Historia

Jan Kochanowski

5 lat temu

Zobacz slidy

Jan Kochanowski - Slide 1
Jan Kochanowski - Slide 2
Jan Kochanowski - Slide 3
Jan Kochanowski - Slide 4
Jan Kochanowski - Slide 5
Jan Kochanowski - Slide 6
Jan Kochanowski - Slide 7
Jan Kochanowski - Slide 8
Jan Kochanowski - Slide 9

Treść prezentacji

Slide 1

Jan Kochanowski

Slide 2

Spis treści Życiorys Młodość i studia Krótka biografia Dwór Pieśni

Slide 3

Życiorys Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia; zmarł nagle w Lublinie w 1584 roku, pochowany został w Zwoleniu, gdzie znajduje się nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety. Wychował się w rodzinie ziemiańskiej. Od 1544 studiował w Akademii Krakowskiej, później w Królewcu i Padwie. Wiele podróżował po Europie, gdzie nawiązał kontakty z przedstawicielami europejskiej literatury i humanistyki.

Slide 4

Młodość i studia Prawdopodobnie Przypuszczalnie Przyjmuje się, żew czerwcu poety 1549 do poeta krajuopuścił nastąpił uniwersytet w połowienaukę 1555 wpowrót 1538 roku Jan Kochanowski rozpoczął krakowski roku. kilkumiesięcznym i udał albo się być może pobycie do Wrocławia, w Królewcu, gdzie przerwany przebywał do albo w Po Policznie, w klasztorze benedyktynów w Sieciechowie końca krótkotrwałą 1549 roku. obecnością Możliwe, wże Radomiu Wrocław wuczynił sprawach bazą spadkowych, wypadową na nad Wisłą. Mógł mieć również prywatnego nauczyciela. któryś wyjechał uniwersytet w końcu lata niemiecki 1556 roku (Lipsk do lub Włoch, Wittenberga). aby Na początku Najwcześniejsze pewne wzmianki dotyczące liniiprzypuszczalnie edukacyjnej 1550 podreperować roku Jan, wspólnie zdrowie. zNa matką wieść i ostarszym śmierci bratem która Kasprem, nastąpiła poety pochodzą z roku 1544. Dokonał on w matki, półroczu letnim wpisu występował pod koniecWydziału roku, przedpoeta sądem wrócił radomskim, do Polski. aby uregulować sprawy do metryki Artium Akademii Krakowskiej: Johannes spadkowe 11 marca po 1557 śmierci roku ojca. Być może przed w latach sądem 1550-1551 w Radomiu3jako Kochanowski Petri de występował Syczynów dioe[cesis] Cracoviensis przebywał dziedzic s[olvit] Sycyny w Radomskiem, i co pojawiał się decydując tam regularnie się naJan wypady aż Kochanowski do marca do Krakowa 1558 gr[ossos] w tłumaczeniu brzmi: lub roku. na Wiosną któryś dwór wyjechał magnackiZ po razkrakowskiej, trzeci pewnością do Włoch. 16 czerwca Zwiedził 1551 tam roku okolice [syn] Piotra z Sycyny diecezji zapłacił trzy grosze uczestniczył Padwy oraz być wrazmoże z rodziną większość w sporze kraju. sądowym Zawarłi tam zwyniku Feliksem przyjaźń z wpisowego. Brak danych jednak o przebiegu studiów. Zielińskim uczonymi:oJanem granice Zamoyskim, dóbr wsi Barycze. Andrzejem Patrycym Nideckim, W 1547 roku między 18 kwietnia a 26 czerwca umarł ojciec poety. W Stanisławem latach 1551-1552 Fogelwederem, przebywał Łukaszem w Królewcu. Górnickim, Jedynymi Andrzejem Jan wrócił do rodzinnego domu, aby wraz z matką i bratem świadectwami Dudyczem, Stanisławem pobytu w Królewcu Porębskim, są dwa Piotrem wpisy Przerębskim, w egzemplarzu Kasprem odzyskać pożyczki udzielone przez ojca aptekarzowi udał Tragedii Franciszkiem SenekiMasłowskim. Młodszego, Pod z których koniecjeden 1558to roku wierszowana Kochanowski Maciejowi Lossaktórą oraz złotnikowi Maciejowi Krajowskiemu. łacińska się do Francji, dedykacja dla zwiedzał Stanisława przypuszczalnie Grzepskiego. z Jest Karolem to także Utenhove. pierwsza W maju 1559 zachowana roku ostatecznie próba poetycka wróciłKochanowskiego. do kraju. W połowie roku 1552poeta przyjechał do Padwy, gdzie studiował do 1555. W międzyczasie Jan Kochanowski został mianowany na konsyliarza nacji polskiej na uniwersytecie w Padwie (przypuszczalnie od

Slide 5

KRÓTKA BIOGRAFIA Wybitny poeta polski okresu odrodzenia, którego twórczość odegrała ogromną rolę w rozwoju języka, literatury i kultury polskiej. Studiował w Akademii Krakowskiej oraz na uniwersytetach w Królewcu i Padwie. Podróżował po Włoszech i Francji, gdzie poznał poetów Plejady. Po powrocie do Polski dzięki biskupowi Myszkowskiemu rozpoczął karierę na dworze Zygmunta Augusta, został sekretarzem królewskim. Ok. 1575 r. ożenił się i osiadł na wsi. Śmierć jednej z córek stała się pobudką do napisania oryginalnego cyklu trenów. Zmarł nagle na serce. W jego pogrzebie uczestniczył m.in. król Stefan Batory, kanclerz J. Zamojski.

Slide 6

DWÓR W roku 1559 poeta ostatecznie powraca do Polski. Kochanowski porozumiewa się z rodzeństwem co do podziału majątku, a następnie w lipcu rozpoczyna kolejny piętnastoletni okres swojego życia, zwany okresem dworskim. Początkowo służył na dworach możnowładców małopolskich. Gdzieś w 2. połowie 1563, najdalej na przełomie 156364 dzięki nowemu podkanclerzowi, biskupowi Myszowskiemu, Kochanowski dostał się do kancelarii królewskiej, gdzie pełnił funkcję jednego z sekretarzy.

Slide 7

PIEŚNI Podobnie jak fraszki, Kochanowski pisał pieśni przez całe życie. I tu odnajdujemy najważniejsze założenia światopoglądu poety najważniejsze w życiu człowieka są: uczciwość, umiejętność poprzestawania na małym, poczucie patriotycznego obowiązku.

Slide 9

Koniec Przygotowali: Jakub Ciecieląg Wojciech Łapa

Dane:
  • Liczba slajdów: 9
  • Rozmiar: 0.71 MB
  • Ilość pobrań: 461
  • Ilość wyświetleń: 8946
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie