Betyckich, Pirenejach, Apeninach, górach Dynarskich, Riła, Olimp, Pirin, górach Korsyki. Zajmują powierzchnię 190 tys. km, z tego w Polsce 19,6 tys. km (6,1 powierzchni państwa). Stanowią centralną główną część Regionu Karpackiego, który poza nimi obejmuje również pas obniżeń związanych geologicznie z Karpatami Podkarpacie, Równiny Południoworumuńskie i Kotlinę Panońską.

Slide 4

Karpaty nie stanowią jednego nieprzerwanego łańcucha górskiego, ale raczej składają się z wielu wyróżniających się pod względem geologicznym i orograficznym pasm górskich. Różnorodność krajobrazów jest porównywalna z Alpami. Jednocześnie góry te rzadko osiągają wysokości powyżej 2500 m n.p.m., dlatego nie można tu znaleźć tak wyraźnej polodowcowej rzeźby wysokogórskiej. W Karpatach obecnie prawie nie zalega wieczny śnieg. 1. Zewnętrzne Karpaty Zachodnie 2. Centralne Karpaty Zachodnie 3. Wewnętrzne Karpaty Zachodnie 4. Zewnętrzne Karpaty Wschodnie 5. Wewnętrzne Karpaty Wschodnie 6. Karpaty Południowe 7. Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska I. Podkarpacie II. Równiny Południoworumuńskie III. Kotlina Panońska

Slide 5

Najwyższe szczyty Najwyższym pasmem Karpat są Tatry, w szczególności ich słowacka część, w której położone są Gerlach (2655 m n.p.m ), Łomnica (2632 m n.p.m ), Lodowy Szczyt (2628 m n.p.m ) i Durny Szczyt (2623 m n.p.m ). Kolejne pasma przekraczające wysokość 2500 m n.p.m. znajdują się na terenie Rumunii, najwyższe z nich są Góry Fogaraskie (Moldoveanu 2544 m n.p.m ).

Slide 6

Zdjęcie rumuńskich i ukraińskich Karpat z lotu ptaka Mogielica, Beskid Wyspowy

Slide 7

Trzy Korony (Pieniny) Góry Bukowe

Slide 8

Geologia Na początku trzeciorzędu w miejscu dzisiejszych Karpat Zachodnich znajdował się rozległy głęboki zbiornik wodny, zwany geosynkliną karpacką. Ponad powierzchnię wody wyrastał granitowy masyw Tatr, tworzący dużą wyspę. Niewielkie wyspy stanowiły również, zbudowane z wapieni wieku jurajskiego, najwyższe części Pienińskiego Pasa Skałkowego. Przez miliony lat gromadziły się w nim przynoszone przez rzeki piaski, żwiry, iły i muły, które pod wpływem ciśnienia zalegających wyżej osadów przeobrażały się w piaskowce, zlepieńce, iłowce i mułowce. Miąższość tych osadów, zwanych fliszem, dochodziła do 6000 m. W czasie orogenezy alpejskiej osady fliszowe zostały sfałdowane i wypiętrzone, wskutek czego powstały Karpaty Zewnętrzne, tworzące dzisiaj Beskidy.

Slide 9

Fauna świstak tatrzański kozica północna wilk szary niedźwiedź brunatny jeleń szlachetny żbik europejski puchacz zwyczajny puszczyk zwyczajny salamandra plamista

Slide 19

Klimat Klimat Karpat położonych na pograniczu Europy Zachodniej jest kształtowany przez wpływy Oceanu Atlantyckiego i Europy Wschodniej pozostającej pod przemożnym wpływem klimatu kontynentalnego. Średnia roczna temperatura powietrza z wielolecia (1951-2007) na Hali Gąsienicowej wynosi 2,5 C.

Slide 20

Ciekawostki Nazwa Karpaty pochodzi najprawdopodobniej od nazwy dackiego plemienia Karpów, mieszkających w pierwszym tysiącleciu naszej ery na terenie Karpat Wschodnich. Być może nazwa ta wywodzi się od indoeuropejskiego słowa korpata góra, skała Tereny Karpat zamieszkuje obecnie około 15 mln ludzi. Karpaty Południowe i Wschodnie są rzadziej zaludnione od Karpat Zachodnich, ale i tam miejscami występują duże skupiska ludności. U podnóży Karpat leżą miasta Bratysława, Budapeszt, Kraków, Lwów, Bukareszt, Wiedeń i Belgrad.

Slide 21

Dziękuję za uwagę Źródło: wyniki wyszukiwania www.google.com

Dane:
  • Liczba slajdów: 21
  • Rozmiar: 2.95 MB
  • Ilość pobrań: 2052
  • Ilość wyświetleń: 17925
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie