Historia

II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa

6 lat temu

Zobacz slidy

II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 1
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 2
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 3
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 4
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 5
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 6
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 7
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 8
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 9
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 10
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 11
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 12
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 13
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 14
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 15
II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa - Slide 16

Treść prezentacji

Slide 1

II WOJNA ŚWIATOWA Kampania wrześniowa

Slide 2

Kampania wrześniowa lub wojna obronna Polski to określenie pierwszego etapu II wojny światowej, polegającego na obronie terytorium Polski przed wojskami niemieckiej III Rzeszy i ZSRR. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, zakończona klęską wojsk polskich, trwająca od 1 września 1939 do 5 października 1939 roku.

Slide 3

Grupy Armii walczące w 1939 r. -Armia Modlin gen. Przedrzymirski Krukowicz -Armia pomorze gen. Bortnowski -Armia Poznań gen. Kutrzeba -Armia Łódź gen. Rómmel -Armia Karków gen. Szyling -Armia Karpaty gen. Fabrycy

Slide 4

FALL WEIS BIAŁY PLAN Plan ataku na Polskę opracowany przez A. Hitlera. Zakładał niespodziewane, bez wypowiedzenia wojny, uderzenie głównych sił Wehrmachtu i szybkie pokonanie wojska polskiego, co miało uchronić Niemcy przed prowadzeniem wojny na dwóch frontach. Od południa siły niemieckie miały uderzyć z terenu Słowacji, na północy, jak najszybciej nawiązać łączność między Pomorzem i Prusami Wschodnimi. Termin ukończenia przygotowań Fall Weiss wyznaczony na 1 IX 1939. Fall Weis był planem przeprowadzenia BLITZKRIEGU wojny błyskawicznej.

Slide 5

ETAPY KAMPANII WRZEŚNIOWEJ I etap -1 IX 7 IX od ataku Niemiec hitlerowskich na port w Gdańsku do upadku obrony na Westerplatte II etap - 7 IX 17 IX- od upadku Westerplatte do ataku ZSRR na Polskę i ucieczki polskiego rządu do Rumunii; III etap - 17 IX 5 X od ataku ZSRR na Polskę do kapitulacji Armii Polesie- ostatniej armii walczącej w kampanii wrześniowej;

Slide 6

1 września 1939 o 4:45, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę na całej długości polskoniemieckiej granicy oraz z terytorium Słowacji. Pierwszym polskim miastem, na które spadły niemieckie bomby był Wieluń, o 4:40 rozpoczął się niemiecki nalot dywanowy. 4:45 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein rozpoczął Schleswig Holstein ostrzeliwuje ostrzeliwanie Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Gdynię z portu w Gdańsku

Slide 7

walki o budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, bitwa pod Mławą, bitwa pod Mokrą (1 IX) ORP Gryf 3 września 1939 Luftwaffe zatopiła dwa okręty polskie, zatonął stawiacz min ORP Gryf i kontrtorpedowiec - ORP Wicher. 6 września 1939 wojska niemieckie zajęły Kraków Walki o Wiznę trwały od 6 do 10 września. Punkt oporu w okolicach Wizny jest nazywany Polskimi Termopilami. 7 września 1939 poddała się placówka Westerplatte. Rząd RP i Naczelny Wódz opuścili Warszawę.

Slide 9

Niemiecki czołg na przedpolach Warszawy 9 września 1939

Slide 10

9 września 1939 rozpoczęła się bitwa nad Bzurą. 17 września 1939 wejście wojsk radzieckich na terytorium Polski, rozpoczęła się I bitwa pod Tomaszowem Lubelskim (do 20 września), 1718 września - Rząd RP opuścił terytorium Polski. 18 września 1939 internowanie władz polskich w Rumunii. 20 września 1939 koniec bitwy nad Bzurą, rozpoczęła się obrona Grodna przed Armią Czerwoną.

Slide 12

28 września 1939 kapitulacja Warszawy, podpisanie w Moskwie niemieckoradzieckiego układu granicznego. 29 września 1939 złożyła broń załoga twierdzy w Modlinie. 2 października 1939 kapitulacja garnizonu na Półwyspie Helskim. 5 października 1939 pod Kockiem Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie pod dowództwem gen. bryg. Franciszka Kleeberga stoczyła ostatnią bitwę z Niemcami, po czym skapitulowała.

Slide 13

http:www.1939.plgalerieplakaty polskie-wrzesien-1939gwaltzadawany-sila.jpg

Slide 15

PRZYCZYNY KLĘSKI KAMPANII WRZEŚNIOWEJ - Dysproporcja sił - Brak przygotowania do wojny późna mobilizacja sił wojskowych; - Słaba łączność armii z dowództwem; - Długa linia frontu i niedostateczna liczba wojsk - Atak ZSRR - Słaba produkcja przemysłu ciężkiego; Wynik kampanii jest jednak bardzo dobrze oceniany przez historyków. Walki trwały aż 35 dni, a państwo mimo przegranej nigdy nie skapitulowało ( dla porównania kampania francuska Hitlera trwała niecałe 2 tygodnie).

Slide 16

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!

Dane:
  • Liczba slajdów: 16
  • Rozmiar: 3.24 MB
  • Ilość pobrań: 176
  • Ilość wyświetleń: 6753
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie